103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אנו גורמים נזק אדיר ליחסים עם אוקראינה"

ח"כ יוליה מלינובסקי על חילופי המהלומות הקשים בין חסידי ברסלב הדורשים להתפלל באומן גם השנה, לצמרת הממשלה • קראה: "תפסיקו להתעסק בזה"


חברת הכנסת יולי מילנובסקי (ישראל ביתנו) שוחחה עם ענת דוידוב על הסערה המתחוללת באומן נוכח הגעתם של מאות אלפי חסידי ברסלב ואברכים לאזור לקראת חגיגות ראש השנה. למרות הדעות החלוקות בעניין מאמינה חברת הכנסת מילנובסקי כי מדינת ישראל לא התערבה בהחלטת ממשלת אוקראינה לסגור את הגבולות עבור החסידים הנאמנים, ואף ביקשה מציבור המאמינים של הרב נחמן מברסלב שלא להתעסק בנושא, בטענה שהם גורמים לנזק אדיר ביחסים שלנו עם אוקראינה. 

בפתח הריאיון אמרה חברת הכנסת כי שכחנו פרט קטן ומשמעותי, "אנחנו לא מחליטים בשביל האוקראינים. את יודעת, כולם פה עפו על עצמם קצת יותר מדי". בהמשך סיפרה שהיא בקשר ישיר עם ראש עיריית אומן, וזה סיפר לה על תמונת מצב עגומה באזור: "כרגע קיימות שם 14 מיטות עבור חולי קורונה, ויש כבר שני חולים יותר מכמות המיטות בבתי החולים בעיר. בגלל זה, הם לא מוכנים לקבל אותנו שם. הם לא רוצים אותנו שם השנה, והם מפחדים ממה שעלול לקרות, והכל אך ורק בגלל הטעמים הבריאותיים שמייצרים את כל הלחץ הזה. קטונתי מלפרשן את היחסים בין ראש הממשלה שלנו לנשיא אוקראינה, אבל זה עושה עוול ענק לנשיא אוקראינה. מה שנשיא אקראינה שם לנגד עיניו זה את טובת הציבור שלו נקודה. צריך להיכנס לפרופורציות על מה שקורה פה". 

"אגב, בסביבות חודש אוקטובר יש באוקראינה בחירות לשלטון המקומי", הסבירה מלינובסקי, "וכשראש העיר באומן מקבל נתונים ש־94 אחוז מהתושבים שלו לא מוכנים לקבל את הגעת החסידים הוא לא יכול לפעול אחרת, ותוסיפי לזה עוד את ההגבלות הבריאותיות. עכשיו, ברשותך תעזבי אותי מאוקראינה, זו מדינה עצמצאית והם יסתדרו. אני יודעת, שעכשיו התקבלה החלטה שכל מי שיחזור מאומן יהיה מחויב לשהות במלוניות קורונה, אבל כידוע, בכל העסק הזה כל דבר עולה עוד כסף. עד עכשיו, מלוניות קורונה עלו למדינת ישראל 400 מיליון שקל, וזה בזמן שעובדי המעבדות שובתים ולא מבצעים היום בדיקות קורונה. עכשיו, יגיעו אנשים בכמויות מאומן והם יהיו חייבים לשבת בבידוד שבועיים. מי ישלם את זה?"

בהמשך, הדגישה חברת הכנסת כי אין שום סיבה שמדינת ישראל תשלם על הבידוד של חסידי ברסלב החוזרים מאומן. "אני פונה לכל המאזינים שלנו: נכון, יש אנשים שזאת ציפור נפשם, אבל יש קורונה ויש נסיבות אחרות. יתרה מזאת, אנחנו גורמים לנזק ביחסים שלנו עם אוקראינה, וגם לקהילות היהודים שמתגוררות באוקראינה, ויש שם כבר תקריות. האנטישמיות תמיד קיימת, אבל כששמים שמן על המדורה היא מרימה את הראש. המקומיים לא רוצים אותנו שם עכשיו, וכולנו ראינו את זה בערוצי התקשורת השונים, ואני מאמינה שזה ילך ויגדל, שלא יהיה לכם ספק בכלל". 

לסיום, התייחסה מלינובסקי להתנהלותו של פרופ' גמזו, ואמרה: "הוא הקול השפוי, אבל יש אנשים בממשלה שלא מרוצים מהתוכניות שלו. כדאי שישימו את כל האינטרסים בצד ויתרכזו בציבור. הרי למה כל הסיפור של אומן בכותרות? כי זה מנדטים של ראש הממשלה והוא נלחץ מכל הסיפור הזה".  

עריכה: עדן בן ארי 

30/08/2020
הישארו מעודכנים

יוליה מלינובסקי
יוליה מלינובסקי  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90