אודי סגל וענת דוידוב

"התמקדו באלה שהצילו את המדינה"

תא"ל (מיל') אביגדור קהלני סיפר על 'שעת נעילה' הסדרה של 'כאן 11' שמגוללת את סיפור מלחמת יום הכיפורים: "אני מתפעל ממה שהם עשו"


ב'כאן 11' עלתה אמש (ב') סדרה חדשה בשם 'שעת נעילה' (ירון זילברמן, רון לשם, עמית כהן) שמגוללת את סיפורה של מלחמת יום הכיפורים. תא"ל מיל' אביגדור קהלני, מפקד גדוד השריון 'עוז 77', מחטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים הביע את דעתו על הדיוק ההיסטורי, ואף על ההשוואה של המלחמה אז, למאבק כיום בנגיף קורונה.

מלחמת יום הכיפור היא טראומה לאומית, ויש המשווים אותה להתמודדותנו היום אל מול נגיף קורונה האמיתני. תא"ל במיל' אביגדור קהלני, מגיבורי מלחמת יום הכיפורים סיפר כי צפה בסדרה החדשה של 'כאן 11', 'שעת נעילה': "אלה שעברו את המלחמה, לא מדבר על עצמי באופן אישי, נכנסים פנימה חזרה אל תוך הסדרה והפנים של החיילים, ברור שיהיה קשה לישון לאחר מכן. צריך להפריד, כל הסרטים שנעשו אולי סרט אחד שלא אבל נעשו בד"כ על - מי עמד, מי התקרב, מה אמרה גולדה ומה אמר דין ומה אמר דדו, פה התמקדו בפנים של האנשים על הלוחמים שהם בעצם הצילו את המדינה".

הוא הוסיף לשבח את הסדרה, ואמר: "בנושא הטנקים זה אחד לאחד, הם ממש שחזרו ותיקנו, שיפצו טנקים שהם כבר מזמן לא בתנועה; בנושא הפנתרים השחורים -לא יודע אם 25 שנה אחרי הקמת המדינה דיברו בערבית בתוך היחידות, זה לא היה; הנושא של החרמון הוא הדגמה לדברים שהיו, כי שם באמת היה קצין שידע הכול ובסוף נפל בשבי וגילה את כל סודות המדינה. אני מסתכל מהטנקים ומתפעל ממה שהם עשו, אני מנסה לזהות את כל הדברים הקטנים ולמצוא שגיאות בפקודות האש לדוגמה, ולא מצאתי. איך אמר הבן שלי שהיה גם טנקיסט? 'בוא'נה, הפקודות שלהם ממש מדויקות, הרגשתי שאני נמצא איתם בתוך הטנק'. אז אני רואה את זה משני היבטים, וממרום גילי אני רואה, האם היה פה צדק היסטורי? לא, זו לא הייתה המטרה ליצור צדק היסטורי; האם הייתה נגיעה בחיילים שהצילו את המדינה? כן, הייתה נגיעה בחיילים, בפחדים, בעיניים הגדולות, בחששות".

בהמשך, הביע את דעתו על ההשוואה שנעשית לאחרונה בין המלחמה הנוראה, ובין המאבק במגפת הקורונה שמשתוללת בארץ ובעולם: " אני לא יכול להשוות בין הדברים, שם ברגע שהתחילה מלחמה הייתה אחדות וכולם רצו כדי להגן על המדינה. אחרי המלחמה כמובן העמדנו במירכאות את אלה שהיו בממשלה ואחרי כמה שנים הם הורחקו. לגבי ההשוואה להיום אני רואה התפרקות טוטלית של המדינה וכואב לי ממש, אני נחרד. במלחמות לפעמים אומרים, שטוב שיש אויבים מסביב כי ככה אנחנו מלוכדים. השנאה שהייתה במקלטים יצאה החוצה. הקורונה קטנה עלינו, את הקורונה ננצח. אבל השסע שנוצר בתוכנו, זה ממש כואב לי".

 

עריכה: עופרי גליכמן

20/10/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביב אלוש, ב'שעת נעילה'
אביב אלוש, ב'שעת נעילה'  |  צילום: ורד אדיר
Paris