איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"למי יש אינטרס לסגור את המדינה?"

השף חיים כהן זעם על הזנחת הממשלה את המסעדות בישראל: "אני רואה את היוהרה של שר הבריאות, האסון הוא אסון כלכלי, לא ידברו איתנו עד הקיץ הבא"


המסעדות ברחבי הארץ צימצמו את פעילותם כבר יותר מחצי שנה, ועומדות בימים אלה בסכנת סגירה. השף חיים כהן שוחח עם גדעון אוקו בתוכניתו וביקר בחריפות את החלטת המדינה להותיר את המסעדות סגורות ללא מתן פתרונות: "אני לא חושב שידברו עם המסעדות עד הקיץ הבא, אני רואה את היוהרה של שר הבריאות. האסון הוא אסון כלכלי". 

בפתח הריאיון ביקש חיים כהן להתייחס דווקא לעניין החיסונים, ואמר שגם פרופ' ברבש יודע שבימים כתיקונם מפתחים חיסון או תרופה בתהליך ארוך וממושך, והיום כשכולם בלחץ הם ממהרים לעבוד ולאשר כל סעיף במהירות רבה.

לדבריו, חשוב להזכיר שיותר מ־50 אחוז מכלל האוכלוסייה לא רוצים להתחסן כי הם רוצים להבין את המשמעות של החיסון הזה. "לכן, אי אפשר להגיד לאנשים שעוד חודשיים אנחנו נראה את הסוף. זה לא נכון. אנחנו נראה את הסוף אולי בעוד שנה. אני באופן אישי חושב שעד הקיץ הבא לא ידברו בכלל עם המסעדות. אני רואה את היוהרה של שר הבריאות שאומר 'המסעדנים יכולים להמשיך לחלום', איזו מין גישה זו? איזו מין התנהלות? מדובר באסון כלכלי - אנחנו נשמענו להוראות, סגרנו, נשמענו לכללים, עבדנו לפי הנחיות ותו סגול. סגרנו והתחלואה עולה. אז מה קורה פה? אומר לך רמי שביט, והוא צודק, אם הכל סגור והתחלואה עולה מה זה אומר?"

עוד הוסיף: "הוציאו לחל"ת וזהו. מה הלאה? אתה יודע שיום אחד שירצו לפתוח את המסעדות לא יהיו עובדים, הרבה מאוד אנשים התחילו לעשות הסבה מקצועית ולצאת מהמקצוע הזו. בשביל לפתוח את המסעדה חזרה יצטרכו הרבה מאוד כסף. יש חבר'ה צעירים שפתחו לפני שנה את המסעדה, והם בכלל לא זכאים לשום פיצוי. אני מדבר איתך על החבר'ה הצעירים שאיך שהשתחררו מהצבא לקחו הלוואות, הם בבעיה הכי גדולה. לא מתייחסים אליהם". 

לסיום, ביקש כהן להעלות שאלה חשובה לאוויר: למי יש אינטרס שמדינת ישראל תשאר סגורה? מי עומד מאחורי המעשים הלא הגיוניים האלה? מאחורי החלטות מנותקות מהמציאות שגורמות לכל כך הרבה סבל לאזרחי מדינת ישראל באשר הם. ועם השאלות החשובות הללו הגיע הריאיון לסיומו.

 

עריכה: עדן בן ארי

06/12/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיים כהן
חיים כהן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris