אראל סג"ל

הדייגים דורשים שינוי

גיל ססובר, מזכיר איגוד הדייגים, על המאבק מול משרד החקלאות בדרישה לסדר את הרפורמות בענף ולבטל את השבתת הדייג בעונת הרבייה


דייגי חופי הים התיכון מצויים בימים אלה במאבק חריף מול משרד החקלאות, זאת בדרישה לסדר את הרפורמות בענף הדיג ולבטל את ההחלטה להשבית את הדייג החופי בעונת הרבייה, כאשר הדייג בעזה ובלבנון נמשך כסדרו.

גיל ססובר, מזכיר איגוד הדייגים, הביא פרטים נוספים על הפרשה השנויה במחלוקת. 

תשובת משרד החקלאות: תקנות הדיג עודכנו בסוף שנת 2016, וזאת לאחר שנים של ניהול מדיניות מתירנית בתחום הדיג, שהובילה בין היתר לדיג יתר שפגע בראש ובראשונה בציבור הדייגים בישראל. לראייה הגישו הדייגים בשנת 2014 תביעה כנגד משרד החקלאות, בגין הפסד כספי בשל פגיעה במשאב הדגה בים התיכון.

השבתת הדיג בעונת הרבייה, מהווה חלק ממדיניות המקובלת במדינות רבות מניהול ממשק דיג מקיים. זו אחת הדרכים המקובלות לשמור על הדגים המקומיים בתקופה שבה מעמידים את דור הצאצאים, שתבטיח עתודת דיג לשנים הבאות. המשרד לא קבע ולא הצהיר על היקף שלל הדיג שישתנה בתוך תקופה קצרה בעקבות הרפורמה, אלא על מטרה של ניהול מקיים של הדיג, מתוך התייחסות מידתית למצבו של משאב הדגה, שהידרדר בשני העשורים האחרונים והביא לפגיעה כלכלית בציבור הדייגים. העלייה באכיפה והנוכחות הבולטת של הפקחים במרחב הימי, מהווה כלי משמעותי וחשוב בקידום המדיניות, שתסייע בשיקום משאב הדגה.

התמיכה שניתנת למגדלי הדגים בבריכות והדייגים בכנרת, נקבעה במסגרת הסכם ייעודי בין משרד האוצר לנציגי החקלאים ומשרד החקלאות. אין כל קשר בין הסכם זה לבין תמיכה בציבור הדייגים בגין השבתת הדיג בעונת הרבייה, שמטרתה בסופו של דבר להיטיב עם ציבור הדייגים.

19/01/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מחאת הדייגים
מחאת הדייגים  |  צילום: Ingram Images
Paris