103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

הסלמה בצפון?

דובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן, על המתיחות בגבול הצפוני ואיומיו של מזכ"ל חבאללה: "נסראללה יודע שאם ייפגע חייל - תגובתנו תהיה חריפה"


מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה שלח השבוע (א') מסר מאיים במיוחד לישראל על רקע המתיחות בצפון וההרג של אחד מאנשי חזבאללה לפני כחודש. על פי דבריו, אמר נסראללה כי: 'אנחנו פועלים לפי משוואה ברורה - על ישראל להבין שברגע שהיא הורגת את אחד מפעילינו - אנחנו נהרוג את אחד מחייליה'. תת־אלוף הדי זילברמן, דובר צה"ל, הביא פרטים נוספים על המצב בצפון, והתייחס להבנות שהושגו בין ישראל לחמאס בתיווך קטאר.

דובר צה"ל תת־אלוף הדי זילברמן התייחס למתיחות בגבול הדרום, כמו גם לאיומי נסראללה כי חזבאללה ימשיך בניסיונותיו לפגוע ואף להרוג חייל צה"ל, והסביר: "הצהרת חמאס אתמול בערב על הפסקת הפעילות החבלנית העוינת נובעת מ-4 דברים. בגלל פעולות שלנו בצה"ל - שינוי מדינות שלנו בתגובות על פגיעה בריבונות, גם של בלונים. זה בא לידי ביטוי בשני כלים. אחד, זה התקיפות של כ-100 מטרות לאורך השבועיים האחרונים ברצועת עזה. השני זה סנקציות קשות, אני מדבר גם על סגירת המעברים, הכניסות לרצועה, הפסקת הכנסת הסולר שפגעה בחשמל וגם על אזור הדיג; שניים נוספים שצריך להגיד בהוגנות זה התפרצות קורונה שהייתה ברצועה במהלך השבוע האחרון והביאה למאות מקרי תחלואה, אחרי שהיו כמה חודשים ארוכים של עשרות, השני זה הכסף הקטארי שלמעשה בתיווך קטארי הוסכם עליו אתמול בלילה".

הוא לא אישר כי הושגה הסכמה, אבל אמר: "אני מאשר שהחמאס הוציא הודעה שהוא מתכוון להפסיק את הפעילות החבלנית, ואנחנו נצטרך לראות את זה במבחן המציאות". לדעתו, הצבא שינה כאן מדינות, לעומת המדיניות שהונהגה בשנת 2018 בנושא בלוני התבערה, "אני חושב שהגבנו בסנקציות מאוד משמעותיות, סגירה מאוד מהירה של אזור הדיג באמצע עונת הדיג, הנושא של אי הכנסת סולר לרצועת עזה". ינון מגל תהה האם יש התקדמות בכל נושא השבויים הונעדרים, על כך השיב דובר צה"ל: "השבויים הנעדרים הוא נושא לא צבאי, יש לו נגיעה צבאית אבל הוא מנוהל על ידי דרג מדיני. תרשה לי לאפשר לדרג המדיני לענות על זה".

בהמשך, התייחס דובר צה"ל למתיחות בגבול הצפון, וטען כי "המקצוע שלנו בעניין של פיקוד הצפון זה הגנה והתקפה, אנחנו יודעים להגן, זה מה שאנחנו דרוכים ועושים כבר מספר שבועות". כמו כן, הוא הדגיש כי צה"ל יעשה "את כל המאמצים להמשיך ולהכשיל את הניסיונות של חזבאללה לפגע בנו. נסראללה יודע שאם ייפגע חייל התגובה שלנו תהיה חריפה, הוא ראה את התגובה שלנו עכשיו לאירוע במנרה שלא היו בו נפגעים, תקיפת המטרות של עמדות התצפית והירי הארטילרי שיצר שם שריפות, הוא מבין שאנחנו רציניים. בסוף החודש האחרון - 3 פעולות ב-5 שבועות שנכשלות".

למרות זאת, מנהיג חזבאללה ממשיך לפזר איומים לכל עבר. תת־אלוף זילברמן סבור כי "הוא מורתע. הוא יודע מה אנחנו נעשה אם ייהרג או ייפגע חייל וזה חלק מהקלקולציה שנעשית בצד השני. המקצוע שלנו זה להגן. ב-1 לתשיעי כל התלמידים בבתי הספר, כל שגרת החיים נמשכת. הייתי בסוף השבוע האחרון במרחב של הצפון, אתה לא יכול לזרוק מטבע בלי לפגוע במטייל וזה מה שחשוב. יש לנו סדר עדיפות ברור ואנחנו עובדים לפיו". הוא נמנע מהלגיב לדיווחים על התקיפות בסוריה, והדגיש את היערכות ומוכנות צה"ל לכל תרחיש, אנחנו רוצים להמשיך ולהגן ולשמור קודם כל על תלמידי ישראל שמתחילים היום את בתי הספר ועל כל אזרחי ישראל".

"הצבא דרוך גם בתוך הקורונה"

דובר צה"ל התייחס גם להתפשטות קורונה בצה"ל ולסיוע שמעניק צה"ל למערכת הבריאות במאבק בנגיף: "אנחנו היום ממבצעים את המפקדה שנועדה לסייע לקטיעת שרשרת ההדבקה. מפקדה שהוקמה בפיקוד העורף וסך הכול מסייעים לממונה הקורונה בכל הכלים שצה"ל יודע לסייע. באירוע הפנים צבאי, לשמחתי כמות החיילים שחולים בירידה, עד כה גם בגל הראשון וגם בגל הנוכחי לא היה לנו חייל שלא היה חולה קל, כולם חולים קלים. סך הכול הצבא ממשיך להתאמן ולהיות דרוך גם בתוך הקורונה".

ינון מגל ציין בפניו כי ישנה חיילת אשר לא סיימה קורס טייס וכעת מבקשת ללכת לסיירת מטכ"ל, ותהה האם זו החיילת שהגישה בג"ץ. על כך הואהשיב: "אני חושב שהיא לא הגישה בג"ץ, אני חושב שהיא הגישה מכתב לרמטכ"ל. שמה הדר, חיילת מצוינת, באמת עשתה בקורס טיס נפלאות, ואנחנו נדע למצות אותה בתוך צה"ל. אנחנו הגשנו את עמדתנו בתגובה לבג"ץ הלוחמות שהוגש, הוא לא קשור להדר החיילת. הקמנו צוות בראשות יואל סטריק מפקד זרוע היבשה שבוחן בצורה רב־זרועית את אפשרויות שילוב לוחמות בתפקידים נוספים בצה"ל. הצוות הזה יעשה מחקרים גם רפואיים, גם פיזיולוגיים, גם ילך לבדוק בצבאות זרים, יעשה עבודה רצינית ויניח אותה על שולחנו של הרמטכ"ל. לאחר שהמסקנות יוגשו, נדע לאן פנינו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

01/09/2020
הישארו מעודכנים

חסן נסראללה
חסן נסראללה  |  צילום: AFP