103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

מתיחות ביטחונית בדרום

חקלאי נתיב העשרה מעוטף עזה מיואש • וסיפר: "כל 4 חודשים עד חצי שנה, אנו חווים איזה שהוא מטח מרוכז של בין 300 ל-500 רקטות"


המתיחות בדרום גוברת, ובימים האחרונים הופרחו מדי יום בלוני תבערה לעבר הדרום. שייקה שקד, חקלאי נתיב העשרה מעוטף עזה, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על השגרה בצל המתיחות.

שייקה שקד התייחס לאירועי הפרחת בלוני התבערה לשטחה של מדינת ישראל ואמר: "משהו מתחמם בגזרה וכשזה מתחיל אנחנו, מיד מרגישים, מחשבים מסלול - לאן זה הולך? האם לשתול השבוע או לדחות את השתילה? זה אומר שאנחנו הולכים לכיוון של קיץ חם". הוא הודה כי איננו יכול להעריך כמה שריפות פרצו כתוצאה מבלוני התבערה, "איך אפשר לספור? אחד אומר 20, אחד אומר 30, זה כבר לא משנה - אנחנו רק התחלנו. תזכור איך זה מתחיל, שבוע שעבר היה בלון אחד, אנחנו מדברים על שריפות ופיגועים וזה שורף בלב ובנשמה".

שייקה הסביר כי לפי הסטטיסטיקה, כל 6-4 חודשים הם חווים "מטח מרוכז של בין 300 ל-500 רקטות וכל 4-3 שנים יש לנו איזה שהוא מבצע, שזה מלחמה לכל דבר. השנה האמת היא שאנחנו סופרים אחרי צוק איתן 6 שנים, שזה יפה מאוד. הבלונים האלה זה לא מבשר יום הולדת שמח, צריך להבין. זה נשמע יפה, צבעוני, עם כל מיני צבעים יפים. זה בלון עם מטענים שמתפוצצים. הנזק הוא במאות אלפי שקלים, זה שדות. בוא נגיד שהשדות, לכאורה, זה לא נורא, נניח. אבל אותו דבר יכול להיות מטען שנופל על בית, על משפחה, על גן ילדים, על בית ספר", והוסיף כי בעבר נפלו בעבר בלוני תבערה גם בחממות שלו.

גולן יוכפז תהה מדוע לדעתו חמאס הגביר את הפעילות שלו, על כך השיב החקלאי: "אם מישהו חושב שהוא יודע בדיוק מה החמאס רוצה - הוא טועה. אני חושב שהם רוצים להיות אדוני הארץ, כי הם גם הצהירו על כך עוד מהמייסד שלהם. עם ישראל לא יודע, אבל כל יום במשך כל השנה נכנסים כ-800 משאיות לרצועת עזה. אתה יודע שגם בתוך מהלך מלחמת צוק איתן לא הפסיקו, לא הפסיקו להכניס סחורות. גם היום שמעתי את שר הביטחון גנץ אומר שהם משנים את כללי המשחק, והוא סוגר את מעבר רפיח למעט הומניטרי ודלקים".

"יש צוות לעניין"

שגרת העבודה נמשכת כרגיל, כך מספר שייקה. הוא הסביר כי "אנחנו כפופים להנחיות ולהוראות של פיקוד העורף. נכון לרגע זה אין שום הנחיות. אבל בעיקרון אני מרחיק אותם מהאזור שקרוב לגדר. יש פעולות שאנחנו לא מחכים להנחיות אפילו, זאת אומרת שיש התראה ויש יום סגרירי כזה, אני מחזיק אותם יותר קרוב לאזור המיגוניות. בתקופה הזאת שאנחנו נמצאים בה, אני ברמה האישית שלי, הרבה יותר רגוע כי יש צוות לעניין. הרמטכ"ל כוכבי היה מפקד אוגדת עזה, כלומר הוא מכיר יפה מאוד את הגזרה; שר הביטחון גנץ היה הרמטכ"ל בתקופת צוק איתן, הוא בקיא בכול מה שקורה שם; ליד שר הביטחון יש לא פחות שר החוץ רב אלוף אשכנזי. הם לא יישארו לבד הרי, אני חושב שהם יודעים מה לעשות".

מנגד, הודה כי "עד עכשיו לא התרשמתי מהתגובות, כי התגובות הן מינוריות. מעלים מטוס ויורים באיזה מטרה. אלה מטרות שנועדות לתגובה, זאת אומרת 'צה"ל הגיב'. לאורך כל הגדר מהים ועד מחסום ארז יש עמדות שהן ריקות למעשה, אין שם לוחמים פלסטיניים". כמו כן, הוא התייחס להשפעה של המתיחות על הילדים שנהנים בחופש הגדול, ואמר: "הם מסתובבים עם בקרה וכל אחד קיבל תזכורת, כל ילד קיבל תדרוך. הילדים שלנו זה דבר מטורף, שילדים בני שנתיים וארבע יודעים מה זה צבע אדום, ומה זה לרוץ לממד. הילד בן 4 יודע לקחת את הילד בן השנתיים ולהכניס לממד, זה לא ייאמן. יש לי נכדים כאלה והם יודעים בדיוק כל אחד מה לעשות ולאן ללכת".

לסיום אמר החקלאי: "לצערי אנחנו נמצאים בסיטואציה הזאת וזו הזדמנות מצוינת לשר החוץ שלנו מר אשכנזי, שיתקשר לשגריר החדש שלנו באו"ם ויגיד לו 'תשמע, זה ההזדמנות עכשיו. תפנה לאנשים החכמים באו"ם שיעצרו את המבצע/ מלחמה הבאה בעזה - לפני ולא אחרי. שימנעו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

11/08/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm