103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

סכנה, סגר מועד ב'

קרפ"ר לשעבר פרופ' נחמן אש התריע כי אם ישראל לא תייצב את מצב החולים, פנינו לסגר נוסף: "ההתמהמהות בקבלת ההחלטות רק מחמירה את המצב"


פרופ' נחמן אש, חבר סגל בכיר במחלקה לניהול רפואי באוניברסיטת אריאל ולשעבר קצין רפואה ראשי, הסביר במאמרו ב'ישראל היום' מדוע צריכה צמרת המלחמה בקורונה בישראל להיערך לימים לא פשוטים, ולהציג חזית אחידה אל מול הציבור שלא יודע מרגוע. פרופ' אש שוחח עם חברי הקבינט אלון בן דוד ורוני דניאל, והסביר כיצד לדעתו צריכה המדינה להמשיך את המאבק הלא פשוט בנגיף.

'בלי יישום תוכנית גמזו - הסגר בלתי נמנע. ישראל מגיעה לפתיחת שנת הלימודים ולחגי תשרי במצב תחלואה לא טוב. אם רוצים לעצור את המגמה - יש כמה פעולות קריטיות שחייבים לבצע עכשיו', כך כתב פרופ' נחמן אש. הוא הסביר כי חלה עליית מדרגה השבוע, וטען: "אם לא ננקוט בצעדים ולא ניקח בחשבון שאנחנו מתחילים לימודים עוד מעט, שעוד כמה ימים שיש את החגים שבאים אלינו עם ההתכנסויות סביב החגים - אין לי ספק שנראה עוד עליה בתחלואה, עוד מדרגה, ונהיה חייבים ליישם סגר".

הוא הדגיש כי מערכת הבריאות "יכולה להתמודד עם הרמה הזו של התחלואה, אבל יש לזה השלכות לרמה כזו של תחלואה כמו שאנחנו נמצאים היום. על התפקוד היום-יומי של המשק, היכולת שלנו להיפתח למדינות אחרות. אנחנו מאוד מוגבלים כיום, אני לא חושב שזה מצב רצוי להישאר ברמת התחלואה הזאת. יותר חולים? אז וודאי שזה לא מצב רצוי למדינה. לכן בלי להתייחס לעניין של אם מערכת הבריאות תקרוס, אני מקווה ומאמין שהיא לא תקרוס. אני חושב שאין ספק שכולנו רוצים שרמת התחלואה תרד ונוכל יותר לחזור לחיים נורמליים".

קצין הרפואה הראשי לשעבר הביע את דעתו על תוכניתו של הממונה על המאבק בקורונה פרופ' רוני גמזו, ואמר: "פרופ' גמזו הגיע עם תכנית מאתגרת, רמזורים, שאומרת בואו נתמקד באזורים בהם יש תחלואה יותר גבוהה ועל ידי כך נוכל להוריד את התחלואה. אני חושב שדבר ראשון צריך לקבל את התוכנית ולהתחיל ליישם אותה בצורה מיידית, כל ההתמהמהות בקבלת ההחלטות רק מחמירה את המצב. האתגר שלו מאוד גדול בעיקר בהקשר של ההתמודדות עם הפוליטיקה. הוא איש חזק, אני מכיר אותו היטב. הוא על עצמו אמר שיש לו עור של פיל, אני יכול להצטרף לזה. אם הוא יראה שבכול מקום הוא חסום והוא לא יכול לעשות שום דבר, אין לי ספק שהוא ישים את המפתחות. אבל אני מקווה שזה לא יקרה. אני מקווה שכולם יתעשתו ויבינו שזו הדרך היחידה שאפשר למצוא איזה שהוא מוצא שהוא לא סגר".

לדעתו, כיום עושים יותר בדיקות, מנסים לשפר את החקירה האפידמיולוגיות, אבל "לא עושים מספיק, לא עושים מהר ואין תחושה של חירום, יש תחושה של אנחנו מתנהלים עם זה". הוא הודה: "אני לא משוכנע במאה אחוז שזה יצליח בדרך הזו, ואם זה לא יצליח נצטרך לחזור לדרכים שהתמודדנו בגל הראשון – סגר. אני חושב שאנחנו צריכים לנסות את המתכון הזה, לראות שאנחנו יכולים להוריד את התחלואה לרמה סבירה יותר. יכול להיות שזה יהיה המתכון המנצח מבחינתנו".

רוני דניאל: הפוליטיקה מנצחת את הרפואה?
"וודאי, בגדול. אני לא חושב שזה מנצחת את הרפואה אלא את ההתמודדות עם המגפה בהיבטים השונים, גם את הכלכלה והכול".

"יהיו אנשים שישלמו בחייהם על הנסיעה לאומן"

מזה חצי שנה ישראל נאבקת בהתפשטות נגיף קורונה, אך המספרים עדיין גבוהים. פרופ' אש התייחס לטענות כי הגיעה העת ל'חיסון עדר' כפי שעשתה שבדיה, והסביר: "אנחנו נמצאים בשלב שאנחנו צריכים לעשות בדיקות, לאתר את החולים ולנסות להוריד את התחלואה. העניין הוא, זה גובה הלבות. אנחנו צריכים לשמר על גובה להבות יותר קטן, אם ננקוט בשיטה ששבדיה ניסתה להתמודד, יש לזה מחיר גדול לפחות לתקופת זמן מסוימת. יכול להיות שבטווח הארוך האוכלוסייה נהיית חסינה והתחלואה תרד גם ככה. אבל אני לא חושב שאנחנו מוכנים כחברה לשלם את המחיר בטווח הקצר של רמת תחלואה הרבה יותר גבוהה".

בהמשך, פרופ' נחמן אש התייחס למדיניות הממשלה שננקטה במהלך תקופת המשבר: "אני לא חושב שיש מתכון מנצח. יש צורות שונות של התמודדות, אני חושב שזה קשור מאוד באופי של המדינה ומערכת הבריאות באותה מדינה, אנחנו צריכים למצוא את המתכון המנצח עבורנו, בלי שיהיה מחיר גדול של הכלכלה והחיים השוטפים במדינה. זה מה שפרופ' גמזו מנסה לעשות, למצוא מתכון כזה, אני חושב שצריך לנסות אותו".

כמו כן, הוא הביע את דעתו על סוגיית הטיסות לאומן בחגי תשרי, ואמר: "אני חושב שזה טעות חמורה לעשות את הדבר הזה. אני מופתע מהמנהיגות של החסידות שלא מבינה שמדובר פה בפיקוח נפש. הרי זה ברור שאם תהיה נסיעה המונית לאומן יהיו חולים, אפשר להתווכח אם יהיו הרבה מאוד או הרבה אבל יהיו חולים. יהיו אנשים שישלמו בחייהם על הנסיעה הזו, או אנשים שנסעו או בני משפחתם או אנשים בסביבתם".

פרופ' אש השווה זאת להפגנות המחאה המתקיימות ברחבי הארץ, והבהיר: "הפגנות זה דבר בסיסי מאוד בזכויות האזרח בדמוקרטיה, לדחות בשנה את הנסיעה לאומן זה דבר אפשרי, והמחיר שלו לא כזה גבוה. אני חושב, זה בתפיסה שלי. צריך לשכנע גם את החסידות שזה כך, אני חושב שאפשר לשכנע אותם שמדובר בשנה אחת לא לקיים את המצווה הזאת לטובת פיקוח נפש. זה נראה לי מובן מאליו".

את ראש השנה נחגוג בסגר?
"החשש שלי שכן, אני מקווה מאוד שלא".

 

עריכה: עופרי גליכמן

27/08/2020
הישארו מעודכנים

נגיף הקורונה
נגיף הקורונה  |  צילום: 103fm