חברה תחת מתקפה

אלוף (מיל') יצחק בן ישראל על תקיפת הסייבר על חברת 'שירביט': "אם זה נעשה לחברת ביטוח אחת, יש סיכוי כי בשאר חברות הביטוח נעשה ניסיון"


חשד למתקפת כופר על חברת 'שירביט', קבוצה אנונימית בשם 'בלאק שאדו' שאבה נתונים מהמערכות של חברת הביטוח, וכרגע מאיימת כי תמכור את האינפורמציה שלקחו. אלוף (מיל') פרופ' יצחק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביב, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm וניתח את הפרשה.

פרופ' יצחק בן ישראל התייחס למתקפת הסייבר של חברת 'שירביט' והודה כי לא ידוע דבר על קבוצת 'בלאק שאדו' שלקחה את האחריות לפריצה: "זו קבוצה שפעם ראשונה מופיעה בפומבי. הדבר שהכי מעניין אותנו - האם זו קבוצה פרטית של פושעים שעובדת בעד עצמה כדי להשיג כסף לעצמה או שמדובר בפרוקסי, מן שליח של מדינה אחרת? יש סימנים גם לכאן וגם לכאן, אי אפשר להכריע".

הוא הסביר כי קבוצת ההאקרים "לא ביקשו כסף אבל הודיעו שהם הולכים למכור את האינפורמציה. צריך לחכות עד שנדע מי זה. הלקחים שאפשר להפיק הם לא בשאלה מי עשה את זה, כי ברוך השם לישראל לא חסרים אויבים מכל מיני סוגים. הלקחים הם לגבי ההגנה". פרופ' בן ישראל ציין כי: "חברות ביטוח באופן כללי בכול העולם הם מוקד לתקיפה של פושעים, כי הן מחזיקות הרבה כסף. אתה משיג נגישות לתוך מאגרי המידע של החברה ותובע סוג של כופר. במקרה הזה זה לא נעשה או שזה נעשה ולא סיפרו לנו, הכול פתוח. אני מניח שאם הותקפה חברת ביטוח אחת, אז בשאר חברות הביטוח נעשו ניסיונות לתקוף אותן, אם הצליחו או לא, אנחנו נראה".

כמו כן, הוא טען כי הפריצה לחברת הביטוח לא הייתה מכוונת, ושלל קשר בין האירוע לבין חיסולו של אבי תוכנית הגרעין האיראנית: "זה נראה שיותר קל היה לפרוץ ל'שירביט' שמחזיקה רק 2 או 2.5 אחוז מביטוחי הרכב במדינה מאשר לחברות יותר גדולות שהגנו על עצמן יותר ברצינות, לא כי יש יעד מסוים. האירוע מצריך מספר חודשים של הכנה, לדעתי אין קשר בין המישורים". פרופ' בן ישראל הסביר כי חברה שהותקפה על ידי האקרים פונה למערך הסייבר ומדווחת על האירוע. "יש מערך דיווח מלא לדבר הזה, יש טיפול שהמדינה נותנת באיתור ובניתוח, כי הבעיה היא לא התקיפה שנעשתה אלא מה היא מסמנת. סייבר זה עניין יום־יומי, כל יום יש התקפות מצד גורמים עוינים, מכל הסוגים, שרובם הגדול זה פשע", אמר.

    

עריכה: עופרי גליכמן

02/12/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris