103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"בנט יכול להיות ראש ממשלה"

שרת החינוך לשעבר לימור לבנת תקפה את חברי הליכוד: "הם חיים בחשכת ימי הביניים, רה"מ נותן לזה יד. יכול להיות שתם עידן נתניהו ויהיה לו קשה לנצח"


לימור לבנת, שרת החינוך לשעבר מטעם הליכוד, שוחחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על ההתבטאויות מעוררות המחלוקת של מספר חברי כנסת מהליכוד בקשר להצעת החוק נגד אלימות כלכלית. אמש (ג') העלתה לבנת ציוץ בטוויטר עם ביקורת על חברי הכנסת: 'אני מתקשה להאמין שחברי הכנסת אריאל קלנר, עמית הלוי ושלמה קרעי (אין לי סבלנות אפילו לתייג אותם), בעלי השקפת עולם הזויה הרואה את האשה כחפץ של בעלה ברוח של ימי הביניים, מייצגים את הליכוד. למה שלא תצטרפו לסמוטריץ׳? מה לכם ולליכוד הליברלי והנאור שהיה פעם? אללי'.

"אני באמת לא יודעת מה להגיד, אני נכלמת, אני לא מסוגלת לפרש את האנשים האלה אפילו", אמרה לבנת בקשר למתנגדי החוק נגד האלימות הכלכלית, והוסיפה: "מדובר כאן בחבורה של אנשים שחיים בחשכת ימי הביניים. הם אנשים שהראייה שלהם, השנאה שלהם לבתי המשפט היא כזאת שהם לא רואים בעיניים. הם לא עושים שום הבחנה בכלל בין הביקורת שיש לה מקום הרבה פעמים באמת על המערכת המשפטית, לבין השנאה הזו. הרי מדובר כאן באמת באלימות כלכלית, כאשר ההגדרה הזאת של אלימות כלכלית מפורטת בהצעת החוק הזאת".

את מדברת כבר חודשים ושנים על השינוי שהליכוד, שהנהגת הליכוד, שחברי הכנסת של הליכוד עברו. יכול להיות שזאת תנועה אחרת שבכלל אין מבחינתך על מה להתפלא?
"במידה מסוימת אתה צודק, במידה מסוימת אני מתפלאת על עצמי שאני מתפלאת", עם זאת הוסיפה כי צריך למתוח על כך ביקורת.
"לליכוד יש די אן איי, לפחות היה לו די אן איי של תנועה ממלכתית. הבסיס של הליכוד זה למעשה תנועת החירות, שהגרעין שלה היה ממלכתי, ליברלי. על זה הוא התבסס, על תורתו של זאב ז'בוטינסקי שאחר כך יישם אותה מנחם בגין".

אבל את הולכת עשרות שנים אחורה להקמת התנועה הזו, להקמת הגוף המפואר הזה והיום החברה הישראלית נמצאת במקום אחר, את יודעת את זה. לכן, על מה את מתפלאת?
"אבל זה בדיוק העניין. נכון שהיום, התנועה הזאת - שלא קראו לה פעם מפלגה אלא קראו לה תנועה, אבל נעזוב את הדקדקנות הזו - אבל היום התנועה הזאת או המפלגה הזאת, באמת, רק בשנים האחרונות שינתה את פניה ויש בה היום יותר מדי אנשים שביניהם חברי כנסת ושרים שחדרו אליה והשתלטו עליה השתלטות עוינת. הם אנשי פייגלין שלמעשה נמצאים היום בפנים. אז בשעתו כשפייגלין היה, למעשה התנועה הוקיע אותו, אבל עכשיו הם באים אחד-אחד, ובאין רואה נכנסו פנימה ושינו את כל הדי אן איי. האם זו עדיין התנועה שלי? האם אני עדיין יכולה לראות בה את מה שהיא הייתה ואת מה שאני?".

לדבריה, אותם חברי כנסת "מושכים את החברה הישראלית ואת תנועת הליכוד למקומות חשוכים, נבערים, לימי הביניים".

בהמשך האשימה לבנת את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלטענתה נותן לזה יד, והוא עושה זאת, כי לדבריה, אותם אנשים תומכים בו בצורה עיוורת. "הם לא מותחים עליו ביקורת בשום דבר ועניין, הם עושי דברו - לאו דווקא אלה שמדובר בהם כרגע לצורך עניין הדיון בהצעת החוק הספציפית הזו - אבל תראה את השמות של האנשים, תראה את השרים שהוא ממנה. בואו נראה את חברי הכנסת שהוא לוקח, את גדעון סער שקרא עליו תיגר והעז שומו שמיים להתמודד מולו בפריימריז, שזה הדבר הדמוקרטי ביותר שיכול להיות, שנמצא בקדמת הרשימה, אותו נתניהו לא מינה לשר. אבל הוא לקח חברי כנסת שיושבים בספסלים האחוריים ואותם הוא מינה לשרים כי הם עושי דברו", אמרה.

