אודי סגל וענת דוידוב

הלילה: פצוע מרקטה בשדרות; צה"ל תקף בעזה

תושב שדרות נפצע מרסיסי זכוכית סמוך לשעה אחת בלילה • צה"ל השמיד מבנה ברצועה • טל לב רם ('מעריב', '103fm'): "הכיוון - הסלמה"


היום (א') בסביבות השעה 1:00 נשמעה אזעקת צבע אדום אשר גדעה את השקט בשמי העיר שדרות, זאת לנוכח תקיפת חיל האויר ברצועת עזה, כתגובה להפרחת בלוני התבערה ולהפעלתן של 'יחידות ההטרדה הליליות' לראשונה מזה שנה. מצה"ל נמסר כי זוהו שני שיגורים וכי כיפת ברזל יירטה את שניהם, אך המשטרה מסרה כי רקטה התפוצצה ליד בית בשדרות וגרמה לפציעתו של גבר בן 58 באורח קל ולנזק. הפרשן הצבאי ושדרן 103fm טל לב רם ('מעריב') הביא פרטים נוספים על אירועי הלילה.

טל לב רם עדכן כי שיגור הרקטות לפנות בוקר, מתרחש "אחרי שבועיים-שלושה של הרקטה האחרונה. יש אירוע שלא לגמרי סגור, כי תחילה חיל האויר וצה"ל מדווחים על כך שהרקטות יורטו אבל מבדיקת המשטרה בשטח - התפוצצה רקטה אחת סמוך לבית, נפגע אחד קל עקב פיזור הרסיסים כך שפחות סביר שזה המיירט. אבל עד לרגע זה בצה"ל עדיין לא אישרו סופית את הרקטה, שבמשטרה כאמור אישרו. אבל נדמה לי שהתמונות די מדברות בעד עצמן". הוא הוסיף וטען כי למעשה מדובר בתסריט "קבוע מראש שאנחנו רואים את ההסלמה מתרחשת בדרום, זה מתחיל בבלונים, צה"ל מגיב, מצרפים את תהלוכות על הגדר, הפרות הסדר והטרור על הגדר, ותקיפה ישראלית ויש דיווח על נפגעים והם יורים רקטות".

הוא הסביר כי ההחלטה הישראלית הבוקר לסגור לחלוטין את מרחב הדיג, היא חלק מתהליך מתמשך. "לפני יומיים הקטינו אותו לסדר גודל של 8 מיל' והיום החלטה בבוקר של שר הביטחון באישורו של רה"מ לסגור לחלוטין את מרחב הדיג עד להודעה חדשה, זה מצטרף לסגירת המעברים. אתמול זה עוד איזושהי קפיצת מדרגה במתיחות בדרום. אתמול בפעם הראשונה מזה הרבה זמן מעבר למה שראינו בימים האחרונים - לטרור הבלונים והאש, מצטרף אתמול בלילה הפגנות הלילה של תושבי העוטף, סדר גודל של 400-300 פלסטינים, הפרות סדר אלימות על הגדר, השלכת מטענים לעבר הגדר". הוא ציין כי אירועים מסוג זה לא נצפו "חודשים רבים וארוכים".

מצד שני, הפרשן לב רם אמר כי "אין ספק שבטווח הזמן הקרוב תהיה יותר מוטיבציה לטרור, בין אם מרצועת עזה ויו"ש ולצערי כרגע זה מתממש. כרגע אנחנו בתהליך הדרגתי של הסלמה, ברקע של הדברים ישראל הפעם קיבלה החלטה, אני לא יודע אם היא תעמוד בה. אבל הועברו מסרים דרך המצרים בעיקר שישראל לא תהיה מוכנה להעביר את הכסף הקטארי תחת טרור. כלומר רק כשיפסק הכול. כל השבוע האחרון יש ניסיון של תיווך מאוד משמעותי. הקורונה קצת האטה את המשלחות ההדדיות למצרים ורצועת עזה, אבל הם ינסו להשיג הסדרה או פתרון. אם מסתכלים על העובדות בשטח, רואים תהליך הדרגתי של הסלמה. זה לא בבת אחת, אבל הכיוון הוא כרגע הסלמה ברצועת עזה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

16/08/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טילים בשמי הדרום
טילים בשמי הדרום  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90
Paris