103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
103fm מסכמת שנה

הספורט הצליח לנצח את הקורונה?

חברי פאנל תוכנית הספורט עצרו הכל, והצליחו לסכם ובגדול את השנה המורכבת • אז האולימפיאדה בוטלה, המשחקים הופסקו, אבל האופטימיות מצליחה לנצח


חברי פאנל הספורט סיכמו את השנה האחרונה בספורט הישראלי ודנו בשאלה – כיצד הקורונה השפיעה על הספורט הישראלי? קופמן ושרף, על תקן הפסימיים, טענו שהקורונה חיסלה את הספורט בכל העולם; הללי ניסה לראות את חצי הכוס המלאה, וטען שהספורט לא נפגע כתוצאה מהקורונה אלא התעשיה מסביב; פרימו על תקן האופטימי, שמח מהמשחקים שמתקיימים כיום, גם אם הם ללא קהל; ומליניאק הסתכל קדימה אל העתיד ליום בו ימנו מאמן כדורגל לנבחרת צעירה.

שנה התש"פ הייתה ללא ספק שנה שונה מקודמותיה, היא התחילה ככל השנים עם משחקים, אליפויות, ניצחונות והפסדים, אך מאז פרץ הנגיף אל חיינו בחודש מרץ האחרון, השתנו החיים לבלי היכר. ענפי הספורט השונים נאלצו להתאים עצמם לשגרת החיים החדשה. בתחילת השנה עוד שמעו השחקנים ברקע את הסאונד הבוקע מהיציעים של הקהל שגועש מהתרגשות, קבוצות החברים עוד נפגשו לצפייה משותפת במשחקים השונים, ואיך לא? התווכחו, צעקו, התעצבנו והתרגשו עם הקבוצות האהובות, לצד מגשי הפיצה, הבירות והפיצוחים. כעת? דממה, האצטדיונים ריקים מאדם, על השולחן כעת מונחת מסיכת פנים ולצידה אלכוג'ל והחברים? מרבים להישאר בבתים מחשש להידבק.

האימונים הושהו, האולימפיאדה נדחתה ותחרויות הליגה בוטלו. גם כשחזרו לקיים את משחקי העונה, הם הפכו למשחקי רפאים. נדמה כי כל מה שמרגש אותנו חובבי הספורט – נעלם או נדחה. זו הייתה שנה לא פשוטה עבור הספורט העולמי, ובפרט עבור הספורט הישראלי. אז איזה כיף שלפחות העברנו אותה עם החברים הטובים מתוכנית הספורט של 103fm.

משחקים בצל הקורונה 

"אין אירוע יותר מכונן בשנת הקורונה מאשר ביטול האולימפיאדה", טען אריה מליניאק. "לבטל אולימפיאדה, האמת? רק במלחמת העולם. אז אנחנו מאמינים שהיא נדחתה. היא לא בוטלה, רק נדחתה בשנה, ועוד שנה, ועוד שנה. זה אירוע שבאמת רק כוח עליון יכול לבטל, והקורונה זה כוח עליון", אמר בעצב. צביקה שרף הסכים כי ביטול האולימפיאדה הוא אירוע חשוב, אך טען כי "אנחנו באולימפיאדה כאלה קטנים".

יוני הללי לא הסכים עם החשיבות שהעניק מליניאק לאולימפיאדה, והסביר: "אני לא חושב שאירוע ביטול האולימפיאדה הוא אירוע מכונן". זאת למרות שבאולימפיאדת 2020 היו אמורים להשתתף למעלה מ-11,000 ספורטאים מ-200 מדינות ברחבי העולם. לכן, החליט שרף להתייחס להשפעה של מגפת הקורונה על הספורט הישראלי. לדעתו, "ברור שהקורונה פגעה בכל ענפי הספורט, הקורונה בעצם הפריעה ומפריעה ואנחנו לא יודעים איך תגמר, אבל הספורט הוא האחרון בתור".

הוא ציין כי בעקבות המגפה "נקטע מחזור האימונים, והבניה של עשרות, מאות ואלפי ספורטאים צעירים בכול ענפי הספורט; שנפגעו מבחינת האימונים וההתפתחות. מי יודע כמה מהם ינשרו, שהיו יכולים להיות ספורטאי צמרת בכול הענפים. למשל דני אבדיה בכדורסל, אף אחד לא יודע מה יקרה איתו. הוא היה בתנופה גדולה מאוד לגבי השתלבות ב-NBA". קוף כינה את שנת התש"פ 'שנת הקורונה', והסכים עם שרף: "ברור שהקורונה חיסלה את הספורט בעולם, ובטח אצלנו. דבר כזה לא חווינו".

קוף אמנם הסכים עם הטענה כי האולימפיאדה לא נפגעה, אך הדגיש כי "הלך מחזור של ספורטאים. נכון להיום הג'ודו מת לגמרי, הספורטאים לא בכושר תחרות, הם בשנה פיגור ממצב האימונים שלהם. השחייה גוססת, אין תחרות. יש כאן סוג של בלגאן אטומי. בכל העולם הוא עובר סוג של ניהול, אצלנו כאן? אני חושב שאחרי הטראומה שהקורונה גרמה לעולם, הטראומה אצלנו היא שהבעלים בכדורגל לא מעוניינים שיחזור קהל. הם לא נלחמים על זה, אין על זה לובי, הם לא מציקים למשרד הבריאות".

פרימו העדיף להתמקד דווקא בהשפעה של הקורונה על הצופים, ולתחושתו "עברנו טראומה. אנחנו עדיין בטראומה הזאת, אנשים מתים, אין לנו חיסונים. אולימפיאדה, יורו, הצ'מפיון והליגה האנגלית, הכול נעצר. האמירה הראשונה הייתה שאי אפשר לשחק ספורט בלי צופים, ואנחנו רואים שכן אפשר לשחק". הוא תהה: "מה האפשרות, שבכלל לא יהיה לנו את זה גם בטלוויזיה? אנשים ישתגעו. כל העולם עבר טראומה, אלפים מתו, לא סיימנו את הקורונה. אז לא יהיו בבלומפילד או טדי 30,000, יהיו 8,000; ובנתניה לא יהיו 10,000, יהיו 3,000. טוב שהספורט ממשיך, גם ללא צופים ביציעים".

כל סוף הוא התחלה

לקראת סיום הביעו חברי הספורט את תקוותם לשנה החדשה, שרף איחל הצלחה לנבחרת הכדורסל באליפות אירופה הבאה, והוסיף: "אני עדיין חושב ורואה ורוצה לראות ליגות צעירות, שהן המפתח לכל דבר, פועלות כמו שצריך. אבל זה בינתיים בסוף הרשימה". מליניאק הצטרף לדבריו, ואמר: "הייתי רוצה שאחרי שתגמר הפרשה ושיחתימו מאמן כדורגל ל-4 שנים עם נבחרת צעירה". אמירה זו כמובן לא נותרה ללא מענה מאת הקוף, שסינן: "צריך לסדר ג'וב לישראלי ל־4 שנים שייכשל כמו כולם".

הללי הודה כי מבחינתו התקווה היא – "ללמוד לחיות עם הקורונה כמו שחיים עכשיו, ובשנה הבאה שנתגבר על המחלה". פרימו שמר על האופטימיות, וקיווה שבשנת 2021 "גם יהיה לנו קהל וגם נבחרת ישראל תהיה ביורו". רק קוף, שבא מראש ללא תקוות לשנה זו, לא צפה שהשנה הבאה תהיה טובה יותר מקודמתה: "רק שנהיה בריאים. בניהול הנוכחי של המדינה - כל יום שאנחנו חיים זה באמת סוג של נס". 

17/09/2020
הישארו מעודכנים