מה זה ארגון פשע?

ד"ר מאיר גלבוע, לשעבר סגן ראש היחידה לחקירת פשעים במשטרה, סיפר על המונח, זאת על רקע ההתבטאות של אייל ברקוביץ' שכינה את הליכוד 'ארגון פשע'


העימות החריף בין שרת התחבורה מירי רגב לבין אייל ברקוביץ' לאחר שכינה את מפלגת הליכוד 'ארגון פשע', ממשיך לעורר סערה. ד"ר מאיר גלבוע, לשעבר סגן ראש היחידה לחקירת פשעים במשטרה, מרצה לקרימינולוגיה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, הסביר מה זה ארגון פשע והאם יש אמת בדבריו של ברקוביץ'.

ד"ר מאיר גלבוע הסביר כי נקבע בדו"ח ועדת שמרון כי קיים פשע מאורגן בישראל, "אבל אמר שזה לא כמו במקומות אחרים כמו באיטליה וארה"ב, הוא קרא לזה פשע מאורגן נוסח ישראלי. ארגון פשע זה קבוצה יחסית מאורגנת, עם היררכיה שפועלת בעיקר לרווחים כלכליים, תוך שימוש באמצעים ובשיטות פליליות. החוק דרך אגב שלנו קובע שזה לא משנה אם חלק מהפעילות של הקבוצה היא לגיטימית. אנחנו יודעים שיש לאט לאט השתלטות על עסקים לגיטימיים כדי להלבין פעילות, זה לא משנה אם כל החברים בקבוצה קבועים או משתנים, זה פחות או יותר ההגדרה שהתקבלה ב-2003".

אך למרות ההגדרה הישראלית, "בהגדרות המקובלות בכול העולם על פשע מאורגן יש 2 דגשים מאוד חשובים - החדירה לזרועות השלטון וזה כנראה הממסד הישראלי, המחוקק הישראלי לא רצה לקבל ולכן לא הכניס את זה להגדרה של ארגון פשיעה". לטעמו, "זו הבעיה עם הלקונה בהגדרה זה שהיא מסבה את תשומת הלב לאותן קבוצות שיש לנו בארץ לקבוצות מאורגנות יחסית, לא כמו המאפיה לביצוע עבירות ויש התעלמות של רשויות האכיפה מהאלמנט החשוב של החדירה לזרועות השלטון".

הדגש השני הוא השחיתות, "פשע מאורגן הוא מלא שחיתות ואם מסתכלים על הגדרות, יש עבירות צווארון לבן רבות מאוד שלמעשה היה אפשר להגיש כתב אישום על עבירות של ארגוני פשיעה. למשל בפרשת הולילנד, 16 נאשמים היו שם, זה קבוצה יחסית מאורגנת, לא לגמרי אבל יחסית, שפועלת לביצוע עבירות. אלמנט מרכזי של פשע מאורגן או ארגוני פשיעה זה הנושא של הכנסה כלכלית. אני חושב שכמעט כל עבירת צווארון לבן ועבירת שחיתות יש לה מאפיינים של ארגון פשע, זה קבוצה שפועלת עם היררכיה כזו או אחרת, גם אם לא כמו במשטרה או בצבא".

"הנושא של חדירה לזרועות השלטון קיים"

כמו כן, הוא טען כי כיום בכנסת "יש 5 חברים הכול לכאורה כמובן שהם חשודים, ליצמן, כץ, ביטן, דרעי חלק רק חשודים ואולי יזוכו ונתניהו נאשם ואולי יזוכה. אבל 5 חברים בקבוצה יחסית קטנה בקואליציה, לא בכנסת , שמואשמים בעבירות של שחיתות או חשודים בעבירות של שחיתות". ד"ר גלבוע הדגיש כי "הכנסת היא לא ארגון פשע אבל בהחלט יש שם איזה שהוא דפוס שמאפשר לחברים לבצע עבירות. זה לא אומר שרה"מ הוא ראש הארגון של 5 החבר'ה האלה, אבל הנושא הזה של חדירה לזרועות השלטון קיים".

לדעתו, "יש כאן שימוש 'סופר' לרעה בכל מיני סמכויות כמו ששרת התחבורה אומרת לגבי ברקו, אני לא מבין הרבה בספורט ולא יודע אם הוא ראוי לאמן או לא ראוי אבל השימוש בכוח הפוליטי לכל מיני דברים, לצרכים שלהם או של חבריהם? עד כמה שאני מבין, זה לא הסמכות שלה למנות. מינויים פוליטיים זה הדרך להשחית את המערכת ולא לייעל אותה. אם המינוי ענייני אין לי בעיה שפקיד בכיר ככל שיהיה יקיים את המדיניות של השר. למשל בנושא המשטרה, שר המשטרה האפשרויות שלו להתערב במה שעושה המשטרה מינוריות, הוא יכול למנות בכירים בלי הגבלה כמעט אבל להחליט לגבי הפגנה אם לתת רישיון או לא אם לפזר או לעצור או לא? זה רק סמכות המשטרה. ברגע ששר המשטרה, השר לבט"פ, מתערב הוא חורג מהחוק למעשה, החוק לא מאפשר לו".

בהמשך, התייחס גלבוע להתנהלות המשטרה כיום תחת ניהולו של השר אמיר אוחנה, ואמר: "המשטרה היא לא משטרת אוחנה אבל המשטרה מכופפת את הראש שלה בפני הדרג הפוליטי בהרבה מקומות. רואים שימוש בסמכויות הרבה פעמים מופרז, אני חושב שזה הרבה יותר מאשר שוטר אחד שזורק דלי על נער, אני חושב שזו אווירה כולה בתוך המשטרה. קציני המשטרה הבכירים מתחרים מי ימונה למפכ"ל, הם מתחרים מי יהיה יותר דומה לאוחנה או כפוף לאוחנה. גם בעבר המשטרה תמכה בדרג הפוליטי אבל בחודשים האחרונים זה נהיה יותר ויותר קיצוני".

 

עריכה: עופרי גליכמן

11/10/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm