103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"לפיד יחבוש שטריימל אם זה יקרבו ללשכת רה"מ"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' על הצבעת אי האמון שהעלה לפיד וזכתה לתמיכתם של חברי האופוזיציה בנט וכהנא: "יאיר לפיד הוא לא אלטרנטיבה, מה לי ולו?"


יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, העלה אתמול (ב') ביום פתיחת מושב החורף של הכנסת הצבעת אי אמון קונסטרוקטיבי בממשלה והחלפתה בממשלה בראשותו. בין 30 התומכים בהצעה היו שניים שללא ספק הפתיעו את המשכן, הלוא הם יו"ר ימינה נפתלי בנט וחבר הכנסת ממפלגתו מתן כהנא. בצלאל סמוטריץ' (ימינה) שוחח עם אראל סג"ל ורועי עידן ב־103fm והתייחס לדברים.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הסביר מדוע לא הצביע בעד הצעת אי האמון של יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "לפיד הוא לא אלטרנטיבה כי גם הוא קרא להפר את ההנחיות, ואנשיו הפרו אותם בעצמם. אני מציע לו לא לעשות תחרות מי יותר גרוע. יאיר לפיד חשב שיש חלופה כי הוא בכוח יחנך את החרדים, זה לא יצליח, אין חיה כזאת - אתה לא תחנך אותו בכוח. לפיד מלקק ומתחנף לחרדים כי הוא רוצה להיות ראש הממשלה והוא מבין שהוא לא יצליח בלעדיהם. האיש הכי ציני בפוליטיקה הישראלית זה יאיר לפיד, בלי טיפת אמת, טיפת ערכים וטיפת אג'נדה. הוא יחבוש שטריימל וילך לטיש בתקופת הקורונה בלי מסכה אם זה יקרב אותו ללשכת ראש הממשלה".

כמו כן, הוא טען כי אין 'הצעת אי אמון קונסטרוקטיבית' וכי "החוק במדינת ישראל קובע שכל הצעת אי אמון חייבת להציב אלטרנטיבה, כל הצעת אי אמון כבר הרבה שנים. אתמול חברי מרצ הצביעו בעד האי אמון של ימינה ובאי אמון של ימינה בנט הוא רה"מ, מה ניצן לא רוצה להיות רה"מ? סמוטריץ' אתמול הצביע בעד אי אמון של מרצ שם ניצן הורוביץ הוא רה"מ, אני רוצה אותו רה"מ? מפלגות אופוזיציה מצביעות בעד אי אמון כי אין להן אמון בממשלה. אין דבר כזה אי אמון קונסטרוקטיבי אתם מבלבלים את המוח, אתם מוכרים שקרים לציבור".

עוד הוסיף: "מישהו חושב שאני הבעתי אמון בהורוביץ? הבעתי אי אמון בממשלה, ונפתלי בנט הביע אי אמון בממשלה והצביע בעד אי אמון. יש לנו קו אדום אחד, אנחנו לא מצביעים בעד אי אמון של המשותפת כי זה גוף לא ציוני ואנחנו לא משתפים איתו פעולה בכלום. אין לי אמון בממשלה ובעומד בראשה, בטיפול בקורונה ובכל דבר אחר. לכן אני מצביע אי אמון בממשלה, נקודה. אנחנו נלך עם יאיר לפיד? השתגעת? מה לי וליאיר לפיד?"

"קונצנזוס מדומיין"

בהמשך, התייחס לסוגיית מינויו של אפי איתן ליו"ר יד ושם ולהצעתו של ח"כ לפיד למנות את עדי אלטשולר לתפקיד: "הלוואי וסופסוף אחרי 30 שנות שלטון הליכוד ימנה את אפי איתן ולא ייכנע. בתפיסה של לפיד רק איש שמאל, אליטיסט, אשכנזי כזה, הוא בקונצנזוס המדומיין שהוא מייצר לעצמו, והוא יכול לייצג את זכר השואה. אבל איש ימין עם כיפה על הראש? חס וחלילה. טומי לפיד היה יו"ר יד ושם, הוא מה זה מאחד. לא הקים את מפלגת שינוי".

לדעתו, "אפי איתן, הבן אדם גיבור ישראל, שר בממשלה, אידיאליסט, איש יוצא מן הכלל .יבוא יאיר לפיד ויגיד הוא לא ראוי? ברור שזה תירוץ, הוא מצא את הנזיפה לפני 300 שנה, זה בערך כמו למצוא את ההוא שמשך בקוקו לילדה בגן ועכשיו להגיש נגדו תביעה ולתפור לו תיק".

הוא הוסיף להתרעם: "לפיד לא מסוגל לקבל את זה שאיש ימין דתי ישקף קונצנזוס של שואה. יד ושם חייבת ניעור, יש את 'עדים במדים' שהדיון של המדריכים שעושים להם שם, על אדמת גרמניה הארורה, זה איך לוודא שאנחנו לא נעשה חלילה מה שהגרמנים עשו. זו פשיטת רגל טוטלית, והלוואי ואפי איתן יתמנה ויבוא לעשות שם סדר. אני מבין שהיא פעילה חברתית אני לא נגדה אבל אני לא מוכן שתהיה תפיסה שרק השמאלנים בקונצנזוס".

"משבר מנהיגות מטורף"

נושא נוסף עליו דנו השלושה הוא הטיפול בקורונה, ובדגש על החברה החרדית. לדעתו של חבר הכנסת, "האירוע עם הציבור החרדי הוא אירוע קשה, מטלטל, אני מסכים שגלי ההדף שלו יכולים ללוות אותנו בכול כך הרבה היבטים. גם מול הציבור החרדי, עם כל הביקורת שלי כלפי הציבור עצמו אני חושב שגם הממשלה נושאת בחלק גדול מהאחריות, כי צריך לייצר אמון ושיתוף פעולה ולרתום. זה לא ציבור רע". עוד טען סמוטריץ' כי "משבר הקורונה חושף תהליכי עומק הרבה יותר עמוקים בחברה הישראלית שיכול להיות שבשגרה לא שמים לב אליהם. אני לדוגמה חושב שהוא חושף משבר מנהיגות מטורף, באמת, במובן הכי פשוט של המילה. איפה רואים אם יש מנהיגות או אין? במשבר. בשוטף אנחנו לא רוצים את הממשלה, שתתערב כמה שפחות ותיתן לנו לחיות. באירוע בסדר גודל כזה חייבים ניהול של ממשלה ופתאום מתברר שאין מנהיגות".

הוא סבור כי בקרב המגזר החרדי, "ציבור שלם מרגיש שהערכים שלו לא נמצאים על כף המאזניים בכלל במסגרת האיזון. ליצמן מרגיש שמבחינה מקצועית בריאותית היה נכון את הסגר לעשות באוגוסט, אבל לא יעשו את זה כי את החופשה של החילוניים לא ידפקו, אבל את החגים של הדתיים ידפקו בלי בעיה בכלל; וזה לא משנה אם זה אמיתי או לא זה מה שהוא מרגיש, לא תיווכו לו את זה אחרת. אני לא אומר שזה אמיתי. זה קורע אותי מבפנים, הסיפור הזה מורכב".

לסיום, ח"כ סמוטריץ הדגיש: "אני לא מצדיק, אני רק רוצה שנבין, ואני אומר שאם אנחנו כמנהיגים לא נבין ולא ניתן תחושה שיש הבנה והתחשבות ונתעלם אז אין לנו שפה משותפת".

 

עריכה: עופרי גליכמן

13/10/2020
הישארו מעודכנים

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: גילי יערי/פלאש90