103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

למעלה מ־3,000 נשאי קורונה חדשים אובחנו

פרופ' איתן פרידמן על העלייה בקצב ההדבקה: "אם נתוני ההדבקה ימשיכו בקצב כזה, מערכת הבריאות תעמוד מול שוקת שבורה" • האם יש גם מסר מרגיע?


ממשיכים לשבור שיאים: בתוך פחות מיממה אובחנו למעלה מ־3,000 נשאי קורונה, ונרשם זינוק דרמטי בנתוני התחלואה. פרופ' איתן פרידמן, מנהל היחידה לאונקוגנטיקה בבית החולים שיבא תל השומר, שוחח עם חברי צוות התוכנית על הנתונים, על המאבק בנגיף ועל הפוליטיקאים שלדבריו משתלחים בפרויקטור פרופ' רוני גמזו.

פרופ' איתן פרידמן התייחס למספר הבלתי נתפס של 3,000 מאומתים חדשים, וטען כי זה מעיד על "בלגאן שנובע משני דברים, היעדר מנהיגות וחוסר תשומת לב לפרטים באזורים מסוימים במדינת ישראל, שלא להגיד בסקטורים מסוימים במדינת ישראל. כרגע אנחנו עדים לעליה משמעותית באחוז האנשים המאומתים. אין לזה עדיין שום השפעה על המדד החשוב ביותר שהוא מספר האנשים המאושפזים, חולים קשה ומונשמים. אין ספק שאם נגיע ל- 3,000-2,500 חולים חדשים אנחנו נגיע די מהר למצב בו המערכת הרפואית תהיה רוויה".

לדבריו, "כדי למנוע את זה צריך לעשות דבר נורא פשוט, גם אנחנו כעם, גם המנהיגים שלנו. תנו לגמזו לעבוד, יכול להיות שהתוכנית שלו לא 'פרפקט', אין תוכנית 'פרפקט' אבל זו התוכנית היחידה שאני מכיר שיש לה צ'אנס לעבוד". הוא הביע את דעתו על תוכנית הרמזור, ואמר: "יש אלף רשויות ירוקות ופחות משלושים אדומות, אין היגיון לעשות סגר על כל המדינה. זה לא ימנע את שרשרת ההדבקה וגם אין תוכנית שהיא חסינה לגמרי. אין טעם לעשות סגר על כל ישראל בערב החג או החגים או מצב כזה או אחר, משום שהמחיר הכלכלי הבריאותי העכשווי והעתידי הוא בלתי נתפס, ואני לא חושב שאנחנו יכולים או צריכים לשלם אותו".

"אין פה שום מנהיגות"

בהמשך, מתח פרופ' פרידמן ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה במאבקה למיגור ההתפשטות: "אין מנהיגות. אין פה שום מנהיגות. לקחו פרויקטור, אדם שיש לו רקע, יש לו את היכולות, אסף סביבו צוות מומחים, עמל במהירות על תוכנית שיש לה צ'אנס לעבוד; תכנית מדויקת, מדעית, רפואית, עם שלבים. לא נותנים לו לעבוד, לוקח 3 שבועות בממשלה לאשר את התוכנית הזאת. מה האלטרנטיבה? כל מי שמצקצק בלשונו ואומר 'הוא לא עושה שום דבר'. כל מה שעושים הפוליטיקאים זה להשתלח ברוני גמזו כאילו הוא מבשר הבשורה, נשא הקורונה, הוא אישית אחראי לזה שהאוקראינים טבחו ביהודים במלחמת העולם השנייה לפי ח"כ מסוים שיישאר בעילום שם".

עוד הוסיף והתייחס לביקורו של שר החינוך יואב גלנט (הליכוד) בעיר בני ברק, במהלכו טען כי 'אין דבר כזה ערים אדומות': "מזה אנחנו צריכים להבין שלרוני גמזו אין גיבוי, לגלנט אין שום תכנית, הוא נועד לרצות את קהל הבוחרים העתידי שלו. מה התוכנית שלך? במקום להשתלח במתווה הרמזור - הצע תכנית חלופית, הייה קונסטרוקטיבי, הגד לי איך אתה רואה את מערכת החינוך, את קטיעת שרשראות ההדבקה. הגד לי מי צריך לנהל את הדבר הזה?"

