103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"אנחנו עוד לא במצב יציב"

סגן שר הבריאות יואב קיש על ניסיונות היציאה מסגר חגי תשרי: "אם נפתח במהירות את המשק נעשה את אותה הטעות, כחול לבן לא צריכה לקרוא לפתיחתו"


סגן שר הבריאות יואב קיש (הליכוד) אמר אתמול (ב') כי בסגר השני, בניגוד לראשון, חייבים לפעול באופן דיפרנציאלי ביציאה מן הסגר; קיש שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב והתייחס לדברים. בהמשך דבריו, הביע קיש את דעתו על פרשת הצוללות.

סגן שר הבריאות ציין בפתח השיחה כי "אנחנו רואים את הבלימה בתחלואה, רואים את הירידה. עם ישראל נכנס תחת האלונקה בסגר הזה, עברנו תקופה קשה, אני מקווה שלא נזרוק את זה לפח. האם זה מספיק? זו האשליה שאני מאוד מקווה שבקבינט לא תתקבע. אנחנו רחוקים מאירוע יציב וזה צריך להבין, אם אנחנו נמהר לפתוח ומקהלת הכול פתוח תנצח, אנחנו פשוט עושים בדיוק אחד לאחד את הטעות של היציאה מהסגר". הוא הוסיף כי במשרד הבריאות נמנעים מתאריכים מוגדרים ליציאה מהסגר וכי הם פועלים על פי נתוני התחלואה. מצב יציב מוגדר על בסיס 50,000 בדיקות, "2,000 מאומתים מתחת ל-5 אחוז מאומתים. זה מצב יציב שמאפשר לנו לפתוח ולהגדיל את הפעילות המשקית תחת בקרה זה ההליך הראוי", הסביר.

על אף מגמת הירידה הברורה, "אנחנו לא שם לצערי לא", אמר ח"כ קיש. "אם אנחנו נתחיל לעבוד עפי תאריכים אנחנו נכשל. אנחנו הגדרנו במשרד הבריאות יעדים של תחלואה שאנחנו חייבים לעמוד בהם, אני מאוד מקווה שהקבינט יקבל את העמדה הזאת". למרות זאת, בכירים במשרד הבריאות התבטאו בכלי התקשורת השונים במסר להורים, לפיו החינוך לגיל הרך ייפתח כבר ביום ראשון הקרוב. על כך אמר סגן השר: "עמדת משרד הבריאות מאוד ברורה, אמר את זה גם שר הבריאות. אנחנו באותה מדיניות פשוט אנשים לקחו הערכות, זה מה ששמעתם. אנשים עושים טעויות לפעמים. הדבר הזה מוסכם על כל ראשי מערכת הבריאות והדרג המקצועי, אנחנו צריכים לראות את הירידה הזאת לפני שנלך צעד קדימה. עשינו את הטעות בסיבוב הראשון, אתם רוצים לחזור עליה? אני לא שם".

הוא הוסיף ואמר כי הירידה בתחלואה היא פועל יוצא של היענות הציבור, "העם נכנס מתחת לאלונקה ואני אומר שאם רה"מ לא היה מחליט על סגר ואם אנחנו כעם לא היינו משתפים פעולה ברוב המוחלט, הצלנו את מדינת ישראל. אם לא היינו עושים את האירוע הזה, היינו עם תחלואה מתפרצת וקריסת מערכת הבריאות. אני לא גאה בזה, זה טעות, ואני חושב שהטעות המרכזית נבעה מהיציאה מהגל הראשון, שם טעינו. הייתה טעות נוספת כשהיינו ב-1,500 יציבים, הייתה דילמה אז אם ללכת לסגר אז לפני חודש-חודשיים, הייתה תחלואה יציבה ואנשים כמו שטייניץ אמרו את זה. אם היינו עוצרים שם לא היינו עוברים את מאות המתים שהצטברו. אני אומר תודה קודם כל לעם אני אומר ומדגיש- זה שהבנו את הסכנה הגדולה וצייתנו והלכנו עם הוראות הממשלה – אני מברך".

