103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"צריכים לצאת לסגר כמו שהיה פה בפסח"

פרופ' גבי ברבש מודאג מהמצב בישראל בשל הקורונה: "יש היום חולים שמקבלים טיפול פחות טוב מזה כשהיו עם 400 חולים" • "הייתי מפסיק את ההפגנות"


פרופ' ברבש שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm על התפשטות נגיף קורונה, והעביר ביקורת על הפרויקטור פרופ' רוני גמזו.

"אני חושב שזה שהממשלה לוחצת על הפרויקטור לעשות סגר, זה מצב הזוי. זה הזוי שהמערכת הרפואית לא זאת שאומרת שצריך לסגור ולהתחיל לעשות סדר בתחלואה במדינת ישראל", אמר פרופ' ברבש, וכינה את הסגר מחורר, והוסיף כי לא ניתן לדעת מה הוא יעשה. "אנחנו לא רוצים לגלות פה עוד חודש על סגר כזה שלא עשינו את מה שהיינו צריכים לעשות, שלא השגנו את ההישג שהיינו צריכים להשיג. אני מאוד מוטרד מזה", אמר.

"התפקיד של הפרויקטור בעיניי הוא לדאוג לזה שהתחלואה תרד. ברור שהוא צריך לשקול גם שיקולים אחרים, אבל התפקיד הראשון שלו זה לדאוג לזה שהתחלואה תרד ולבקר את כל מה שנעשה בפרספקטיבה הזאת", הסביר ברבש בביקורת על הפרויקטור פרופ' גמזו, והוסיף: "כל שיקול אחר בעיניי, גם אם הוא לגיטימי, הוא לא שיקול לגיטימי אצל הפרויקטור".

ינון מגל הסכים איתו, וסיפר: "שמעתי את גמזו אומר שמבחינה בריאותית צריך להחמיר את הסגר, אבל יש גם שיקולים כלכליים, ואני לא האמנתי שאני שומע את זה מהפרויקטור".

כספית: "למה בעצם?"

מגל: "כי הוא הפרויקטור של הקורונה, הוא לא ראש הממשלה", בשלב הזה, ברבש העדיף לעבור לנושא אחר, מגל טען כי "ברבש לא רוצה לפתוח פה ב-120 קמ"ש, אני מרגיש שהוא בטירוף, שהוא מאוד מאוד כועס".

בתוך כך, כספית שאל את הפרופ': "אבל בסוף השאלה עוד לא הוכרעה, מה יהיה נזק יותר גדול? אם במקום 1,000 מתים, נסיים את האירוע עם 3,000, מול נזק של המשך פירוק המשק הישראלי והכלכלה הישראלית ומיליון מובטלים והתאבדויות ודיכאונות, וענפים שלמים שקורסים? גם אתה דיברת על זה בתחילת האירוע פרופ' ברבש. השאלה אם היום אתה יותר הלכת לכיוון השני שאנחנו לפני אסון וחייבים ללחוץ על בלם החירום של הרכבת?".

על כך השיב ברבש: "אני חושב שגם הפרויקטור וכל אחד, גם במערכת הרפואית לא חלם לראות נתונים של אלפי נדבקים חדשים ליום. אנחנו פשוט התרגלנו למספרים האלה, והם כבר לא מעוררים אצלנו את החשש או את מה שזה היה צריך לעורר אצלנו. לא זה, לא המספרים של הנפטרים. תבין, 500 נפטרים לחודש, אתם מבינים את המשמעות של זה? עכשיו אתה מדבר על קווים אדומים של בתי חולים".

לדבריו, ברגע שנגיע ל-1,000 חולים, בתי החולים לא יקרסו אלא איכות הטיפול תרד. "על כל זה צריך שמישהו יסתכל ויתריע, ולא הממשלה צריכה להגיד את זה, מישהו צריך להגיד את זה לממשלה", טען.

מה צריך עכשיו לעשות באופן מיידי כדי לפתור את הבעיה?
"סגר כמו שהיה בפסח, זאת דעתי. יושבים בבתים, אני מצטער לומר. כל מי שיכול לעבוד מהבית, שיעבוד מהבית. תבינו, זה לא ייגמר אחרת. וכמובן ברקע של זה, קטיעת שרשראות הדבקה, תוכנית יציאה. האם אתם שמעתם שיואב גלנט מכין מתווה אחר לעוד חודש שחוזרת מערכת החינוך? האם מתכוונים להחזיר כיתות א'-ד' ל-30 ילדים בכיתה, למרות שהם מדביקים פחות, אבל הם מדביקים? מישהו מכין תוכנית אחרת?", תהה ברבש, וטען כי בעיה נוספת היא שלא מייחסים מספיק חשיבות לכך שילדים מקפסולות שונות, מתערבבים ביחד בהסעות ובמקומות אחרים, ושאל: "מישהו מכין מתווה אחר לדבר הזה או שאנחנו נחווה את אותו הדבר עוד הפעם בעוד חודשיים?".

האירוע שווה לדעתך, כשייגמר אי פעם, ועדת חקירה?
"אני לא יודע, זה כל כך מורכב. אנחנו לא יודעים לנתח את האירוע הזה כשאנחנו רואים אותו מול העיניים שלנו. ועדת חקירה ברטרוספקט? לא יודע. אני אומר לכם פשוט שמישהו ישב על משרד החינוך, שיתכוננו היום, לא בעוד חודש, איך חוזרים למערכת החינוך. אי אפשר לחזור איתה כמו שחזרנו".

בהמשך הסביר ברבש מה הוא היה עושה אחרת, והבהיר כי הוא היה סוגר את בתי הכנסת, ואוסר על המשך ההפגנות. "לפני שבוע, יצא מאמר שהראה שבמקומות שבהם היו הפגנות בארצות הברית, הייתה עלייה בשיעור התחלואה. אז, א', אני חושב שזה אירוע מסוכן, ו-ב', אני חושב שמבחינת הנראות זו הופכת להיות הסיבה מדוע אחרים מזלזלים ומתירים לעצמם לעשות דברים. אז אני הייתי מפסיק את ההפגנות האלה כמה שזה לא נשמע פופולרי", הסביר.

מה היית עושה עם החרדים והערבים?
"הייתי עושה מה שאפשר, לא כל דבר אנחנו יכולים לנהל, וחשוב מאוד שכל אחד מאיתנו יבין שאם יש ציבור שמסיבות כאלה או אחרות הוא פורק עול או שהאידאולוגיה שלו חשובה יותר, זו לא סיבה בשבילנו להגיד, 'אוקיי, אם הם מתנהגים כך, גם אנחנו נתנהג כך במקומות אחרים'. כל אחד צריך לעשות מה שהוא יכול, ואם יש ציבור שהוא לא בר שליטה אז צריך לדעת לחיות עם זה ולצמצם את הנזק ככל שאפשר".

פרופ' ברבש גם התייחס למחקרים שנעשו על יעילות המסכה במלחמה נגד נגיף קורונה, ואמר כי "למסכה יש תפקיד דרמטי במניעת העברת הדבקות מחולה אחד לאנשים בריאים. היא גם מונעת מהחולה לפזר, אבל היא גם מגנה. יש מקומות שבהם אנשים ישבו עם מסכה ולא נדבקו. אני אישית מכיר כמה אירועים שבהם אנשים ישבו עם מסכות עם חולה כמו כלב שהשתעל והכול, ולא ידעו שזו קורונה, ואף אחד לא נדבק, ואני מכיר גם אירועים הפוכים. אני לא מוריד את המסכה. כשאני נכנס למשרדים לפעמים לאיזו פגישה, ואני רואה אנשים מיד שמים את המסכות על האף בגללי, פשוט כואב הלב לראות את זה, אנשים מזלזלים בזה שזה פשוט חבל. זה האמצעי הכי אפקטיבי שיש היום למניעת הידבקות".

לקראת סיום השיחה, התייחס ברבש לכך שכמעט נהיה פרויקטור משבר קורונה, והודה: "הייתי לוקח את זה ואחרי שבועיים הייתי מתפטר, כאילו הייתי לוקח את זה בשביל להתפטר".

עריכה: אמיתי דואק

22/09/2020
הישארו מעודכנים

פרופ' גבי ברבש
פרופ' גבי ברבש  |  צילום מסך 'חדשות 12'