103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

ינון: "אחמד טיבי, אתה כבוש?"; טיבי: "אתה חמוץ!"

הכסף שלהם והמוח שלנו? ח"כ טיבי בוחל בתיאוריית הבסיס להסכם הנורמליזציה עם האמירויות • והאם היתרון המקומי הוא "היעדר הכיבוש הישראלי"?


ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), האורח הראשון של תוכנית הבוקר (ב'), הצטרף לחגיגה שבשידור המיוחד. שידור שבו בן כספית ישב מול המיקרופון - בדובאי. טיבי ציין כי הוא שמח על ההסכם, אבל הדגיש: האמירתיים לא מחפשים בהכרח את המוח היהודי.

ינון ניסה להבין מה מבדיל את מדינת המפרץ משכנינו בעזה, וח"כ טיבי הסביר: "עם תחת כיבוש - לעולם לא תינתן לו האפשרות לבטא את עצמו ואת איכויותיו". הוא הוסיף: " כאשר יש מלחמות פנימיות הכול מתרסק, זו בעיה. באמירויות יש סדר, ואין מלחמה פנימית. אבל יכול להיות שמישהו מכם רוצה להוציא את האמירויות, קטאר או כוויית מהעולם הערבי. לבנון היא מדינה סופר־מעניינת - אבל מה שקורע אותה הוא המלחמות הפנימיות".

בן תהה האם הוא לא מרגיש שמדינות המפרץ השליכו את העם הפלסטיני תחת גלגלי האוטובוס, כאשר חתמו על הסכם השלום. על כך השיב טיבי: "אני מצר על כך שהעניין הפלסטיני בשנים האחרונות נסוג אחורה גם מול מדינות ערב שעסוקות בעצמן ובאג'נדה הבינלאומית. בגלל שהימין בעולם עלה לשלטון וכאשר ביבי כאן וטראמפ שם וכמה מנהיגי ימין סביר להניח שהאג'נדה תהיה שונה משהייתה בעבר. לא לעולם חוסן, אל תסמכו על זה".

דקות אחרי תחילת השיחה שאל ינון את השאלה המוכרת: "אתה קודם כל ישראלי או פלסטיני?" וטיבי השיב: "אני שייך לעם הפלסטיני. אני רוצה שתי מדינות, ואקל עליך: הנכבה היא האסון הגדול ביותר של העם הפלסטיני ואם מישהו מבקש מאיתנו לשכוח אותה הוא טועה. ב-48' הוקמה מדינת ישראל על גב העם הפלסטיני שרוסק והתרסק. הפשרה ההיסטורית שקיבלה ההנהגה הפלסטינית היא 2 מדינות".

בן התעייף מהדיון הזה, שלדבריו חוזר על עצמו בכל שיחה. "זה לא מעניין", הטיח בהם.

ינון: "שאלתי אם אתה כבוש?"
טיבי: "אתה חמוץ!"

בהמשך, ביקש ינון את תגובת טיבי על יוזמה פוליטית משותפת ליהודים וערבים. טיבי בירך על הרעיון. מנגד, לא התנער מצילום משותף עם מחבלים ("אני מכיר את המשפחה... אבל מתנגד לשימוש בנשק, והעולם מוכיח שבכיבוש יש דיכוי המוביל לאלימות, להרג ולשפיכות דמים. אני נגד כובשים ולידי בכנסת יושבים אנשים שחיסלו ורצחו פלסטינים ואני מרגיש גועל לפעמים שאני יושב ליד אנשים כאלה"). טיבי הוסיף: "צריך לסיים את כל המעגל הזה על ידי קטיעת שרשרת הכיבוש".

ח"כ טיבי ציין כי הוא לא עוסק בנושאי הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות; ואף התייחס לטענות כי נחתם 'דיל' פוליטי בין יו"ר הכנסת יריב לוין לסגנו ח"כ מנסור עבאס באשר להצבעה על הקמת הוועדה: "לא הייתה קומבינה בין עבאס ליריב לוין זה היה רגע מלחיץ לסגן יו"ר חדש, יכול להיות שאחרים היו מתנהגים אחרת אבל הטענה שהייתה קומבינה בעקבותיה היה מן גזירת קופון – קשקוש מקושקש, ההצבעה על הערכת תוכנית 922 היא עבודה של מירב כהן, משרד האוצר, ראשי הרשויות וח"כ של הרשימה המשותפת. לא הייתה קומבינה בין מנסור ליריב לוין, אני דוחה מכל וכול את האמירה לגבי עסקה או קומבינה, לא היה דבר כזה".

כמו כן, הוא התייחס לחתונות ההמוניות שמתקיימות לאחרונה במגזר הערבי, פנה לציבור והדגיש: "החזרה לחתונות היא משגה גדול. יש להפסיק את ההתקהלויות האלה כי זה מסוכן לכולם. בכל פעם שיש חתונה רבתי שיעור התחלואה גדל". טיבי ציין כי הוא עצמו לא משתתף בחתונות בתקופה זו: "קיבלתי המון הזמנות לחתונות בחודשים האחרונים, אני מתקשר ומברך, צר לי שאני לא יכול להשתתף אבל לקורונה יש מגבלות והגבלות".

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

 

26/10/2020
הישארו מעודכנים

טיבי ומגל
טיבי ומגל  |  צילומים: Oren Ben Hakoon/POOL, 103fm