איפה הכסף
עם ענת דוידוב

מתקפת סייבר על 'אינטל ישראל'

דרור גלוברמן, מגיש 'נקסט', העריך כי "מדובר על עליית מדרגה במלחמת הסייבר בין ישראל לאיראן" • והוסיף: "אין ספק שנגנב מידע רב ערך"


שוב מתקפת סייבר: מספר חברות ישראליות מצאו עצמן מוקד למתקפת סייבר, ביניהן אינטל ישראל. מדובר במתקפת כופר על 'הבאנה לאבס' שנרכשה לפני זמן לא רב. דרור גלוברמן (מגיש 'נקסט') שוחח עם ענת דוידוב ב-103fm, התייחס למתקפת הסייבר והסביר על הפגיעה התדמיתית בישראל בעקבות כך.

דרור גלוברמן הסביר כי המתקפה החדשה מהווה "עליית מדרגה במלחמת הסייבר שמתרחשת תקופה ארוכה בין ישראל ואיראן. לפי מה שדלף או דווח או הוערך עד כה נדמה שזה סוג של שלב נוסף במלחמה שהיא כלכלית אסטרטגית, סייבריסטית, כלכלית, הכול חוץ מכדורים ויריות". בפריצה, כך עדכן גלוברמן, "הוצפן או נגנב מידע רב ערך על השבבים הנחשבים שהחברה מפתחת. השבבים נגנבו, והחברה הציבה אולטימטום של 3 ימים לתשלום הכופר אבל לא נחשף כמה כסף דורשים החוטפים. המידע הודלף חלקו בטוויטר של הקבוצה שפרצה וחלקו בדארק-נט. חברות סייבר ישראליות שניסו לנתח מהיכן מגיעה התקיפה מצאו רמזים לכך שהיא מגיעה מאיראן".

עמיטל היא בין החברות הישראליות שהותקפו, וגלוברמן הסביר כי: "לעמיטל יש הרבה שלוחות בתחום הלוגיסטיקה של שילוח, והאמת שהיום הכול זה שילוח. יש כאן דוגמה מעניינת למה קורה כשהעולם ובעיקר מדינת ישראל כולם מתחברים לכולם, קונים תוכנות, משתמשים במערכות - פריצה לאחד היא למעשה פריצה לרבים". כמו כן אמר: "האקרים מחפשים נקודת תורפה, נכנסים פנימה ומתחילים לשאוב מידע על כל החברות שמשתמשות ברשת הזאת. לפני 20 שנה אמרו שהעובדה שישראל היא אומה טכנולוגית היא יתרון אבל גם נקודת תורפה – הנה זה קורה".

לדבריו, "אין ספק שנגנב מידע רב ערך, בשתי הפריצות שהזכרנו ופריצות רבות שמתרחשות בשבועות האחרונים ופחות מדווחות. השאלה היא אם יש למי שגונב אפשרות להשתמש במידע הזה". מנגד ציין כי: "הם יכולים למכור את זה ולהזיק לחברות מסחרית". לטענתו, בעקבות הפריצות הוטל 'צל סייבריסטי' על כלכלת ישראל, שכן האירוע מדווח בכל רחבי העולם וישראל אמורה להיות "בשורה הראשונה של האומות המוגנות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

13/12/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלחמת סייבר בין ישראל לאיראן
מלחמת סייבר בין ישראל לאיראן  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris