103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

לפיד: "זו ממשלה מטורללת"

"הם לא מקשיבים למומחים, ועוסקים רק בפוליטיקה" • יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד התייחס להתפרקות של צמרת מערכת הבריאות


יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm, על העניינים שעל סדר היום, בהם: התפטרותו של פרופ' איתמר גרוטו, ניהול משבר הקורונה, הצבעת אי אמון הקונסטרוקטיבית שתעלה היום (ב') בכנסת, תוצאות הבחירות לנשיאות בארה"ב והשפעתן על המערכת הפוליטית בישראל.

מאז תחילת משבר הקורונה התפטרו ממשרד הבריאות פרופ' סיגל סדצקי, משה בר סימן טוב עזב, פרופ' רוני גמזו אמור לסיים את תפקידו בעוד ימים אחרים ואתמול הצטרף לרשימה המשנה למנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' איתמר גרוטו. ראש האופוזיציה יאיר לפיד הביע את דעתו על כך, ואמר: "כל צמרת משרד הבריאות התפטרה מאז תחילת המשבר, גם כל צמרת משרד האוצר. אנחנו לא רק בלי הנהגה בריאותית אלא גם בלי הנהגה כלכלית. ההנהגה הסתכלה על הממשלה ואמרה 'אני לא מוכנה לשתף פעולה עם הכישלון הנורא הזה' והלכה לביתה, זה מאוד מדאיג".

לפיד הוסיף לבקר את הממשלה: "זו ממשלה שלא מקשיבה למומחים כי היא עוסקת רק בפוליטיקה. אנשי המקצוע שהיו אמורים להוביל את המשבר כפי שעושים בכל העולם, כולם אמרו שעם הממשלה הזאת אין דרך לעבוד, ממשלה מטורללת", אמר. בהמשך, התייחס להצבעת אי האמון הקונסטרוקטיבית שהוא מעלה היום וקרא לחברי הקואליציה "להודות שהם נכשלו ולהצביע להחלפת הממשלה".

הוא סיפר כי הוא מקיים שיחות עם בכירי כחול לבן, אך לא עם בני גנץ וגבי אשכנזי. הוא שלל היתכנות לקיומה של שיחה כזו, ואמר: "היה כעס גדול אחרי הפרת ההבטחה לא להיכנס לממשלת נתניהו אבל מה שחשוב זה שתהיה פה ממשלה שתעבוד גם בתחומי הדמוקרטיה והסובלנות ובעיקר בקורונה ובכלכלה. יש פה משהו מהותי שצריך לשנות. הם יודעים שאין דבר כזה, שרה לקידום קהילתי או שר לענייני מים, אין דבר כזה ממשלה של 36 שרים במשבר לאומי והם יודעים, להגנתם, שאת נתניהו זה לא מעניין כל העסק הזה. הוא בעניינים אחרים ואני מקווה שמצפונם יחייב אותם, זה לא סיסמא שלי 'ישראל לפני הכול' – זה שלהם. אני מזהה שם אנשים שמצפונם מעיק עליהם באמת. הם יודעים שהם חלק ממשהו נורא, שהם אלה שמאפשרים לו לקרות. כחול לבן מחזיקה את נתניהו בשלטון".

כחול לבן הציבה אולטימטום לפיו הממשלה תתפזר במידה ולא יועבר תקציב מדינה לשנת 2021 ב-23 בצדמבר. ח"כ לפיד הביע את דעתו בנושא, ואמר: "אני לא רואה איך הם יכולים עוד פעם להתעלם מהאולטימטום של עצמם. יש גבול כמה פעמים אדם יכול לשים אולטימטום על שולחן ולברוח ממנו. אם לא יהיה תקציב והם יישארו בממשלה זה הרגע בו זה הופך מטרגדיה לפארסה".

"כל עוד נתניהו רה"מ אנחנו בצרות עם הממשל הזה"

בהמשך, התייחס ח"כ לפיד לניצחונו של המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות ארה"ב: "אני חושב שביידן מחזיר לשולחן ערכים שאני נאבק עליהם כל יום, ערכי יסוד שכמעט נשכחו, הזדמנות הוגנת לכולם ויושרה. חופש עיתונות ודת וזכויות הקהילה הגאה וממשל תקין כל הדברים שנתניהו זרק מאחוריו לפני שנים חוזרים לשולחן. דעתה של המפלגה הדמוקרטית לא נוחה מהכיוון שנתניהו מוביל את ישראל. בניגוד לפחדים שמנסים לפזר, ביידן הוא לא איש שמאל רדיקלי. ביידן יקפיד לשמור על האינטרס הישראלי ולא על האינטרס של ממשלת ישראל. האינטרס של רה"מ ושל מדינת ישראל זה דברים נפרדים. אני לא חושב שיש עוד סנטור אמריקני ואני אומר את זה לא רק בתור מי שקורא אלא שדיבר איתו על זה, שיש לו רקורד הצבעה פרו-ישראלי, שהגדיר את עצמו ציוני ואני לא חושב שאנחנו צריכים לדאוג".

לדעתו, "יש בעיה למפלגה הדמוקרטית עם נתניהו כי הוא הפך את ישראל לסניף של המפלגה הרפובליקנית. הם אומרים 'נתניהו היה חלק מהקמפיין של טראמפ, אנחנו נאבקנו על נשמתה של אמריקה והוא הפר את העיקרון היסודי והפך את ממשלת ישראל לסניף של המפלגה הרפובליקנית'. הם ידברו יפה כי הם תמיד מדברים בנימוס אבל הם זועמים עליו וזה לא ילך לשום מקום", והוסיף: "כל עוד נתניהו רה"מ ישראל אנחנו בצרות עם הממשל הזה".

לסיום, בסוף השבוע האחרון התקיימה עצרת לציון 25 שנה לרצח רה"מ רבין, היית שם די לבד מבחינה פוליטית.
"זה תהליך עצוב, הרי אי אפשר היה להזמין מישהו ממפלגת העבודה כי הם חלק מהממשלה שבראשה יושב מישהו שהיה חלק ממערך ההסתה נגד רבין. ביקשו ממני לדבר בעצרת, וודאי שהסכמתי, רצו שיהיה דובר פוליטי אחד וזה טבעי - אני ראש האופוזיציה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/11/2020
הישארו מעודכנים