חבר הכנסת התייחס להצעת אי האמון שהוגשה אתמול בכנסת, ולתמיכתו של יו"ר 'ימינה' נפתלי בנט: "בנט הצביע אתמול שהוא רוצה את לפיד רה"מ. אני לא חושב שהוא חתרן אני חושב שהוא הוכיח שאותו לא מעניין שום דבר הוא רק רוצה להיות בשלטון דרך לפיד או שת"פ עקיף עם המשותפת זה האמירה שהוא אמר אתמול כמובן הוא נכשל זה היה ספין והיה ברור שזה ספין לא רלוונטי, אני חושב שכול מצביעי הימין צריכים לדאוג שהוא הוכיח שפחות חשוב לו נושא הימין אלא יותר חשוב לו איך הוא מתקדם לשלטון".

לדעתו, "המדיניות של הממשלה היא הרבה יותר שקולה ונכונה מאשר לנסות לייצר ממשלת מיעוט שנמסכת על המשותפת, ובנט, בואו לא ניתמם, יש מהלך ציני פוליטי שברור שמיועד לכישלון ורק חשף את הקלפים. יש הבדל לבין לייצר ממשלה שנשענת בבסיסה על תמיכה של הרשימה המשותפת. אין לי כלום נגד רבים מהרשימה המשותפת, אני חולק עליהם בדעותיי. הבעיה שלי זה עם בל"ד שרוצים להשמיד את מדינת ישראל, זה טעות קשה שהם בכנסת".

"ספין הכי תקשורתי שיש"

בהמשך, ח"כ קיש התייחס לחשיפתו של הפרשן המשפטי גיא פלג ('חדשות 12) אתמול (ב'), של תצהיר סודי שמסר דן הראל בו מעלה חשד להתנהלות לא תקינה של רה"מ נתניהו בכל הקשור לפרשת הצוללות. לדבריו: "הנושא נבדק ונבדק לעומק. יותר מזה, יש האשמות ואחרים שיש נגדם הליך פלילי. אני לא מבין את האירוע, יש פה ספין הכי תקשורתי שיש. להגיד בואו נבדוק? זה שקר. הנושא נבדק, הוגשו כתבי אישום, יש הליך משפטי, מצאו שרה"מ לא קשור ולא מעורב וזה פשוט לא מתאים לחלק מאותם ספינולוגים. גם אוהבי נתניהו הגדולים ביותר לא מצאו רבב בהתנהגותו אז חאלס עם הספינים".

הוא הוסיף והתייחס לריאיון שהתקיים קודם לכן בתוכנית 'שבע-תשע' עם השר יזהר שי, ואמר: "זה פשוט התנהלות בזויה של כחול לבן שעדיין לא החליטו אם הם רוצים בחירות או להישאר בממשלה לקחת ספין כזה עלוב שנבדק ונחקר הוא אומר אני מאמין ליועמ"ש ואומר מצד שני בואו נחקור. זה חדש? זה נבדק לעומק והמסקנה של פרקליטות ישראל הייתה שזה לא רלוונטי לנתניהו. אני מציע שתתעלמו מהספינים ובוא נעסוק דברים יותר חשובים".

כמו כן, קיש מתח ביקורת חריפה כלפי שותפיו הקואליציוניים, חברי כחול לבן, ואמר: "אותי יותר מטריד שכחול לבן נופלים שבי למקהלת 'הכול סבבה ובוא נפתח'. אני חושב שזו הטעות שלהם, היום לבוא בדרישה הזויה שלא מבינה את הסכנות של המצב בו אנחנו נמצאים פשוט. ככה לא מנהלים בריאות ולא מנהלים כלכלה, הם צריכים לחכות לראות מה קורה, ולא להגיד בוא נפתח. עשינו טעויות אבל באירוע הזה, גנץ בממשלה הפריטטית, יש לו הגה משלו. המקהלה קיימת ותמיד תהיה אבל כשאתה מנהיג ומוביל דרך אתה לא יכול ליפול שבי. אני חושב שחובה, וזה מה שאנחנו עושים עכשיו, לפעול אחרת. כך אנחנו עושים ולכן ממשיכים ואומרים - זה יהיה קשה ולא פשוט, אל תיכנעו".

אז תלכו לבחירות.
"אם בסוף נראה שהמדיניות שאנחנו רוצים לא מצליחה בגלל מהלכים שגויים של כחול לבן, יכול להיות שזו אלטרנטיבה. האם זו הפחות רעה מבין האלטרנטיבות? יכול להיות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

13/10/2020
הישארו מעודכנים

יואב קיש
יואב קיש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90