103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"ישראל תצטרך להגביר את המתקפות נגד האיראנים בסוריה"

הפרשן לענייני ערבים של 'חדשות 13': "מה שעשינו עד עכשיו לא היה יעיל במידה מספקת כדי להרחיק אותם" • "ישראל תצטרך להפעיל יד ברזל"


צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם ניסים משעל על המתיחות בין ישראל לאיראן, על התקיפה האחרונה בסוריה, ואיך חילופי השלטון בארצות הברית ישפיעו על המזרח התיכון.

"האיראנים לא הולכים לשום מקום. אחרי 4 שנים, אנחנו רואים שעדיין יש להם אנרגיה לשים מטענים ולהתגרות בישראל, ויותר מזה, להמשיך ולהזרים כוחות אל קודס לתוך סוריה", אמר יחזקאלי, והוסיף בקשר למתקפה האחרונה של ישראל בסוריה השבוע: "שים לב שהמתקפה הזו הייתה חריגה, הן מצד ישראל והן מצד האיראנים".

עוד אמר: "המסקנה היא כזאת, ישראל כבר תוקפת 4 שנים בסוריה, והנה אתה רואה שהאנרגיה האיראנית, והרצון והמוטיבציה עדיין ממשיכות. מה זה אומר? שישראל תצטרך להגביר את המתקפות שלה - אולי לעשות את זה ביותר אינטנסיבי, אולי בשיטות שונות - כדי להרחיק את האיראנים מהגבול. מה שעשינו עד עכשיו, לא היה יעיל במידה מספקת, ואתה רואה את מה שקרה השבוע, זו פשוט תמונת מצב למציאות שתהיה לנו בעוד כמה חודשים, כאשר האיראנים ירגישו יותר חופשי".

לדברי יחזקאלי, חילופי השלטון הצפויים בארצות הברית, מעודדים את האיראנים. "חזינו את זה שהטרור האיראני יקבל מרץ וחזרת הצבע ללחיים, ואתה רואה את זה פה בגבול", אמר, וטען: "ישראל צריכה להיערך לתקופה שבה האיראנים ישחררו מהר מאוד את נצרת הטרור שלהם, וצה"ל יצטרך לתת על זה מענה, זה לא דבר פשוט. אחרי 4 שנים, האיראנים לא הולכים לשום מקום".

השאלה, אם אפשר לסלק אותם. 4 שנים אנחנו מנסים בכל דרך, בכל אמצעי, וזה לא עזר. השאלה, אם צריך לעלות מדרגה, וזה יכול להפוך למן מיני מלחמה בין ישראל לאיראן.
"אנחנו במיני מלחמה. 10 הרוגים במתקפה הזו לסורים ולאיראנים, ביניהם 6 אנשי משמרות המהפכה שיחזרו בארונות לאיראן. אתה בסוג של מלחמה נמוכת עצימות עם כללים מאוד מאוד נוחים, יחסית לישראל שתוקפת, והאיראנים כמעט לא מגיבים, אתה יכול לנצל את זה, זה אפשרי".

יחזקאלי הביע אופטימיות, ואמר: "יש לך תמיכה של העולם. העולם לא מגן על המתקפות האלה, מעניין מה ביידן יגיד על זה, אבל ישראל גם מתכוננת ליום שאחרי טראמפ, ואומרת, לפחות גם לאמריקנים, 'לא נוותר'. אז קודם כל, יש דרך לנגף את האיראנים, יש דרך, וזה בעקביות. אל תשכח שהעומק של האיראנים הוא גם בעיראק, זה לא דבר פשוט. אלה לא איראנים שמופיעים משום מקום, הם מגיעים מתוך עומק של עיראק, מהפקרה אמריקנית של עיראק במשך יותר מעשור וחצי".

כלומר, היית מציע גם לתקוף בסיסים איראניים בעיראק?
"ישראל גם תוקפת בגבול עיראק-סוריה, ובוודאי, אין ברירה. כוח שמגיע אליך לגבול, לא מגיע סתם ככה, הוא מגיע בתמיכת חזבאללה ואסד. אבל בסופו של דבר, הכוחות האלה מגיעים קרקעית מעיראק, וישראל תוקפת את כל הצירים האלה".

לדברי יחזקאלי, "ישראל מבינה שהשתנתה התקופה שבה היא הייתה יכולה לעשות כל דבר לאיראנים, האיראנים כבר יותר מעזים. הם מבינים שיש שלטון כזה בארצות הברית שיעשה להם הנחות, ולכן הם תוקפים, וישראל צריכה להחליף את הדיסקט ולהבין שצריכה להיות יותר אנרגיה במתקפות, אולי שיטות שונות, אבל כדי להזיז אותם מהגבול, ישראל תצטרך להפעיל יותר יד ברזל. בסופו של דבר, לאן האיראנים רוצים להגיע? הם רוצים את החלום של קאסם סולימאני, רצף קרקעי-טריטוריאלי, מאיראן, עיראק, סוריה ולבנון, את זה ישראל לא תאפשר, אבל זו מלחמה ארוכה, ואתה יודע מה הכי מפתיע במלחמה הזו? אף אחד לא העריך את הנחישות של האיראנים, הם נאנקים תחת הסנקציות, הם כורעים תחת נטל כלכלי וקורונה..."

...השנאה לישראל כנראה מנצחת הכול.
"זו לא רק השנאה לישראל, זה החלום השיעי. קודם כל, זו השנאה לישראל, וזה החלום השיעי שהפעם הם לא יוותרו. זה גם סיפור היסטורי שחי את המזרח התיכון כבר 1,350 שנה, שהאיראנים לא ייתנו הפעם לסונים לנצח. והנה יש לך פה שני גושים, ישראל בגוש הסוני, בברית הסונית, וחזבאללה, איראן, וטורקיה וקטאר בציר השני. מעניין מה יכריעו בבית הלבן, זה מאוד מאוד חשוב".

עריכה: אמיתי דואק

20/11/2020
הישארו מעודכנים

צילום מסך 'חדשות 13'