103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

האם המערכות פעלו או כשלו, ומי האחראי?

ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) על ממצאי דוח מבקר המדינה: "ניהול כושל של דרג מדיני העוסק גם כיום במיקרו-בעיות ולא בניהול נכון"


דוח הביניים של מבקר המדינה שפורסם היום (ב') באשר להתמודדות עם נגיף הקורונה, הציג רשמים קודרים למדי; מממצאיו שעוררו סערה בזירה הפוליטית והמדינית, עלה כי מאות אלפי ישראלים נכנסו לבידוד ללא צורך, למשרד החינוך אין את תמונת המצב המלאה של הדברים וברשות המסים לא התבצעה בקרה על תשלום המענקים.

הדוח הסופי צריך לעסוק בשאלה למה המערכות בישראל כשלו

יושב ראש הוועדה לביקורת המדינה, חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) שוחח עם גיא פלג ואריה אלדד ב־103fm והביע את דעתו על הדברים: "יש לנו כמה עצים מתוך יער מאוד גדול ובעייתי, ועכשיו כשמבקר המדינה שם עליהם את היד הגיע הזמן שבדוח הסופי הוא יעסוק ביער ובשאלה למה המערכות בישראל כשלו ומי אחראי על העניינים. מתבקשת פה ביקורת מערכתית שתעסוק בשאלה למה המערכות למדו והשתפרו כל כך מעט תוך כדי תנועה, ובעיניי יש לכך אחריות מאוד ברורה לדרג מדיני שלא ממלא את תפקידו". 

על הביקורת שעלתה מן הדוח על פעילות השב"כ בניסיונות המאבק במשבר, אמר שלח כי: "מסיבות מובנות אעסוק בזה מאוד בזהירות כי חלקו של הדוח חסוי. נפל עלינו משהו שלא הכרנו, בבהלה שהייתה בראשית ימי הקורונה נעשה שימוש בכלי שהוא בעייתי ברמה הערכית של זכויות האזרח, וראש השב"כ התנגד למהלך. חלק מהעניין בא לידי ביטוי בכל נושא המאוד בעייתי של תפקודה ותפקידה של מערכת הביטחון בהתמודדות עם הקורונה. בסופו של דבר מערכת הביטחון לא תרמה הרבה, ובמקומות שהייתה מעורבת היא עלתה הרבה ואני לא בטוח שהועילה בהתאם לעלות הזאת. זה חלק ממערכת קבלת החלטות היסטרית וממערכת שלא למדה כלום בחצי השנה האחרונה וממשיכה עם אותן טעויות גם עכשיו". 

עוד הוסיף כי: "אני מצפה מהמבקר שיבין למה המערכות לא למדו ויישמו, התשובה למי אחראי לכך תהיה ברורה לכל אזרח במדינת ישראל, והיא הניהול הכושל של הדבר הזה על ידי דרג המדיני שעד היום התעסק במיקרו החלטות ולא בהפעלת המערכת באופן שבו היא תשתפר עם הזמן. ראיית ההתמודדות עם הקורונה דרך נקודת המבט של כמה אנשים חולים ואפילו של כמה אנשים מתים היא בעיניי טעות מהותית. ההתמודדות הנכונה עם הקורונה היא איך מקיימים חיים ומאזנים את ההיבט הכלכלי, החברתי והבריאותי". 

בסיום דבריו, הדגיש חבר הכנסת עפר שלח: "אנו יוצאים עכשיו מסגר שני, הסוגיה איך לא להגיע לסגר שלישי, שאם נגיע אליו זה יהיה עם חברה וכלכלה חלשה יותר. לא רואים תוכנית איך חיים בנוכחות הקורונה שתהיה איתנו לפחות עוד חצי שנה כתופעה בריאותית. בנוסף, בישראל יש נטייה לגלגל כל בעיה ברמה הלאומית שדורשת פתרון חירום לפתחה של מערכת הביטחון, בין אם היא מתאימה לטפל בזה ובין אם לא. פה ברוב הדברים היא לא הייתה מתאימה. הגופים המתאימים באמת שהיו צריכים לטפל במשבר הם הגופים שעושים זאת בשגרה כמו הרשויות המקומיות וקופות החולים, וכל מה שצריך לתת להם זה את הכלים לעשות את עבודתם". 

עריכה: מיכל קדוש 

26/10/2020
הישארו מעודכנים

עפר שלח
עפר שלח  |  צילום: פלאש90