103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"נתניהו מוכר לחרדים את כל המדינה"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן עם ביקורת חריפה על רה"מ והחרדים: "מי שלא מכבד את הערכים ואת החוקים של המדינה בשוטף, אז הוא גם משתולל בחירום"


יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על אכיפת סגר קורונה, והתייחס להתמודדות עם הפרות הסדר בקרב המגזר החרדי. לדבריו, הפתרון הטוב ביותר הוא לשלול תקציבים של תלמודי התורה, ובכך לגרום להם להקשיב להנחיות הקורונה. 

בפתח הריאיון הסביר ליברמן שלא צריך להיכנס עם טנקים לתוך שכונות חרדים. לדבריו,יש למצוא רשימה של תלמודי תורה וישיבות שנפתחו בניגוד להנחיות ולשלול מהם את התקציבים השנתיים שלהם."כולם יודעים שיש רשימה כזו, ואפשר להשיג אותה באמת תוך כמה שעות, זו רשימה של כל המוסדות תורה למיניהם שנפתחו בניגוד לחוק, ובכך הם מסכנים את בריאות הציבור, ואת כלכלת ישראל. תאמין לי שאז הכול היה מסתדר מיד".

"אני אומר שאפשר לגייס אותם גם לשירות לאומי", אמר ליברמן והסביר שיש למדינה מספיק אתגרים בתקופה האחרונה, ועל כן אפשר בקלות לגייס אותם להיות ככוח עזר בבתי החולים ובשרותי ההצלה. "צריך להבין, שמי שלא מכבד את הערכים והחוקים של המדינה באופן שוטף, הוא גם משתולל בחירום. הם לא מלמדים לימודי ליבה, לא מלמדים מתמטיקה, ולא מלמדים אנגלית, והם אפילו לא מכבדים אפילו את יום העצמאות, הרי אין חגיגות במאה שערים, וגם אין חגיגות בבני ברק". עוד הוסיף: "כשהאדמו"ר מבעלז אומר לחסידים שלו לפני כמה שבועות תמשיכו חיים בשגרה, והאדמו"ר מויזניץ' עורך טיש מרובה משתתפים, והרב קנייבסקי אומר לציבור חסידיו 'תחזרו ותפתחו את תלמודי התורה' זה לא שוליים ולא קומץ, זו השדרה המרכזית".

כמו בכל ריאיון איכותי ביקש ליברמן להעניק המלצת קריאה רלוונטית לרוח התקופה, והזמין אותו לקרוא את ספרו של בנימין זאב הרצל 'במדינת היהודים'. "זה ספר שכמעט כולם שמעו עליו, אמר ליברמן, "אבל אף אחד לא קרא אותו. הרצל כותב באותו הספר בשפה הארכאית שלו, ואני מציע לכולם לקרוא, שכן יש שם פסקה מדהימה בנושא דת ומדינה. הוא כותב שאנחנו נהל את מדינת היהודים על פי חוכמות ומדע, ואם כוהני דת ינסו להתערב אז נדע לכלוא אותם בבית מקדשי האל". 

מי ישחרר את החרדים?

בהמשך ביקש ליברמן להדגיש שמי שמנהל את המדינה הם לא הציבור החרדי, ואפילו לא החרדים. "מי שמנהל את המדינה הם העסקנים של ש"ס ויהדות התורה. הרי היום אי אפשר להעביר בכנסת שום הצעה כלכלית בלי הסכמת החרדים. צריך לשחרר את הציבור החרדי מהשבי ומהעסקנים הללו. הרי למה הם לא רוצים שהחרדים ילמדו אנגלית, מתמטיקה, ומחשב? כי אז הם יקבלו עצמאות כלכלית, ומי שעצמאי כלכלית לא ירשה שיכתיבו לו פוליטית איזה פתק לשים בקלפי. הם מנסים להחזיק אותם כבני ערובה ליום הבוחר, ממש ככה". לדבריו של ליברמן הוא לא רואה סתירה בין עריכים יהודיים ללימודי ליבה. "אני לא מוכן לקבל את זה ש־50 אחוז מהגברים בציבור שלהם לא עובדים, והופכים לנטל. הרי אם נמשיך ככה אז בשנת 2060 מדינת ישראל קורסת. אי אפשר לשאת את זה כלכלית". 

לסיום, נשאל ליברמן על הקש בין החרדים לנתניהו, והוא הסביר באריכות על טיבו: "מה שעשה נתניהו זה לקשור איתם קשר הדוק ביותר, הוא התחתן איתם חתונה קתולית כי נתניהו מבין שמי שהולך לתמוך ללא סייג בכל מיני מגבלות כמו פסקת ההתגברות, החוק הצרפתי זה החרדים. הם מבחינתו בעלי ברית להישרדות האישית שלו, התמיכה בקרב החרדים בנתניהו היא הרבה יותר גבוהה בקרב מצביעי ליכוד, זה מה שצריך להבין. לכן נתניהו מוותר ומוכר להם את הכל. נתניהו מוכר להם את המדינה. הרי כל ההחלטה על פתיחת גני ילדים בערים האדומות התקבלה בניגוד לכל ההמלצות של הדרגים המקצועיים". 

עריכה: עדן בן ארי 

18/10/2020
הישארו מעודכנים

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90