רז שכניק

השער נפתח - המוזיקה נשארה

האלבום השני של סטלה מאריס, 'השער נפתח' (1994), היה האחרון עם הסולן פבלו רוזנברג • 26 שנים חלפו, הגיע הזמן להיזכר


להקת סטלה מאריס הוקמה בשנת 1990 והייתה מהלהקות החלוצות של ז'אנר ה־Heavy Metal בישראל. סולנה, פבלו רוזנברג, חזר עם רז שכניק אל האלבום השני של הלהקה 'השער נפתח', שלאחריו עזב פבלו את הלהקה ופצח בקריירת סולו.

השניים פתחו את השיחה עם השיר 'ורדים שחורים': "אני שומע את עצמי ככה, 'רועד בחושך', מה זה ורדים שחורים? כנראה שיש ורדים שחורים. הכול היה עם כפל משמעות, לא רומנטי בעליל. אני זוכר שבהתחלה בגלל שהיינו חיפאים, העיתונות המקומית קרעה לנו את הצורה, ממש. היינו נאיביים אז, נעלבתי כשראיתי את האנשים בחברת ההקלטות לוקחים את הביקורת קשה. מצד שני היינו מפוצצים בהופעות, אלפים, היינו היסטריים", אמר פבלו.

רוזנברג נזכר כי את הלהיט האלמותי 'נר על החלון' כתב יחד עם חברו ללהקה ניק מילר לאלבום הראשון, "במהלך החזרות להקלטות המפיק שלנו דאז אמר שזה לא מספיק טוב. הייתי ביחסים טובים עם שלומי שבת שחיפש חומרים לאלבום שארקדי דוכין ומיכה שטרית הקליטו לו. הוא בא לחיפה, הקליט סקיצה ולקח. הם אמרו לו שזה לא מתאים ולא מספיק טוב. הוא החזיר לנו את השיר וכשבאנו לאלבום השני, אמרו לנו ששוב שזה לא מספיק טוב. לקחנו מפיק חדש שאמר שזה 'מגה' והקלטנו. כשחזרתי מלונדון השמעתי את כל האלבום לרמי קליינשטיין. הוא אמר 'מדהים, חוץ מהבלדה הרוסית הזאת. תוציא אותה, זה לא יעבוד'. לא הקשבתי לו".

פבלו ושכניק באולפןהוא סיפר כי תחילה שם השיר היה 'יום גשום' והוא היה בסגנון ג'אז. "היה לי את המשפט 'שימי נר על החלון' ולא הצלחתי במשך שנה לכתוב את הטקסט. עד שזה יום אחד עלה לי לראש, אחרי שראיתי את הסרט 'רוח רפאים' - על זה השיר בעצם. כולם חושבים שזה שיר אהבה רומנטי, אבל זה שיר על מוות".

כמו כן, השניים צללו אל הסיפורים מאחורי השירים 'אבוד לי', עליו אמר פבלו כי: "באופן אישי זה אחד מהשירים האהובים עליי, יותר מלודי מכולם. משהו ערטילאי שכשניסיתי להבין את הטקסט שכתבתי, לא הצלחתי"; 'משחקים אסורים', שהיה הסינגל הראשון שיצא: "זה שיר עם פרפרזה לחיים האמיתיים, על כל היחסים הרעילים שקיימים בין בני אדם ולא בהכרח קשר פיזי"; 'זה לא מאוחר' שכתב על אשתו הראשונה נעמי; 'אם זה נכון' על חברתו לשעבר: "הייתי צעיר, הייתי כעוס כשהיא עזבה אותי. מלא שירים כתבתי על רינת ששברה את ליבי". וציין כי: "מוזיקה, בשר ויין זה הפסיכולוג הכי טוב".

○ ○ ○

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן

 
עריכה: עופרי גליכמן

05/11/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


השער נפתח. סטלה מאריס
השער נפתח. סטלה מאריס  |  עטיפת האלבום מ־1994
Paris