103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"עסקת ה-F-35 לא תבוטל"

אהוד יערי, הפרשן לענייני ערבים של 'חדשות 12' על הקפאת העסקה ע"י ממשל ביידן: "הצעדים שהם נוקטים הם שגרתיים, הם רוצים להתבונן בעסקאות"


בשבוע שעבר התריין שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן באשר להסכם הגרעין עם איראן, והבהיר כי ארה"ב לא תסיר את הסנקציות עד שאיראן תקיים את מחויבויותיה בהסכם. יש הסבורים כי העמדה של ממשל ביידן באשר להסכם הגרעין מהווה איום על ישראל, אך לישראל יש זמן לנסות למנוע או לגרוע מעוצמת הסכם אמריקני־איראני חדש. הפרשן אהוד יערי (חדשות 12) שוחח עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר על הנושא.

ב-2015 ממשל אובמה, חברות מועצת הביטחון של האו"ם ומדינות האיחוד האירופי הגיעו להסכם גרעין עם איראן, ולמרות זאת כוחה של איראן גדל עד ליציאת ממשל טראמפ מההסכם באופן חד צדדי. באשר לעמדת ממשל ביידן בנושא 'הסכמי אברהם', הסביר אהוד יערי כי הוא יחס חיובי: "הוא התחייב להמשיך ולקדם את ההסכמים האלה, להביא הסכמים נוספים. אני לא יודע עד כמה בפועל הם יטרחו בעניין הזה אבל המגמה והקו שלהם ברור".

באשר להשהיית מכירת מוטסי ה-f35 לאמירויות, אמר יערי: "הצעדים שהם נוקטים עכשיו הם צעדים כמעט שגרתיים. הם אומרים - טראמפ עשה עסקאות בחודשים האחרונים ואנחנו רוצים להסתכל בהן. יש את עסקת ה-F35 והמל"טים התוקפים לאמירויות, הם מתבוננים וממילא ה-F35 לא היה אמור להגיע לשם אלא בעוד כ-6 שנים", והוסיף: "אינני חושב שהעסקה הזאת תבוטל".

כמו כן, הוא התייחס לסוגיית סעודיה, וציין: "אנשי ביידן אמרו מראש בטרם נבחר שהם לא רוצים להיות חלק בשום צורה במלחמה הנוראה שהסעודים מנהלים כבר 6 שנים בתימן, בחוסר הצלחה גמור. הם הולכים להפסיק את המלחמה בתימן, לדעתי זה יקרה תוך חודשים. אני חושב שארה"ב תנקוט מדיניות של נזיפות מאוד פומביות והסתייגות מאוד ברורה, אבל בשום פנים לא יגיע למצב כזה בו הם יסכנו את מערכות שיתוף הפעולה וחצאי הבריתות שיש להם, למשל עם מדינה כמו סעודיה".

בשאלה כיצד יצליח ממשל ביידן לסיום המלחמה בתימן, הסביר הפרשן: "כמו שהם גרמו לסעודים ולקטארים לייצר מראית עין של פיוס, כך הם ירצו לנהל משא ומתן. כבר היו מהלכים כאלה בעבר בין החות'ים, השותפים של איראן בתימן, לבין הסעודים על הסדר לסיום המלחמה". הוא ציין כי על פי דברים שכתב בכיר בתקשורת הסעודית, "סעודיה יכולה ללכת לסוג של הסדר שהוא קורא לו 'שביתת נשק'. למה זה חשוב לנו? כי הבעיה מבחינתנו היא שאנחנו נילחם יחד עם הערבים כדי שארה"ב תציג את התנאים הכי תקיפים לאיראן בשביל חידוש הסכם הגרעין. אבל אם זה לא ילך, אנחנו נראה את השותפים המפרציים הסונים שלנו רצים לסדר את העניינים שלהם בצד עם האיראנים". כמו כן, ציין כי: "יש כבר יוזמה איראנית כמה שנים על השולחן שכל מדינות המפרץ הפרסי יגיעו להסדר שיבטיח את היציבות והשקט בנתיבי השייט".

"חזרה של חמאס לגדה - לא מקובל עלינו"

ימים ספורים לפני הבחירות לכנסת ה-24 שיתקיימו בחודש מרץ, עתידות להתקיים בכירות ברשות הפלסטינית. באשר להשפעה של כך על המצב בישראל, הסביר יערי: "כרגע יש ריקוד של בחירות, אין עוד בחירות ברשות. הבעיה הגדולה כרגע בעיניי היא שאנחנו כאילו עומדים ומתבוננים מהצד במשא ומתן בין פתח לחמאס על ריצה ברשימה משותפת, על שילוב חמאס במוסדות הרשות הפלסטינית, ובעצם על חזרתו של חמאס ככוח פעיל פוליטית לגדה המערבית. האם ישראל מוכנה? היא צריכה להחליט. גם הממשלה וגם מנהיגי האופוזיציה הרציניים צריכים להבהיר בשקט לאמריקנים, לאירופים ולערבים שמצב כזה, חזרה של חמאס לגדה מפני שלאבו מאזן מתחשק להשיג טיפת לגיטימציה, לא מקובל עלינו". לדבריו, "אם אבו מאזן יחליט, ויש סיכוי לא קטן לזה שהוא לא עושה בחירות, הוא ישתמש בעניין ירושלים ויגיד שישראל לא מרשה וכו'. זה יהיה התירוץ שלו".

בהמשך, הביע את דעתו על רוברט מאלי, שליח ארה"ב בענייני איראן, והודה: "רוב מאלי הוא ידיד שלי יותר מ-20 שנה, הוא איש חביב מאין כמוהו, ידען גדול. אין לנו הסכמה בעיקר לגבי הדעות שלו בנושא איראן, אסד, חמאס. יש לו דעות אחרות, הקרבה שלו לממשל היא בעובדה שרוב מאלי וטומי בלינקן שיחקו יחד באותה קבוצת כדורגל של בית הכנסת של ההורים שלהם בניו יורק, הם הולכים דרך ארוכה ביחד. המינוי של מאלי הוא מינוי פחות סימפטי ממינויים אחרים". הוא הדגיש: "הוא אחראי רק לנושא המשא ומתן בנושא הגרעיני, אף אחד לא היה נותן לו לגעת בנושא הפלסטיני. בנושא הגרעיני הוא יביא את אותו הסכם שבלינקן וסליבן והנשיא ביידן יחליטו שהוא מספיק טוב להם. חופש הפעולה שלו בעניין הזה הוא מוגבל".

כמו כן, הוא עדכן כי האיראנים הבהירו למאלי כי ארה"ב נדרשת לעשות את הצעד הראשון באשר לחזרה להסכם הגרעין באמצעות הסרת הסנקציות. "בלינקן אמר בואו נכניס את המפרציות וישראל למעגל השיחות, והאיראנים אומרים – 'אנחנו לא מוכנים לשיתוף מדינה אחרת בשיחות. שום שינוי ולו הקטן ביותר לא יהיה בהסכם הגרעין'", והוסיף: "אנחנו נכנסים למנהרה של חודשים של משא ומתן, זה לא יקרה מחר".

   

עריכה: עופרי גליכמן

31/01/2021
הישארו מעודכנים

אהוד יערי
אהוד יערי  |  צילום: נתי שוחט/פלאש90