103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

בני ברק: עיר אדומה?

עו"ד משה מורגנשטרן, מחזיק תיק הבריאות בעיר, מודה: "יש לנו קבוצות שלא נדבקות ולא שומרות, אבל רוב הציבור מקפיד מאוד ולפי כל הכללים"


תוכנית הרמזור של הממונה על המאבק בקורונה פרופ' רוני גמזו יצאה לדרך: משרד הבריאות פרסם רשימה של ערים אדומות, בהן הוחלט לא לפתוח את שנת הלימודים אתמול (ג'). העיר בני ברק מוגדרת כעיר אדומה אך מבחינת נתוני התחלואה היא למעשה נכנסת תחת ההגדרה של עיר אדומה. האם בני ברק אדומה? עו"ד משה מורגנשטרן, מחזיק תיק הבריאות בעיריית בני ברק, התייחס לנתוני התחלואה המדאיגים בעירו.

עו"ד משה מורגנשטרן, הסביר כי בני ברק הוגדרה כעיר כתומה, "ביום בו הממשלה החליטה על כך דהיינו שני ולפי ההגדרה הזאת נפתחה שנת הלימודים, ושנת הלימודים ממשיכה לפעול. מכיוון שהמדדים שקבעו במשרד הבריאות כדי להגדיר את צבע העיר מאוד דינמיים, משתנים משעה לשעה - אם זה כמות החולים בעיר או כמות הנדבקים ביחס לנבדקים; אתמול בני ברק עלתה להיות עיר אדומה. בני ברק מוגדרת ככתומה, בפועל היא אדומה ואין לי מושג מה יבוא עוד שעתיים. אנחנו כתומים עד החלטת הממשלה הבאה, עד יום חמישי. כלומר, לא מזיזים את צבע העיר בהתאם לנתון נקודתי באותה שעה, אלא בין החלטת ממשלה אחת לשנייה".

מורגנשטרן ציין כי ישיבת הממשלה בנושא הקורונה תתקיים ביום חמישי, "עד אז הלימודים מתקיימים כרגיל השינויים בין יום ליום, לא משפיעים על הפעילות של הלימודים בעיר". בהמשך, הוא הביע את דעתו על התנהלותו ועל תוכניתו של הפרויקטור פרופ' גמזו, וטען: "הברדק שעושה הרמזור הוא מאוד פשוט, אתה לא יכול לקבוע שביום שני בבוקר אני כתום, אחה"צ אדום, וביום שלישי שוב כתום. האם יכול להיות הגיוני שילד ילך לישון בשעה 20:30 בערב (כשהוא חושב) שמחר הוא הולך לבית ספר, ויקום בבוקר שהוא לא הולך?"

"לא בורחים מאחריות"

בני ברק ספגה מכה קשה מאוד בגל הקודם, ואף נכנסה לסגר מקומי שעורר זעם רב. מחזיק תיק הבריאות בעיריית בני ברק הדגיש: "אנחנו מצייתים, אנחנו לחלוטין מצייתים. מבחינת תפעול העיר והקשר עם משרד הבריאות והציות להוראות המדינה - אנחנו מחמירים. יש לנו נקודה אחת שאנחנו כן מבקרים או טוענים כנגד משרד הבריאות. אחד הנתונים המרכזיים במבחן של משרד הבריאות הוא כמות הבדיקות, בבני ברק מי שנבדק זה בעיקר אנשים שמרגישים לא טוב לכן התוצאות מאוד גבוהות , כ-15% מהנבדקים יצאו חיוביים וזה הקפיץ את הנתונים. יש בעיר כ-900 חולים מתוכם כ-350 מחוץ לעיר. לכן בפועל יש ממש בעיר כ-550 חולים".

למרות המספר הדרמטי הוא טען כי מדובר למעשה בנתון נמוך יותר מהנתונים שהיו בחודש אוגוסט, "אנחנו במגמת ירידה. בדברים מסוימים אנחנו יורדים בנתונים כל הזמן, גם ביחס למה שהיינו לפני כמה שבועות, ויש נתונים שאנחנו במצב יותר טוב היום, מאשר כשהוגדרנו כעיר כתומה". לכן, הוא הבהיר כי בעיריית בני ברק "רוצים להגדיל את כמות הבדיקות, גם לבקשת משרד הבריאות, כדי לבדוק כמה חולים באמת יש בעיר. גם חולים לא סימפטומטיים לבדוק, וזה יגרום לכך שכמות הנבדקים החיוביים תרד, זה לא פיקציה - זה אמיתי. לצערנו, למרות פניות רבות שלנו למשרד הבריאות לא נותנים לנו מספיק בדיקות בעיר, לכן מי שבאמת הולך להיבדק זה מי שלא מרגיש טוב".

בהמשך, התייחס עו"ד מורגנשטרן לפתיחת שנת הלימודים, והודה: "חלק שולחים, חלק לא. בתי הספר פועלים בקפסולות על פי כל הכללים, לומדים כמה שעות, מחולקים, הכיתות מאוד גדולות אצלנו". לדעתו, "הבעיה בעיר בני ברק זה הצפיפות הבלתי נתפסת, זו העיר הצפופה בארץ. מדברים על דירה קטנטנה של 75 מ"ר שגרים בה גם לפעמים אפילו 20 אנשים. כשאחד חולה כמעט כולם חולים". הוא הדגיש כי הם יקבלו החלטות ענייניות לפי הנתונים, וכי אין כוונה לא להיענות להוראות הממשלה, "אנחנו לא בורחים מאחריות, אני לא חושב שמישהו ממשרד הבריאות חושב אחרת. אנחנו כרגע לא בכיוון של סגר לפחות לכל הידוע לנו, אנחנו מפעילים שני חמ"לים 24/6, כי בשבת לא עובדים אצלנו כמובן, אבל אם צריך בשבת להודיע לאנשים דברים - עושים".

אנשים התחמקו מבדיקות בגל הקודם, זה קורה עדיין?
"בתוך עמי אני יושב. יש לנו קבוצות שלא נבדקות ולא נשמרות, אבל רובו של הציבור החרדי, בעיקר בבני ברק, מקפיד מאוד. אנשים מסתובבים עם מסכות, מתפללים בבתי כנסת על פי כל הכללים מי שלא מקפיד – סגרנו. כעיר חרדית לא היססנו לסגור בתי כנסת ואפילו להפסיק חתונה באמצע".

 

עריכה: עופרי גליכמן

02/09/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm