103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"כרגע בישראל המגפה דועכת"

נדב איל ('חדשות 13') על מדד התחלואה שיורד, ועל בשורת החיסונים שעתידים להגיע לישראל: "בישראל אין מדיניות חיסונים, לא ברור איך זה הולך לעבוד"


חברת 'פייזר' הודיעה השבוע כי הגיעה ל-90% יעילות בחיסון שהיא מפתחת נגד נגיף קורונה. נדב איל ('חדשות 13') שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג ב-103fm על המשא ומתן שהתנהל בין מדינת ישראל לחברת 'פייזר', בקשר לחיסון.

"אף מדינה בעולם לא חותמת על הסכם עם כל חברות התרופות, חוץ מקנדה - שהיא באמת מדינה הרבה יותר עשירה ממדינת ישראל", סיפר איל, והוסיף כי המשא ומתן בין ישראל ל'פייזר' לא התנהל בצורה חלקה. "הייתה גרירת רגליים מצד אחד, מצד שני, הגורמים הישראליים שהיו מעורבים במשא ומתן, אמרו לי שחלק מהבעיה הייתה שתאריך ההתחייבות של 'פייזר' לאספקת המנות לא היה מספיק ברור מצד אחד, ומצד שני, אני מזכיר שאנחנו חתומים עם חברה אחרת, 'מודרנה'", אמר.

לדבריו, 'מודרנה' ו'פייזר' מייצרות את החיסון באותה השיטה. "בשבועות הקרובים ייצאו כל מיני תוצאות של כל מיני ניסויים קליניים, אז הייתי אומר שיש פה הרבה אינטרסים שמושכים להרבה כיוונים", טען.

עוד הוסיף לגבי המשא ומתן שהתנהל מול 'פייזר': "ברור לחלוטין שמשרד הבריאות גרר פה רגליים כהרגלו, ולא חתך - זה נכון, אבל מצד שני, גם היו דברים אמיתיים. אתן לך דוגמה - יש את הנושא של החבות המשפטית, אם ייגרמו נזקים כתוצאה מהחיסון - הנושא הזה, הוא נושא אמיתי. זאת אומרת, הנושא של תאריך האספקה, זה נושא אמיתי. וגם בעולם היום נמתחת ביקורת די חריפה על 'פייזר' בעקבות המכירה של המניות של המנכ"ל שלה, שמכר את המניות שלו".

באותו יום שפורסמה ההודעה.
"נכון, וזה לא שידר המון אמון בשוק. בקיצור, אין צדיקים בסיפורים האלה, ונתניהו לא ניהל את זה בעצמו בצורה כל כך שערורייתית. אבל יש עניין אחד שהוא כן חשוב - העניין הוא שישראל לא קבעה לעצמה מדיניות חיסונים. לדוגמה, מי יחוסן קודם, איזה אוכלוסיות, איך זה הולך לעבוד, אם אנחנו באמת צריכים חיסון, שהוא חיסון שדורש קירור עמוק כמו של 'מודרנה' ושל 'פייזר', האם יש לנו את שרשרת האספקה".

אני לא הבנתי את הנקודה הזאת, אני אגיד לך למה, כי בימים אלה ממש, יש מערך לאומי לחיסון מפני שפעת, וקופות החולים מתעדפות - קודם כל צוותים רפואיים, אחר כך ילדים, אחר כך אנשים עם מחלות רקע וגילאים מבוגרים. למה את הנוסחה הזאת אי אפשר לאמץ לעניין הקורונה?
"אני לא חושב שזה כזה סיפור גדול, אני חושב שאתה צודק גיא, זה קצת יותר מורכב בעניין של הקורונה. אנחנו לא רוצים להתיר את זה בידי הקופות, אני אגיד לך גם למה - כי יש הבדל מחיסוני השפעת, מבחינת של עד כמה יש מצוקה של המשאב הלאומי הזה, ובחיסון קורונה, תהיה יותר מצוקה. לכן, אנחנו רוצים שכן תהיה מדיניות לאומית".

עוד כמה זמן ישוחרר החיסון? עוד חצי שנה, שנה?
"אנחנו מדברים פה על זמנים, שבמקרה הטוב - אם מדובר ב'מודרנה', אז במקרה הטוב, בסוף הקיץ, זאת אומרת, יוני עד אוגוסט, ואני כאן די אופטימי. במקרה של 'פייזר', אנחנו לא מדברים על לפני סוף הסתיו, אולי תחילת שנה הבאה, אלה ההערכות המקובלות בעולם".

יש לנו עוד זמן איך שלא נהפוך את זה, ועד אז נצטרך להמשיך להתמודד עם מה שיש לנו - אולי עם סגר לילי, כל מיני דברים חדשים שעומדים לבוא עלינו, זה המצב.
"דבר אחד שחשוב לומר - מקדם ההדבקה בישראל, לפחות בשבועיים האחרונים, די יציב, למרות פתיחת הלימודים. חשוב להגיד את זה, כי משרד הבריאות מאוד חושש שזה ייצא משליטה, והוא צודק, אבל כרגע אנחנו נמצאים מתחת ל-1. המשמעות היא שכרגע בישראל - ככלל, לא בכל מקום - המגפה דועכת והיא לא גדלה. חשוב להגיד את זה, לא כל פעם זה הכי גרוע".

עריכה: אמיתי דואק

12/11/2020
הישארו מעודכנים

בדרך לחיסון
בדרך לחיסון  |  צילום: וויסאם השלמון/פלאש 90