103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

למרות ההגבלות - בבית"ר עילית נפתחו בתי הספר

עו"ד מנחם זיידה, חבר מועצת העיר בית"ר עילית, מתח ביקורת על הכרזת העיר החרדית כרשות אדומה: "זו אנטישמיות"


היום נפתחה רשמית שנת הלימודים, אך אין ספק כי זו תהיה שנה שונה לחלוטין משנים עברו. במקביל למאבק שמנהלת מדינת ישראל מול נגיף קורונה, החליט קבינט הקורונה על דחייתה של תחילת שנת הלימודים בערים וברשויות האדומות, וביניהן גם העיר החרדית בית"ר עילית. עו"ד מנחם זיידה, חבר מועצת העיר, מתח ביקורת חריפה על ההחלטה וטען שמדובר באנטישמיות.

בתחילת השיחה שאלו בן כספית ואריה אלדד את עו"ד מנחם זיידה האם הלימודים התקיימו כסדרם היום בביתר עלית, על כך הוא השיב: "אין לי מושג, לומדים כל הזמן בביתר עלית, הישיבות נפתחו בראש חודש אלול". לטענתו, "ביתר עלית היא לא עיר אדומה. אני קיבלתי היום נתונים: אשדוד - 34 חולים ל-10,000; למודיעין עלית יש 57 חולים ל-10,000; נתיבות עם 44 חולים ל-10,000; אילת 37 חולים ל-10,000; אור יהודה 36 חולים ל-10,000. ביתר עלית? יש לה רק 30 ל-10,000 ועדיין משום מה מישהו החליט להפוך אותה לעיר אדומה".

הוא הוסיף ואמר: "לפעמים אני מתבייש שאנחנו גרים, כאילו, בשתי מדינות. השד האנטישמי נמצא תמיד בבקבוק ואם אתה שולף אותו והוא יוצא החוצה, אז הלך עליך. זה כבר סיפור להחזיר אותו". לדבריו, "פשוט רוב הערים הן ערביות אז החליטו להכניס איזה עיר חרדית. מחפשים עיר חרדית אחת, מחפשים מתחת לאדמה לקחת 'עיר כפרה' - זו אנטישמיות. זה לא קרה רק היום וזה לא קורה רק היום, זה לאורך כל המשבר 'הכה בחרדי ותצא צודק'. אנחנו יודעים שבתחילת הדרך מי שהביא את הקורונה זה אחד שהיה בפיראט האדום ואז באצטדיון גדול".

אריה אלדד פנה אל חבר מועצת העיר ביתר עלית: "אי אפשר להתעלם מהעובדות, מוקדי ההדבקה הקשים ביותר בישראל היו בערים או בשכונות חרדיות". על כך השיב זיידה: "היהודונים הגיעו מניו יורק, מברוקלין. זה לא עובדות. זה אנטישמיות, זה שקר. נתתי לכם עובדות לגבי היום. ביתר עלית לא אדומה, בביתר עלית יש פחות חולים לעשרת אלפים מאשר באור יהודה". אריה אלדד תהה האם הוא יודע מהם חמשת הקריטריונים הנדרשים לקביעת עיר כ'אדומה'. זיידה הודה: "אני לא יודע, אני לא מבין בזה". אריה המופתע השיב: "אז אתה לוקח נתון אחד וטוען שעל פי הנתון הזה אתם לא עיר אדומה, ומתעלם מ-4 תנאים אחרים?" חברת מועצת העיר טען כי "נתונים זה דבר שאתה יכול לשחק איתו. אני טוען שזה שהיו חייבים ברגע האחרון להכניס עיר חרדית, לתקוף אותנו - זה אנטישמיות. זה לא מקרה אחד זה לאורך כל המשבר, תמיד מכים בחרדים".

"ממש לא מעניין אותי הקריטריונים"

בן כספית הצטרף לדיון ושאל: "האם אתה באמת מאמין שפרופ' רוני גמזו יחד עם כל ממשלת ישראל וקבינט הקורונה, שהחרדים כולם נמצאים בקואליציה ונהנים מעמדות כוח והשפעה גם ביחס למספרם באוכלוסייה, כל המערכת הזו מצצה מהאצבע ושיחקה עם נתונים כדי לדפוק את ביתר עלית?", והוסיף: "אם תענה כן אני אגיד שאתה צריך להיבדק נפשית. אתה לא יודע מה חמשת הקריטריונים לעיר אדומה, אתה לא יודע כלום. אתה רק יודע שיש אנטישמיות. אתה נבחר ציבור, אתה יושב במועצת עיר חשובה - אין לך מושג מהחיים שלך, זה הסיפור".

זיידה לא התרגש למשמע הדברים שאמר בן, ואמר: "התשובה היא כן, ואני הייתי מוכן לקבל ממך המלצה על פסיכיאטר טוב. אם ב-00:00 בלילה יוצרים קריטריונים ורוצים להשבית מערכת שלמה של ילדים, שילדה שמתכוננת לגן חובה עם כל ההתרגשות או ילדה שמתכוננת לכיתה א', ועושים קריטריונים - זה ממש לא מעניין אותי הקריטריונים. הדרך שהם מצאו איך לעשות את התבחינים - הם יכלו לבנות תבחינים שונים".

אריה אלדד: למדו היום או לא למדו בביתר עלית? סגרתם את מוסדות החינוך?
"אני לא מנהל את מערכת החינוך".

בן כספית: הוא אמר שהם לומדים כל השנה בביתר עלית, ומאז הוא מתחמק, זהו.
"אמרתי שהדבר הזה של 'הכה בחרדי ותבוא הישועה' עבר את הטעם הטוב. לא יכול להיות שפקיד מדינה למשל כותב לנשיא אוקראינה שהחרדים מדביקים. וזה לאורך כל הדרך".

אריה אלדד: אולי הוא פשוט ניסה להציל נפש אחת?
"הוא לא יציל אפילו רבע נפש. אם המשטרה יכולה להגן על מפגינים בבלפור עם איך שהם נדבקים, מותר לו גם לתת לכמה אנשים לצעוק 'שמע ישראל' באומן. הצעקות באומן, נראה לך שיגרמו ליותר אנשים למות מאשר הצעקות ביבי בוגד בבלפור? זה דבר שעבר את הטעם הטוב".

בן כספית: אריה עזוב, אל תיכנס לזה. לאיש אין מושג, כולם אנטישמיים. בכל זאת דיברת איתנו אז תודה על השיחה.
"שיהיה לכם תמיד כיף, שנה טובה ומתוקה וכתיבה וחתימה טובה לכל עם ישראל".

בן כספית: אמן סלה.

 

עריכה: עופרי גליכמן

01/09/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית ואריה אלדד
בן כספית ואריה אלדד  |  צילום: 103fm