אראל סג"ל

"אמרתי לעצמי, אותי לא ינצחו"

תא"ל (מיל') אביגדור קהלני על הסדרה 'שעת נעילה': "הסדרה טובה כי היא נוגעת בחיילים, והיא נוגעת במי שמסתכל בה, עד כה לא נתנו את הזוית של החייל"


הסדרה 'שעת נעילה' מעוררת הדים בישראל וברחבי העולם (עמית כהן, רון לשם, ירון זילברמן) מגוללת את סיפורה של מלחמת יום הכיפורים מנקודת המבט של החיילים, ועל כל מה שקרה בשדה הקרב במלחמה ההיא. תא"ל (מיל') וגיבור ישראל שלחם במלחמה והיה סגן אלוף דאז אביגדור קהלני סיפר מה היה בשדה הקרב, ועל דעתו על הסדרה.

בפתח השיחה אראל סג"ל השמיע הקלטה של סגן אלוף דאז אביגדור קהלני עם המח"ט שלו יאנוש בן גל בשיחה משדה הקרב: "כשאתה מעלה את זה, זה היה באמת הקלטה אותנטית שריגשה את כולם. היום אני מסתכל על זה וכמובן שזה מרגש. לשמוע את יאנוש עליו השלום ברגע של אמת, רגע של אמת של מדינת ישראל", אמר.

קהלני סיפר כי: "אני היחידי שעמד בפינה וראה שהגיעו על פי הערכתי כ-150 טנקים סורים שהשמדנו 70, הייתי צריך לקחת איתי כוח להסתער על הגבעה ומשם להשמיד את כל השאר. לא יודע לתאר מאיפה הכוח נובע, אתה אומר לעצמך 'אותי לא ינצחו נקודה. אנחנו יותר טובים. יש לי תפקיד לשמור על מדינת ישראל והאנשים שאיתי'. כשכל הפרמטרים האלה עומדים מול עיניך אתה מנצח. נכון שפחדנו".

בהמשך, הוא ניסה להשיב על השאלה – האם הסדרה משקפת את המלחמה באותנטיות: "אני רואה המון דברים שאני כתבתי אותם בספרי, קטעים שלמים, אף אחד לא נתן לי קרדיט ואני מניח שהבמאי ומי שכתב לא נולד במלחמה אז אני רואה את הדברים. אני אומר שהסדרה טובה. כי היא נוגעת בחיילים והיא עושה כאב בטן לכל מי שמסתכל עליה. הם לא באו לעשות צדק היסטורי, זאת החוויה שעובר החייל. מבחינת השריון התפעלתי שהביאו את הטנקים שכבר לא בשטח, אני מתפעל. הקשבתי לפקודות שהם עושים בדיוק כמו שעשינו, נכון שחסר ממד האויר והארטילריה וגשם של מתכת שפיצחה אותנו, אבל אי אפשר להראות את הכול, ואפשר לתת את החוויה והיא מועברת. זה מה שחשוב", אמר.

 

עריכה: עופרי גליכמן

28/10/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביגדור קהלני
אביגדור קהלני  |  צילום: פלאש90
Paris