כזכור, לפני כמה שבועות, אייל ברקוביץ׳ כינה את הנהגת הליכוד, 'ארגון פשע', דבר שעורר זעם גדול בקרב אנשי הליכוד. לבנת אמרה על כי היא חושבת שברקוביץ׳ טעה. "הוא היה צריך לחזור בו, אין מקום לכנות את ההנהגה ארגון פשע", עם זאת הוסיפה: "אבל בהחלט מדובר כאן בכוונת מכוון, נתניהו ממנה אנשים שהוא יודע שהם יהיו נאמנים לו והם יעשו כרצונו וכדברו".

כמו מי? תני לנו שמות.
לא, אני לא רוצה להתבטא בשמות. כולנו מכירים את כולם, אנחנו מדינה קטנה וכולנו חכמים מספיק ויודעים את התורה הזו. אפשר להסתכל רק על אלה שאתמול התבטאו כפי שהתבטאו ולראות איזו תפיסת עולם נוראית הם מבטאים. זה לא נתניהו שאני הכרתי, זה לא נתניהו שהיה במהלך השנים לפחות. בוא נגיד שמ-2015 הוא מאוד השתנה, אולי עוד קצת קודם, אבל מ-2015 חל אצלו שינוי דרמטי ועצום וזה פשוט אדם שכרגע נלחם על חייו".

אז כיוון שהוא נלחם על חייו, יכול להיות שהוא צריך לצאת לנבצרות?
"זו שאלה משפטית קודם כל שאני לא יכולה לקבוע בה ולשפוט בה, אבל הוא נלחם על חייו ובהחלט לדעתי גורם לנזקים מאוד חמורים לחברה הישראלית".

הוא ינצח? הוא יעמוד בראשות הממשלה הבאה לדעתך כשיהיו בחירות או שתם עידן נתניהו?
"אני לא יודעת לענות על השאלה הזאת, זו שאלה קשה מאוד. מאוד יכול להיות שתם עידן נתניהו, מאוד יכול להיות, ויהיה לו קשה מאוד לנצח. תראו, היו 3 מערכות בחירות שבהן הוא לא הצליח לנצח. זו עובדה, למרות שמנסים להציג את זה אחרת, מנסים איכשהו למסגר את זה באופן שונה, אז זה לא נכון, הוא לא הצליח לנצח. האם הוא ינצח במערכת הבחירות הקרובה, תהיה מתי שתהיה? אגב זה לא מקרה שהוא לא מעוניין בבחירות".

אם הוא ירד מהבמה השלטונית הזאת של הליכוד, מי צריך לתפוס את מקומו בעינייך?
"כרגע אין לי שום כוונה להתייחס לזה, בבוא העת אני אתייחס לזה. אבל אני יכולה להגיד שיש אלטרנטיבה לא רעה מימין, שיכול להיות שהיא תתאחד גם עם הליכוד, צריך לראות איך דברים יתפתחו".

למי את מתכוונת, לבנט למשל?
"כן, למשל".

בנט יכול להיות ראש ממשלה בעינייך?
"בהחלט".

כן? כשאת שומעת למשל את הפליק פלאק שהוא עושה בעניין זכויות הלהט"ב.
"אני לא שומעת פליק פלאק, אני שמעתי דברים ברורים שהוא אמר ואני מאוד שמחה על זה מאוד. אני מאוד שמחה על הדברים שהוא אמר".

מצד אחד הוא חיבק, מצד שני דחה.
"איפה הוא דחה? לא שמעתי שהוא דחה".

אתמול הוא כבר דחה.
"אז לא שמעתי, מה הוא אמר? אם הוא דחה, אז זה רע מאוד".

בהתחלה הוא חיבק ואז סמוטריץ' יצא נגד, ואז הוא יישר קו עם סמוטריץ'. 'לא אמרתי שנקדם שום חוק, אמרתי שרק נכבד את הלהט"ב', זה מה שהוא אמר. אבל את אומרת שהוא יכול לעמוד להערכתך בראשות הממשלה, שהוא מועמד ראוי להחליף את נתניהו מימין?
"ובלבד שישאיר את סמוטריץ' מחוץ".

עריכה: אמיתי דואק

21/10/2020
הישארו מעודכנים

לימור לבנת
לימור לבנת  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90