103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"תחושה שמישהו סימן צלב מעל ראשו של נתניהו"

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (ימינה) עם ביקורת על הפרקליטות: "מפחיד אותי שהמערכת שוב ושוב מסרבת לכל בדק בית"


חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (ימינה) שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm והביע דעה נחרצת על חשיפתו של עמית סגל ב'חדשות 12', לפיה במשטרה ובפרקליטות טייחו לכאורה חשדות לפלילים של חוקרים בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"קודם כל זה באמת מפחיד. אני לא כל כך יודע מה להוסיף. זה לא פייק ניוז. בסופו של דבר העובדה היא שהרומן הזה הוסתר וטויח שוב ושוב ושוב. יש כאן שרשרת של טעויות שמתחילה מהרצון לטייח אותו בשלב הראשון - מצטיירת איזו תחושה שמישהו סימן צלב מעל הראש של נתניהו והחליט שאותו צריך להרשיע בכל מחיר. אם השיקולים שבגללם לא רצו לחשוף את זה ולחקור את זה ולהעמיד על זה לדין, זה כדי לא לפגוע בשמה הטוב של המערכת ולא לתת תחמושת למי שרוצה להשתמש בה – ולא אני אמרתי את זה, אלו דברים שנכתבו ונאמרו על ידי אנשי המערכת עצמה בזמן אמת - אז כנראה שזה כן קשור לתיקי נתניהו".

ח"כ סמוטריץ' המשיך לפרט את טענותיו: "מערכת אכיפת החוק צריכה להתנהל בסטנדרטים של שקיפות ויושרה, וחייבת להכיל על עצמה לפחות את אותם סטנדרטים שהיא מבקשת להכיל על מושאי הביקורת, חקירה ותביעה שלה. ההתנהלות שלה בכל תיקי נתניהו, כפי שנחשף שוב ושוב ושוב וגם אתמול, רחוקה מאוד מלשקף את זה". עוד הוסיף: "המערכת הייתה אמורה לוודא שאין ולו חשש לניגוד עניינים, ושאם הוא קיים אז מסירים אותו מיד מהדרך ומפרסמים את זה לציבור ומגנים על זה, ולא מנסים להסתיר את זה ולטאטא את זה מתחת לשטיח. מערכת שמבקשת להעמיד לדין אנשים, בוודאי ראש ממשלה, היא מערכת שחייבת להכיל על עצמה סטנדרטים סופר זהירים. אנחנו רחוקים שנות אור מהתנהלות כזאת. והדבר שהכי מטריד אותי, שהמערכת שוב ושוב ושוב חוטפת ביקורת ומסרבת לבצע בדק בית, מצופפת שורות, מחפה על עצמה ומטייחת את עצמה".

בהמשך הראיון ביקש להדגיש כי בניגוד לרבים, הוא מבקר את מערכת אכיפת החוק מזה שנים רבות: "אחת הנקודות שהכי מפריעות לי בהתנהלות של נתניהו זה שהוא במשך שנים חיפה על כל תחלואי המערכת והוא נזכר לגלות אותם רק כאשר שזה נגע בו באופן אישי. אני באופן אישי מתעסק עם האירוע הזה  מאז שחוויתי אותו על בשרי בהתנגדות הסופר לגיטימית שלי לגירוש".

בן: אתה תבעת מישהו על סיפור ה־700 ליטר דלק?

"החלטתי עכשיו לתבוע. בעניין הזה באמת טעיתי. כשהסיפור הזה הגיח לאוויר העולם לראשונה, חשבתי שהוא כל כך מופרך שאין סיכוי שהוא יתפוס ואני לא צריך להתייחס לכל דבר שמישהו אומר. כשאני רואה שמישהו כמו חבר כנסת, יאיר גולן, מהדהד אותו - אני בהחלט הולך לתבוע".

בן: אז מה האמת שם?

"לא היה ולא נברא. אני נעלב מזה שמישהו מעלה בדעתו שמישהו כמוני שגדל איפה שגדלתי וחונך איפה שחונכתי, היה מעלה בדעתו חס וחלילה בכלל לפגוע בזבוב. לא היה ליטר דלק. נחשדתי בשותפות בארגון כמחאה דמוקרטית סופר לגיטימית, והנה רק עכשיו הפרקליטות שאז רדפה אותנו וכלאה אותנו עד תום ההליכים, פתאום מחליטה שלא צריך להעמיד לדין על חסימת כבישים כי זה לגיטימי במדינה דמוקרטית. לפי דעתי נחשדתי בזה שהייתי מעורב במחאה סופר לגיטימית נגד איוולת מטורפת של הגירוש מגוש קטיש. חוויתי אז את כשלי המערכת על בשרי ומאז אני ביקורתי כלפיה. אגב, חפש את התבטאויותיי, אני לא הצטרפתי למקהלה הימנית ולכן אני לא מאלה שצריכים להתנצל היום - אני לא טענתי שאבו-אלקיעאן היה מחבל, לא האמנתי לגרסת המשטרה מהרגע הראשון".

סירוס מוסד מבקר המדינה? "אני לא ביקשתי לסרס את מבקר המדינה כמו שאני לא מבקש לסרס את בג"ץ והמערכת המשפטית. אני מבקש לתקן אותן ושכל אחד יעשה את תפקידו. מבקר המדינה במשך הרבה מאוד שנים חרג בצורה דרמטית מתפקידו, רמס לחלוטין את ההבדל בין ביקורת לבין בקרה, לא אני אומר את זה, כתבו על זה טובי ההוגים המשפטיים שעוסקים בביקורת בארץ ובכל העולם. מה שאני ביקשתי ועדיין מבקש לעשות, זה להסביר בחוק מבקר המדינה את תפקידו ולייצר את אותה אבחנה ברורה בין בקרה לבין ביקורת".

עריכה: רון שהין

08/09/2020
הישארו מעודכנים

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90