103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

דרמה לילית: אושר החוק להגבלת ההפגנות

שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי, התייחס לחוק: "התוצאות לא לרוחי, מכאן מסתכלים קדימה" • בהמשך הציע את תוכניתו ליציאה מהסגר

חברי הכנסת אישרו הלילה (בין שלישי לרביעי) את התיקון לחוק שמאפשר להגביל את הזכות להפגנה במהלך תקופת הסגר ולאפשר הפגנות רק במרחק של קילומטר מהבית. 46 ח"כים תמכו בהצעה ו-38 התנגדו.


לאחר דיונים ארוכים אל תוך הלילה החליטו חברי הכנסת לאשר ברוב קולות את התיקון לחוק המאפשר להגביל את הזכות להפגנה במהלך תקופת הסגר, ובכך לאפשר לקיים הפגנות רק במרחק קילומטר מהבית. 46 חברי כנסת תמכו בהצעה, בעוד 38 בחרו להתנגד לה. סביב נושא זה שוחחו ניסים משעל וענת דוידוב עם שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי ('כחול לבן') שהביע את תחושותיו הקשות סביב ההחלטה, והסביר מדוע הוא חושב שתקנה זו אינה נכונה. 

"התוצאות לא לרוחי, אבל מכאן מסתכלים קדימה, אפשר לצאת לרחוב אלפי אנשים ולהפגין ולהביע מחאה, אני חושב שזה חוק לא נכון, והתקנה לא נכונה", הסביר השר שי. "הלילה, במקביל לצפייה בכנסת, עבדתי על דיון בקבינט הקורונה שעתיד להתרחש יותר מאוחר היום. מבדיקות חכמות ועד לאסטרטגית יציאה מאיפה שאנחנו נמצאים כרגע בסגר הארצי". 

לדבריו, כשאנחנו מדברים על יציאה מהסגר חשוב שנציג נתונים בהירים ככל שאפשר לציבור הרחב. "נכנסו לסגר בגלל התחלואה הגבוהה, ברגע שיש תוכנית יציאה הציבור חייב לראות אותה, המדדים חייבים להיות מוגדרים גם לציבור", אמר וסיפר על תוכניתו, "עדיין אין לנו את השלבים, ואיך נעבור משלב לשלב, אני מקווה שזה יובהר בימים הקרובים. עבדתי עם צוותים של אנשי מקצוע, הכנו תוכנית יעדים, עם כל מיני דברים שיתנו אינדיקציות לציבור איפה אנחנו נמצאים".

כשנשאל מה הפרמטרים שאנחנו צריכים לראות בכדי לתלות בו את תקוותינו לצאת מהסגר המתמשך הסביר כי יש יותר מפרמטר אחד, ואמר: "הפרמטרים המרכזיים יהיו כמובן ירידה במספר המאומתים היומי, אבל גם ירידה ביחס ההמרה בין נבדקים מאומתים לנבדקים, במקדם ההכפלה המפורסם R שהיום נמצא מעל המספר 1, ועוד שניים שלושה פרמטרים נוספים. כל אלה יחדיו יראו לנו, גם לממשלה וגם לציבור, איפה אנחנו נמצאים, איפה המטרה הבאה, ולאן אנחנו רוצים להגיע, ואז נדע כולנו גם מהם השלבים שאנחנו צריכים לעבור בשביל לפתוח את המשק". 

בהמשך התייחס לתמונות המראות את הזלזול בהנחיות בקרב המגזר החרדי, והפתיע את משעל ודוידוב בנתונים חדשים. "כשאני מסתכל על דוחות האכיפה של משטרת ישראל הם משקפים את מצב החברה הישראלית. אנחנו מפוררים ומשוסעים, ובואו אני אפתיע אתכם - גם אצל חילונים בתל אביב היה צורך באכיפה של המשטרה לגביי ההנחיות". 

עוד הוסיף: "חברים, כשרואים את התמונות זה לא סטטיסטיקה. כמובן שהתמונות הן מקוממות ומרגיזות, אבל כל אירוע שבו יש הפרה בוטה של הוראות הממשלה זה חוסר אחריות של הציבור הישראלי כולו, ולא כלפי קהילה ישראלית מסוימת, וכל מי שמפר את ההוראות צריך להיענש בהתאם. יש תמונה רוחבית לא טובה לצערי הרב כי אנחנו במדינת ישראל לא מצייתים, והציבור הישראלי חייב להפנים שבסוף זה תלוי בכל אחד. אתם יודעים כמה אנשים עברו מבית לבית בחברה החילונית בישראל? כמה אנשים הלכו לבקר חברים וישבו בסלון של אנשים אחרים בניגוד מוחלט להוראות הסגר?"

אומן ראש השנה

בהמשך ביקשו צמד המנחים מהשר שי שיתייחס לנתון שנחשף אתמול ב'חדשות 12' שמוכיח שב־17 טיסות חזרה מההילולה השנתית בקברו של רבי נחמן מברסלב התגלו חולי קורונה. 

לדבריו, טוב שהם חזרו לארץ, אותרו, וכעת נכנסים לבידוד. "יש אכיפה לבידוד הזה, וכמובן שבמקרים של הפרות בידוד המשטרה נשלחת לאכוף ולקנוס. האכיפה היא לא סביב מגזר כזה או אחר, כי בכלל האוכלוסיות השונות בישראל אין משמעת עצמית, ויש לנו הרבה עבודה לעשות בעניין הזה. כולנו חייבים להפנים שלמרות הביקורת מדובר בחיים שלנו". 

עריכה: עדן בן ארי 

30/09/2020
הישארו מעודכנים

ההפגנות בבלפור יוגבלו
ההפגנות בבלפור יוגבלו  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90