103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

1,000 נפטרים בחודש אחד

גל התחלואה הנוכחי הביא למספר בלתי נתפס של נפטרים בישראל עם מספר שיא מאז פרוץ המגפה • פרופ' נחמן אש: "50% מהחולים בישראל הם מהמוטציה הבריטית"


עד כה, מעל ל-2.5 מיליון אזרחים קיבלו את מנת החיסון הראשונה, ולמרות זאת במהלך החודש האחרון נפטרו בישראל מעל ל-1,000 חולי קורונה. על פי נתוני התחלואה בקורונה, מקדם ההדבקה ירד מתחת ל-1 אך מספר החולים במצב קשה ממשיך להיות גבוה. האם ישראל תצא כמתוכנן מן הסגר בשבוע הבא? בנושא זה שוחחו גולן יוכפז וענת דוידוב עם הפרויקטור פרופ' נחמן אש שהתייחס לדברים.

פרויקטור הקורונה התייחס לנתוני התחלואה המטרידים, ולמספר החולים במצב קשה הגבוה, והסביר כי: "היה לנו חודש קשה ועדיין התחלואה בשיא. יש לנו מספר מאושפזים במצב קשה גבוה בבתי החולים ומספר הנפטרים בהתאם גבוה מדי יום. מספר המאומתים יורד באופן עקבי, מקדם ההדבקה ירד מתחת ל-1 מה שמסמן את זה שהמחלה בנסיגה". הוא אף הודה כי ייתכן שיש השפעה למוטציה הבריטית: "אנחנו יודעים מדיווחים בבריטניה מהימים האחרונים שיש שם הערכה שהמוטציה עושה מחלה יותר קשה ב-30 אחוז בערך", זאת בניגוד להערכה של משרד הבריאות כי המוטציה הבריטית לא תגרום למחלה קשה יותר.

כמו כן, הוא ציין כי: "אנחנו מעריכים שבין 50-40 אחוז מהמקרים המאומתים מדי יום זה הווריאנט הבריטי. אנחנו רואים עלייה בשיעור החולים בגילאי 17-0 מאשר ראינו בגלים הקודמים. קשה לומר באשר לחומרת המחלה, שמענו על כמה מקרים של ילדים במצב קשה מאושפזים בטיפול נמרץ אבל אנחנו מעריכים שבצורה מהותית אין פה מחלה יותר קשה בילדים, אבל נצטרך לעקוב אחרי זה". פרופ' אש הודה כי: "הדיווח מבריטניה וארגון הבריאות העולמי שהתקבל על הווריאנט הבריטי עם מעטה חשאיות היה מאוחר. מיד נקטנו בצעדים. אני חושב ומעריך שהכניסה של הווריאנט הבריטי לישראל היה קודם לכן".

לדעתו, הבעיה הגדולה של ישראל בהתמודדות עם המגפה היא חוסר המימוש של ההנחיות הפשוטות, "בעקבות זה אתה מגיע בסוף לצעדים קשים של סגירת שדה התעופה – חבל שזה כך. המוטציות שמאיימות בכניסה למדינת ישראל, אלה שנכנסנו ואלה שאנחנו חוששים שייכנסו, מחזירות אותנו אחורה מבחינת הטיפול במחלה וגורמות לכך שיהיו צעדים – סגרים יותר ארוכים, סגירת שדה התעופה". באשר ליציאה המתוכננת מן הסגר השלישי, אמר הפרויקטור כי: "למדנו שלהבטיח הבטחות במגפה הזאת זה לא נכון, אנחנו נעקוב אחר הנתונים ונראה. הרצון שלנו זה לפתוח את הסגר, אנחנו נראה באיזה מידה אפשר בהתאם לרמת התחלואה".

"יכול בהחלט להתפתח גם פה וריאנט"

בהמשך, פרופ' אש התייחס ליעילות החיסונים נגד המוטציות החדשות, והסביר: "מרבית המוטציות להערכתנו החיסונים יעצרו אותם, אנחנו יודעים את זה בסבירות מאוד גבוהה לגבי הווריאנט הבריטי. לגבי הדרום אפריקני אין לנו תוצאות ברורות, זה עדיין בבדיקה גם אצלנו וגם בעולם. צריך לזכור שאין 0 או 1. זה לא שהוא עמיד לגמרי או רגיש לגמרי, יכול להיות שהחיסון יעבוד חלקית ויש לזה משמעות בעצירת המוטציות אני מקווה שנדע יותר בימים הקרובים". הוא אף התייחס למוטציה שהתגלתה בקליפורניה, והרגיע: "זה לא פרץ משם לשום מקום אחר בארה"ב למיטב ידיעתי. אני מקווה שהוא לא יגיע הנה. וריאנטים מתפתחים כל הזמן ויכול בהחלט להתפתח גם פה וריאנט. אנחנו עוקבים אבל בינתיים אין עדות לכך. כשתהיה עדות למשהו כזה נצטרך לראות איך אנחנו עוצרים אותו".

כמו כן, הוא הביע את דעתו על היעדר הציות להנחיות בקרב המגזר החרדי: "אני מקווה שההנהגה החרדית מבינה את חומרת המצב, גם בתוך המגזר התחלואה רבה והתמותה רבה אנחנו רואים את מודעות האבל ,ההלוויות והם צריכים להבין את המשמעות של ההדבקה הרבה בקרב ילדים והם צריכים להוביל את ההתנהלות של המגזר לא מול האוכלוסייה. אני חושב שמרבית האוכלוסייה החרדית כן מקפידה על ההנחיות. גם אכיפה שאני מבין שהמשטרה עושה מאמצים גדולים מאוד ואני מקווה שהשילוב של ההנהגה אחראית ואכיפה שתתמודד עם ההפרות יובילו להורדת התחלואה. הנתונים בירידה גם במגזר החרדי".

    

עריכה: עופרי גליכמן

25/01/2021
הישארו מעודכנים

פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש
פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90