103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"יש עוד דרך לעשות עד שהעבודה תחזור להיות מפלגת שלטון"

יו"ר העבודה מרב מיכאלי התייחסה למצב של מפלגת העבודה: "כשייגמרו הפריימריז נוכל לראות מה היא הדרך הנכונה ביותר ללכת לבחירות"


ימים ספורים לפני סגירת הרשימות לכנסת ה-24, גוש המרכז-שמאל נאבק בפירורי המפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה. מי שהפתיעה בסקר האחרון הייתה מפלגת העבודה בראשות ח"כ מרב מיכאלי שלראשונה עברה את אחוז החסימה. מיכאלי שוחחה עם בן כספית וינון מגל על המצב הפוליטי, ועל הצעדים הנדרשים כדי להחזיר את המפלגה לימיה המפוארים כמפלגת שלטון.

ח"כ מרב מיכאלי שהתעקשה על קיום פריימריז במפלגת העבודה זכתה בשבוע שעבר בתפקיד הנכסף – יו"ר המפלגה. היא סיפרה לבן כספית וינון מגל על הפעולות שתנקוט בימים שנותרו עד לסגירת הרשימות, והודתה: "עוד נשאר לי הרבה מה לעשות, מחר יש לי פריימריז לרשימה אבל צריך להתחיל איפה שהוא. אני רוצה לסיים את הפריימריז, לראות שמפלגת העבודה באמת חוזרת להיות מפלגה אמיתית עם רשימה, עוברת את אחוז החסימה בקומה זקופה וממשיכה את הדיונים שיש לה. גם עכשיו אני שומרת על ערוצים פתוחים וכשייגמרו הפריימריז נוכל לראות מה הדרך הנכונה ביותר ללכת לבחירות".

ינון מגל תהה האם לדעתה תוכל לכהן כיו"ר מפלגת שלטון עם דעותיה 'הפמיניסטיות הקיצוניות'. על כך השיבה מיכאלי: "אני חושבת ש-51 אחוז מהאוכלוסייה ראויות לשוויון, ובאופן כללי שוויון בין בני אדם הוא דבר משמעותי. הגיע הזמן להפסיק להתייחס לבני אדם במדינת ישראל רק דרך ההשתייכות הסקטוריאלית שלהם. יש בני ובנות אדם, אזרחיות ואזרחים שצריכים לקבל יחס לצרכים שלהם, לאינטרסים שלהם, לחיים עצמם. בדבר הזה אני מאמינה בכל ליבי".

בהמשך, התייחסה לדרישתה שח"כ איציק שמולי יעזוב את מפלגת העבודה, דרישה שלא נענתה מצידו: "אני הודעתי שאם הוא עובר הוא עוזב. הודעתי ליו"ר הקואליציה מיקי זוהר שמפלגת העבודה היא לא עוד חברה בקואליציה. עמיר פרץ הודיע שהוא עוזב את המפלגה ומעדיף להישאר שר, שמולי פשוט נשאר שר, והם יחד עם גנץ הפכו לסיעה בליכוד. עכשיו אורלי לוי משוריינת בליכוד, אולי ביבי ירצה לשריין גם אותם? מאוד נוחים, לא? אני התנגדתי לכניסה לממשלה הזאת למרות שזה היה לקבל כביכול את 2 התיקים האלה משום שאסור לתת לגיטימציה לשלטון נתניהו ומשום שאי אפשר כבר עם האגדה הזאת של להשפיע מבפנים בממשלה שפועלת בניגוד מוחלט לחזון שאת/ה מייצג/ת".

ירושלים של שלום?

ינון מגל האזין לדבריה, וציין כי מפלגת העבודה בעבר הייתה 'מחוברת ליהדות', ואף מתח ביקורת על התבטאותה בעבר באשר להחלפת המנון המדינה. מיכאלי השיבה: "אמנם לא נוחה לך הדרך בה אני מחוברת ליהדות, אבל להגיד שאני לא מחוברת אליה? ההמנון מהמקורות או מההלכה? ביהדות אחד הדברים המרכזיים היה פלוגתא, אם לא אכפת לך. כל התלמוד כתוב על ויכוחים בין גישות שונות, בין מלומדים שונים, בין זרמים שונים. תירגע, אתה לא צריך לשים את עצמך כמשטרת היהדות. ההלכה הזאת היא לא שלך יותר ממה שהיא שלי והזכות שלי לפרשנות שלה, לא נופלת משלך".

חברת הכנסת, הסבירה: "תמיד כשאני שרה את ההמנון אני חושבת על זה שהוא 'התקווה', אנחנו מקווים למשהו שאנחנו לא הגשמנו, ולא שמנו לב שאנחנו מגשימות ומגשימים הרבה זמן. אנחנו 73 שנה בתקומה אדירה והגיע הזמן שנסתכל על הדבר הזה, לדבר על בשנה הבאה בירושלים הבאה? צריך לדבר על כך שאנחנו פה, ואיך הופכים את ירושלים להבטחה של ירושלים של שלום".

לקראת סיום, תהה בן כספית האם לדעתה פרופ' ירון זליכה הוא שותף ראוי. לאחר שמיכאלי הודתה שהשניים לא קיימו שיחות על איחוד אפשרי, זליכה הצטרף לשיחה והתרעם: "אני שומע ויכוח על היהדות כאילו זה הדברים שמטרידים את עם ישראל עכשיו. יש 2 וחצי מיליון עניין ואנחנו בדרך ל-3 מיליון". מיכאלי חיזקה את דבריו, והוסיפה: "לא רק העניות והעניים אלא גם אלה שלא נחשבים בקו העוני היום נאבקות ונאבקים עם קשיי פרנסה, וקשיים קיומיים שהם ממש לא מחויבי המציאות. הם פרי הניהול הכושל, המופקר, והשערורייתי שאותו צריך להחליף".

    

עריכה: עופרי גליכמן

31/01/2021
הישארו מעודכנים

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90