103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"סמוטריץ' רוצה מלחמת גוג ומגוג"

ח"כ יאיר גולן התייחס לעימות שהתפתח בינו לבין ח"כ בצלאל סמוטריץ' • ולגבי איומי חזבאללה על ישראל, אמר: "נסראללה צריך להבין שאין משחקים"


על רקע הסרטון בו תועד מחבל מיידה אבנים ותוקף מטווח אפס במרכז חברון את לוחמי צה"ל, התפתח עימות סוער בטוויטר בין ח"כ בצלאל סמוטריץ' ('ימינה') וח"כ יאיר גולן ('מרצ'). סמוטריץ' מתח ביקורת חריפה: "מעדיף אלף סרטונים של אלאור אזריה ולא אחד מביש ומסוכן כזה"; ואילו ח"כ יאיר גולן, סגן הרמטכ"ל לשעבר תקף אותו: "רק רב״ט מהקריה; רק פאשיסט יכול לקרוא לירי ללא אבחנה באזרחים". ח"כ גולן שוחח עם בן כספית וינון מגל על הנושא.

חבר הכנסת יאיר גולן תקף את חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' על כך שיצא נגד תגובת החיילים ליידוי האבנים עליהם, ועל הטענות כי לא הגיבו בצורה ראויה. גולן טען: "סמוטריץ' לא רוצה באמת לדבר על רוח הלחימה של צה"ל, הוא רוצה דבר אחד - מלחמת גוג ומגוג. מלחמת דת, להבעיר את השטח מתוך תקווה משיחית שמשהו טוב יקרה ונתעורר בוקר אחד וארץ ישראל תהיה בלי ערבים".

לטענתו, השוואת העניין לסיפור אלאור אזריה, היא בלתי מתקבלת על הדעת, "זה בכלל קריאה למרי במפקדי צה"ל". הוא הוסיף וטען כי "קופצים למסקנות דרמטיות, המציאות האמיתית היא שחברון זה מקום שמעיד יותר מכל דבר אחר על הצורך שלנו להיפרד מהפלסטינים, שאנחנו נתקעים בתוכם זה חיכוך בלתי נסבל, מתמשך. אני חושב שאין עתיד למדינת ישראל כשהיא יושבת תוך חברון, מ-48' עד 67' חיינו יפה מאוד בלי מערת המכפלה, צריך להמשיך ככה. המדיניות שלנו צריכה להוביל בסופו של דבר לשיכוך המתח בין ישראלים לפלסטינים, לנורמליזציה".

בחילופי הדברים בין השניים, גולן תקף את סמוטריץ' ואמר: 'בצלאל אתה באמת גנרל טוויטר מרשים. יודע לצייץ באומץ ולחסל איומים בטוויטר כמו ענק. תזכור שהסיבה היחידה שאתה יכול לשבת בשקט בבית שלך ולצייץ נגד צה״ל, היא כי חיילי ומפקדי צה״ל נמצאים בשטח. כי אנשים כמוני לא השתמטו כמוך, אלא סיכנו את עצמם בשביל לשמור על המדינה'. בן כספית תהה מדוע עברו הצבאי של סמוטריץ' רלוונטי לדיון, והוא הסביר: "שנינו אנשי ציבור נבחרי ציבור ואנחנו מנהלים ויכוח, כל אחד עושה את השימוש בטיעונים שלו וזה נראה לי הגיוני במסגרת כללי המשחק. הקריאה שאומרת 'אני מעדיף חיילים מופקרים שעושים מה שבראש שלהם' זה דבר שהוא, בביטוי הכי עדין – המרדה. את זה אני לא יכול לקבל ולא יכול שלא להגיב".

ח"כ גולן הביע את דעתו על הסרטון, והודה: "לא עשיתי תחקיר על האירוע הזה, על פניו ממה שאני רואה בטלוויזיה הוא נראה לא טוב". לדעתו, "לא היה צריך לירות, לצאת להסתערות קלה כמה חיילים, כמו שראית הם ממוגנים לא רע, תתפוס את שני הנערים האלה ולהביא אותם למעצר. זה מה שהייתי מצפה מחיילי וחיילות צה"ל. אבל מזה לקפוץ למסקנות שצריך אלף אלאור אזריה שזה עדיף על אירוע אחד כזה? זה דבר שבעיניי לא בכללי המשחק. אלף חיילים שפותחים באש מתי שבא להם זה לא צבא, זה אספסוף חמוש. מי שרוצה פה אספסוף חמוש זה אותם אנשים שרוצים גוג ומגוג, שבירה של כל החוקים, אנרכיה מוחלטת כדי להגשים רעיון אחד שנמצא מעל הכול".

"זה יגמר בביירות"

בהמשך, סגן הרמטכ"ל לשעבר התייחס לאיומים של נסראללה על כך שחזבאללה ימשיך לפעול במטרה להרוג חייל צה"ל, כנקמה על מות פעיל הארגון: "מה שצריך לומר עכשיו בצורה גלויה זה לבשר לאדון נסראללה שאם יהיה אירוע בצפון זה ייגמר בביירות. את זה הוא צריך להבין מצוין, אין משחקים. זה אמירה בלתי נסבלת, להודיע לו מראש – 'אתה זוכר את 2006? אתה זוכר את המחירים? אם תהרוג לנו חייל יהיה לזה מחיר דומה', זה מה שהוא צריך להבין. לא להגיד כדי לאיים אלא להגיד ולהתכוון לזה. הוא צריך להבין שזה על הראש שלו, להודיע מראש לכל העם הלבנוני ולראש ממשלת לבנון – 'לזה אתם הולכים, ייהרג חייל אחד? כולכם תשלמו'. בלי להתבלבל ולהתכוון לממש את האיום".

מה זה אומר 'כולכם'?
"כל לבנון".

מלחמה?
"אני אמרתי מה שאמרתי, אם המלחמה היא מלחמת איומים הוא צריך להבין שאולי הוא בא עם אלה קטנה, אנחנו באים עם נבוט ענק. הוא יבין טוב מאוד את יחסי הכוחות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

31/08/2020
הישארו מעודכנים

יאיר גולן
יאיר גולן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90