ניסים משעל

"איראן פנתה לאינטרפול לעצור את טראמפ על חיסול סולימאני"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') סיפר על תגובת האיראנים בקשר למהומות בארצות הברית: "אתה יכול לראות את כל השמחה לאיד"


צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח הבוקר (ו') עם ניסים משעל וסיפר על התגובות באיראן לגבי המהומות בארצות הברית. יחזקאלי ניתח את הנתונים וטען כי למרות שלא הייתה תגובה רשמית האיראנים שמחים לאיד סביב נפילתו של דונלד טראמפ, ומבחינה וירטואלית בכיכר העיר. 

"רק תסתכל בחשבון הטוויטר של קאאני, זה שהחליף את סלומאני בתפקיד מפקד כוח קודס", אמר יחזקאלי, "הוא פרסם תמונה של טראמפ תלוי כמו המן הרשע על גבעת הקאפיטול. מה זה אומר? שהאיראנים שמחים בנפילתו של טראמפ. הם שמחים כי עכשיו באופן סופי לא יהיה סיכוי שטראמפ יחזור, המהלך הזה נכשל, והוא מבוזה בארה"ב. את השמחה הזו אתה יכול לראות בעיקר ברשתות החברתיות , בחשבונות של משמרות המהפכה, כי איראן היא המרוויחה הגדולה של הדבר הזה", הסביר. 

לטענתו, השמחה מתרחשת בעיקר באיראן. שכן, במדינות אחרות בעולם הסוני דווקא מעריכים את הכוחניות הזו, ואף זוקפים לזכותו של טראמפ את זה שהוא לא מוותר. "אפשר להגיד שבאיראן תלו אותו באופן וירטואלי, ואילו בעולם הסוני אומרים 'איבדנו פה משהו'". הדגיש יחזקאלי. "אני רק אזכיר שהשבוע נחתם הסכם שלום חמישי של טראמפ. תראה איזה חוסר הלימה בין מה שקורה בגבעת הקפיטול לבין מה שקורה במזרח התיכון. לכן, את זה יזכרו לו, ולא את מה שקרה על הקפיטול". 

עוד הוסיף: "הרטוריקה של איראן מול המערב זה בסיס של באזר, של מסחר, של תן וקח. תראה, על זה התבסס הסכם הגרעין ב־2015. מבחינתם הם חוזרים לנקודת ההתחלה, והנה הם לקחו החלטה להעשיר ב־20 אחוז את האורניום והצנטריפוגות שלהם. אז מה זה אומר? שהם מרימים את המחיר ויודעים שיתחיל משא ומתן". 

לסיום אמר יחזקאלי שהוא חושב שביידן עתיד להיכנס פה למצב של מלכוד. למה?  כי האירופאים, בהקשר הזה, תומכים בעמדה האיראנית. "יש עכשיו פנייה לאינטרפול לעצור את טראמפ, עכשיו שהוא אדם חופשי, לעצור את טראמפ על מה שעשה לסולימאני. תראה, הדבר הזה משפיע על נקודת הפתיחה של איראן, ואתה רואה איראן אחרת". 

עריכה: עדן בן ארי 

08/01/2021
הישארו מעודכנים

צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום מסך חדשות 13