103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

עמירם לוין: רה"מ נשלט על ידי משפחתו

אלוף (מיל') לוין עם ביקורת חריפה על נתניהו • וגם: התייחס לתקרית של צה"ל עם ארגון הטרור בגבול הצפון: "נראה שצה"ל מתפקד היטב וזה כבר חשוב"


אלוף (מיל') עמירם לוין, מפקד פיקוד הצפון לשעבר שוחח עם בן כספית וינון מגל על המתיחות הגוברת בגבול הצפון. במהלך הדיון, תקף לוין את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואף סיפר כי הוא נכח בהפגנות המחאה נגדו.

לוין, שהיה בעברו גם מפקדו הישיר של רה"מ נתניהו, התייחס לאירוע הביטחוני שאירע הלילה בגבול הצפון, וטען: "ביבי כהרגלו כן מנצל את מה שקורה לצרכים פוליטיים, וגנץ לזכותו שומר על איפוק כפי ששר ביטחון צריך להתנהג. לגבי ההתנהגות הביטחונית - מה מבצעים ומה לא, מה מאשרים ואיך שומרים על איפוק ולא נגררים למבצעים מיותרים, אני חושב שמגיע לו כל הקרדיט על זה. לגבי השימוש הפוליטי ולפעמים פוליטי־ציני באירועים לקידום דברים אישיים, אני חושב שפה הוא שוגה. ניצול ציני פוליטי של תקריות מעבר לפרופורציה, לא מסייע לו ובעניין הזה אני חושב שגנץ פועל הרבה יותר נכון".

הוא נזכר במסע הפתיחה של סיירת מטכ"ל שעבר בזמנו עם נתניהו, היה זה במסלול לילי, "מתחנת הדלק בחיפה באזור בת גלים עד ליחידה. הוא היה חייל טוב, אני במיוחד עצוב בשביל ביבי. אני עליתי פעמיים ואני מפגין בקיסריה. בעצם הקורונה חשפה את הכישלון הנוראי אגב לא רק של נתניהו אלא של כול הממשלות האחרונות בראשותו, בטיפול כמעט בכל נושא". לוין הדגיש כי "זה לא חשוב אם צועקים שמאל או ימין, זה לא משנה - הן משדרות מצוקה אמיתית בהיבטים שונים. ישראל היא עובדה קיימת בניגוד להפחדות והניסיון כל הזמן של ביבי להגיד 'תעזבו את רמת החיים, אני דואג שבכלל תחיו', זה לא נכון. משבר הקורונה חשף כישלון מהדהד של ממשלות ישראל האחרונות. לכן, אתה רואה שההפגנה מתפשטת וצעירים וימניים, שמאליים ודתיים, ערבים. חלק מהימין אתה רואה כבר בהפגנות, חלק עבר לבנט, תראה בעצמך - זה ימין בתוך ימין".

ינון מגל טען כי מדובר ב'הפגנות שמאל' וכי אין שם אנשי ימין. על כך השיב לוין: "יש שם הרבה שמאל ושמאל זה לא מחלה, להיות שמאלן זה לא פחות טוב מלהיות ימינן, זה אותו דבר. זה בכלל לא משנה, הנקודה היא שזה התפשט לכל השכבות, לכל הדעות ולכל הסיבות. זה עובדות סוציאליות שלא מקבלות מה שמגיע להן, עצמאים שפתאום הבינו שהם לבד במערכה. כל המיסים שהם שילמו הלכו לחרדים והתנחלויות ואין רזרבה לסדר להם כמו שצריך. ביבי היום משוויץ לכולם שהוא מחלק כסף, רגע ,סליחה - הוא לוקח את הכסף של הילדים שלנו".

"ביבי, זה החלק העצוב, הוא נשלט וזה הכאוס. את ההגה הוא העביר למשפחתו בבלפור. עיני לא צרה שרה"מ, כל ראש ממשלה מתייעץ עם מקורביו אנשים שהוא מאמין בהם ואשתו כמובן. זה לגיטימי וזה בסדר וכו'. בשיטה שהוא איבד את ההגה הוא מסכן את הציבור. כשהם עוברים למושב הקדמי של האוטו, ואתה עובר למושב האחורי - זה לא תקין. אנחנו במצב הזה", אמר לוין, והדגיש: "אני לא עצבני עליו, אני עצוב על המדינה ועליו".

ינון מגל: מי שמוביל את המדינה זה שרה ויאיר? תוכל לתת דוגמה?
"כל הזמן הבל הבלים של איזו שהיא האשמה או גידוף או נאצה יוצא בהתחלה מהבן, מקבל הדהוד בתקשורת על ידי נתניהו שקצת מעדן את זה בגלל תפקידו ומעמדו כרה"מ, והרוטווילרים שלו השר אוחנה ומיקי זוהר ומירי רגב וכולם, חוזרים ומהדהדים את זה הלאה. זה קורה פעם אחר פעם".

ינון מגל: השר לביטחון פנים הוא רוטווילר?
"כן. לכולם היה ברור שלא הולכים לבחירות אבל ביבי היה צריך 'וויקנד' כדי לשבת בבית עם אשתו והבן שלו כדי לקבל את האישור לזה. אני לא קובע. אני אומר את דעתי".

"יכולים לשקול לא להגיב בכלל"

כמו כן, הוא התייחס לתקרית הביטחונית אתמול בלילה, וטען: "צה"ל מתפקד היטב גם בהיערכות וכנראה גם בשימוש מושכל במודיעין, זה מאוד חשוב. התגובה הייתה מדודה ולצה"ל אין סיבה ורצון להסלים את המצב בגבול הצפון, זה ברור וגם נכון. נסראללה והחיזבאללה במצוקה נוראית, גם פנימית שלטונית, בגלל הכאוס והמשבר הכלכלי שפוקד את לבנון וכמובן גם בהמשך לאסון של ההתפוצצות, שגם בזה הוא מואשם. לכן הוא מחפש כל מיני דרכים להראות שהוא חי ובועט ונושם, וממשיך במדיניות של עין תחת עין. לפעמים יכולים לשקול לא להגיב בכלל. ההצהרות היום-יומיות של 'כל פגיעה בריבונות אנחנו נגיב בנחישות ובעוצמה', כל המלל הזה מיותר. פעולות נכונות בשקט בלי דיבורים – האפקטיביות שלהם יותר טובה".

"עמימות, חוסר ידיעה בצד השני ובמיוחד משדרים ביטחון עצמי הרבה יותר גדול מאשר הצהרות בומבסטיות שבמקרה הטוב נתפסות כפוליטיות, ובמקרה הרע נתפסות כחוסר ביטחון וצורך להתלהם", הוסיף. "אני חושב שאפילו במצב הפוליטי הרגיש עכשיו במדינת ישראל, ואפילו במצב העוד יותר רגיש פוליטית בין שר הביטחון בני גנץ לנתניהו, ולליכוד, טוב יעשה גנץ שישמור בשקט. הוא יודע לתפקד, הוא יודע את המלאכה, הוא מכיר את צה"ל, ואין לחשוש שהוא עושה שום פעולה משיקול פוליטי. לכן אני מציע גם בעניין הדיבורים וההצהרות להמשיך את הקו הזה שלו, וזה נכון עניינית", טען לוין.

מפקד פיקוד הצפון לשעבר הודה כי קשה לנבא איך יהיו התגובות של נסראללה במצוקה, אך מנגד  אמר: "הוא שקול, הוא לא ישלוף ולא באיזה פרץ של עצבים ייגרר לפעולה בלתי שקולה. הנושא המרכזי בהקשר של נסראללה הוא דווקא איראן. איראן מחפשת תגובה כלפי ישראל, הוא הפרוקסי שלה והוא יעשה הכול כדי שהיא לא תסבך אותו. אבל בסופו של דבר הוא סמוך לשולחנה ובשביל כסף ותקציבים הוא יכול גם להיגרר ולפעול בשמה כפרוקסי. לשים לב - לא לגרור את איראן למצב שהיא תכריח את נסראללה להגיב בשמה".

לסיום אמר על התנהלות נתניהו מבחינה ביטחונית: "לא הייתי אומר טוב – הוא זהיר. על גב החיילים שלנו הוא לא עושה טריקים ושטיקים".

 

 עריכה: עופרי גליכמן

26/08/2020
הישארו מעודכנים

בנימין, שרה ויאיר נתניהו
בנימין, שרה ויאיר נתניהו  |  צילום: קובי גדעון/פלאש90