לדעתו, "נכון לקיים את הלימודים במוסדות החינוך, לא בערים האדומות ולא בישיבות השחורות, מרוב שהן אדומות הן שחורות. כדי לקטוע את שרשרת ההדבקה ולמנוע את ההדבקה של הרבה מאוד אנשים שבסופו של דבר ייתכן ותגבה מחיר מבחינת חולים קשים, מאושפזים, מונשמים; אני חושב שנכון להגביל את הלימודים באותן ערים אדומות. אגב, יש למעלה משני מיליון תלמידים שלומדים ו-140,000 שלא לומדים, אני חושב שהיחס הזה הוא טוב, וכך צריך להימשך".

כמו כן, הוא התריע: "אני חושב שבשלב הזה המחויבות והדבקות של גמזו במטרה מניעה אותו. כמובן שהוא אדם ולכל אדם יש נקודת שבירה. אם לא יתנו לו לעבוד ויאשימו אותו בכל ההתפרצות ובחוסר ניהול, בסופו לש דבר הוא יגיד 'חבר'ה הנה המפתחות - סעו".

"לא השפעת הספרדית - וירוס שצריך להתנהל איתו"

נדמה כי חלק גדול מהציבור לא מאמין לקורונה, אנשים רבים מסתובבים ברחובות בלי מסכות, מתחבקים ומתנשקים, הרבה מקומות מלאים בכמות אנשים גדולה מהמותר על פי הנחיות משרד הבריאות. לדעתו של פרופ' פרידמן: זה נובע מקומבינציה של דברים. "בהיעדר האמון בהתנהלות הממשלה, היעדר השקיפות שעדיין נמשך בהעברת הנתונים של משרד הבריאות אל הציבור, היעדר השקיפות של החלטות ממשלה והסגירה של החלטות ממשלה ל-30 שנה, ממה אתם פוחדים? ההחלטות גם עכשיו מתקבלות לעיתים באופן תזזיתי וברגע האחרון, ב-23:00 בלילה יש לימודים ומ־23:00 אין לימודים. הציבור? נקעה נפשו מההתנהלות הזאת".

לא זו בלבד, "הציבור רואה, בניגוד להפחדות בתחילת הדרך, שזה לא השפעת הספרדית, זה לא שואת העם היהודי או שואת העם הארמני. יש וירוס שצריך להתנהל איתו אבל ההחלטות לפעמים הם 'אובר קיל', והיעדר השקיפות והאמון גורם לציבור לרופף את ההתנהלות שלו - זה דבר מסוכן. צריכים להעביר לציבור את האמת. אתן עוד דוגמה, בתחילת הדרך דיברו על זה ששיעור האנשים שמתים הוא 3.4%, היום השיעור הוא 0.7% ואנחנו נמצאים במצב מצוין יחסית למספר האנשים שנדבקו או מתו כתוצאה מהווירוס. זה מסר מרגיע ומסרים מרגיעים יגרמו לציבור להיכנס תחת האלונקה ויותר לקיים את ההנחיות", טען.

אמרת שאם נמשיך ברף של 3,000 מאומתים ליום המערכת הרפואית תגיע לרוויה. כמה זמן זה ייקח להערכתך?
"אם זה 3,000 עכשיו, בעוד שבועיים זה יהיה 7,000. אם שיעורי ההדבקה באוכלוסייה הכללית יעלו בקצב כזה, נגיע בסופו של דבר למצב בו לא נצליח לשטח את העקומה, ומערכת הבריאות תעמוד בפני שוקת שבורה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

03/09/2020
הישארו מעודכנים

אלון בן דוד
אלון בן דוד  |  צילום: 103fm