103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"מדינת ישראל לא מנוהלת"

יו"ר ימינה נפתלי בנט תקף את רה"מ נתניהו על התנהלותו, והדגיש: "אם בחברה שלי היה מנהל שמתריע שלא יהיה תקציב עד סוף השנה, הייתי מפטר אותו"


יו"ר מפלגת ימינה נפתלי בנט תקף אתמול (ב') שוב את התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והאשים אותו בניהול ענייניו הפרטיים והמשפטיים ובהזנחת ציבור הבוחרים שלו. בנט מצדו השתלח בנתניהו, וטען כי ראשו לא נמצא בניהול משבר הקורונה והמשבר הכלכלי. בשיחה עם בן כספית וינון מגל סיפר על תוכניותיו, ואף השווה בין ניהול ביקור החסידים באומן, לבין החלטתו שלא לערוך טקסים ביום הזיכרון לחללי צה"ל נוכח התפשטות הקורונה בישראל.

בפתח הריאיון העביר בנט ביקורת חריפה על ניהולו של ראש הממשלה נתניהו במשבר הגדול ביותר במדינת ישראל. לדבריו, מדינת ישראל כלל לא מנוהלת כמו שצריך. "אנחנו נמצאים עכשיו בחודש ספטמבר, ארבעה חודשים לתוך הממשלה הזו, ואין תקציב. אין אפילו קצה חוט לתקציב. המשמעות היא כבירה, בעודנו מדברים מפטרים מאות עובדים של החברה למתנסים. התיכון הווירטואלי, שהוא החמצן בפריפריה, לא נפתח", הסביר, "וגם התוכנית הקבועה לעזרה לילדים יוצאי אתיופיה לא פועלת. חוג לכל ילד, שאני הקמתי כשר חינוך בפריפריה ל־60 אלך ילדים, לא קורה. זה לא קשור לקורונה, זה קשור לחוסר ניהול. ישראל מתנהלת בלי יעדים ובלי תוכניות".

על הכרעת קבינט הקורונה בנושא פתיחת שנת הלימודים תחת המגבלות, אמר בנט כי ממשלת ישראל צריכה להעניק תקווה ופתרונות לציבור. "הממשלה צריכה לעבוד בצורה מקצועית, ולא בצורה חובבנית. היא צריכה להיות אכפתית לציבור. למה, למען השם, לא יכלו לדעת שבראשון בספטמבר יש ערים אדומות? את הדיון הדרמטי הזה לא יכלו לנהל חודש מראש? שבועיים מראש? יומיים מראש? היה צריך לשלוח רבבות ילדים לישון מבלי שהם יודעים אם יש להם מחר לימודים? המדינה הזו פשוט לא מנוהלת", הסביר בנט. לדבריו, בדיוק כמו בספר שהוא הוציא לאור יש לו תוכנית עבודה ברורה, "אני מציג חזון, ופתרונות. האזרחים מיואשים, ואני מנסה לומר להם אל תהיו מיואשים, זאת לא גזרת גורל. אם היה אצלי בחברה מנהל שהיה אומר לי שלא יהיה תקציב עד סוף השנה, הייתי מפטר אותו. ההישג הכלכלי שהממשלה הכי התגאתה בו היא שהיא הצליחה לדחות את התקציב".

בין אומן לראשון בספטמבר

בהמשך דבריו, הביע בנט את דעתו סביב סערת המתפללים מאומן, הדורשים לבקר בציון רבי נחמן מברסלב, זאת למרות מגבלות הנגיף. "הנושא הזה הוא בלתי מתקבל על הדעת", הדגיש, "שכן גם על אומן ידענו חצי שנה מראש. זאת לא הייתה הפתעה. במצב כזה צריך לשבת ולדבר עם נציגות חסידי ברסלב ולהגיע למתווה, או להודיע שלא טסים. לקבל אחריות".

בנט סיפר ארוכות כיצד התמודד עם לוח זמנים קצר סביב עניין יום הזיכרון. "אני התמודדתי עם אירוע הרבה יותר קשה, וזה קורע אותי עד היום. לראשונה בתולדות מדינת ישראל אני קיבלתי החלטה שלא יעלו לבתי העלמין ביום הזיכרון", הסביר. "חודש לפני יום הזיכרון ראיתי שזה ביומן וכינסתי את צמרת משרד הביטחון, דיברתי עם המשפחות השכולות, ופגשתי את נציגי יד לבנים, ונציגי אלמנות ויתומי צה"ל. זה היה קשה מנשוא, אבל הודעתי בקולי, בווידיאו, את העניין למשפחות, ובנינו מתווה חלופי שיעלו לבתי העלמין כמה ימים לפני. כל מה שאני מצפה ודורש מהממשלה - תהיו מקצוענים, תהיו קשובים, תהיו רציניים, ותתחילו להתעסק בענייני המדינה".

כשנשאל בנט האם הוא מעוניין להתמודד לראשות הממשלה אמר שכל דבר בעיתו. "כשיגיע הרגע אני אגיד את זה. יש פה באוויר שני מחנות: מחנה רק ביבי ומחנה רק לא ביבי. אני לא מתחבר לאף מחנה. אני חושב שנתניהו עשה דברים אדירים למען מדינת ישראל, אבל כרגע ראשו לא מספיק נמצא בענייני המדינה. אני מתחבר למחנה רק ישראל".

שאלה חשובה שנשאלה מיד אחר כך היא האם הוא ימשיך לכהן במפלגה יחד עם בצלאל סמוטריץ', ותשובתו של בנט הייתה באופן חד משמעי שכן. לדבריו, סמוטריץ' הוא אדם מוכשר ומסור מאוד למדינת ישראל. "אנחנו ביחד ונמשיך להיות ביחד, ואני שמח על כך".

לסיום, התעניינו צמד השדרנים מה דעתו על איומיו של נסראללה בלבנון. בנט התייחס באריכות לדבריהם, ואמר: "יש פה בעיה יסודית של כרסום מאוד יסודי בהרתעה. נסראללה ותושבי לבנון צריכים להבין שאם הוא יפגע לנו בחייל חיי אזרחי יהיו רעים. כלומר, הם צריכים להבין שנסראללה מסבך אותם במלחמות לא להם".

 

עריכה: עדן בן ארי 

01/09/2020
הישארו מעודכנים

נפתלי בנט
נפתלי בנט  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90