103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אני נכשלתי, אם לא הבאתי את הסיפור למרקע - אני צריך להתפטר"

כתב 'חדשות 12' על האירוע בטמרה בשיחה עם גולן וענת: "מישהו צריך להתעורר, גם ישראלים צריכים להשתתף במאבק להוציא את הנשק הבלתי חוקי"


אלפים הפגינו אמש בטמרה, זאת בעקבות אירוע הירי בעיר במהלכו נפגעו 2 עוברי אורח חפים מפשע - סטודנט לסיעוד אחמד חג'אזי נהרג, והרופא ד"ר מוחמד ערמוש נפצע קל. כתב 'חדשות 12' פוראת נסאר, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על המונולוג המרגש שנשא אמש (ג') במהלך הדיווח במהדורה על האלימות במגזר הערבי.

פוראת נסאר התייחס לדברים שאמר אתמול במהדורת 'חדשות 12', באשר לאירוע בטמרה, והסביר: "אני עושה המון כעיתונאי וכאדם וזה מה שחינכו אותי 2 ההורים שלי. חינכו אותי לאהבת אדם, הכלה, והרבה משפחות ערביות ככה מחנכים את הילדים שלהם. לא משנה מאיזה דת או רקע אתה מגיע. אני רוצה לתת מענה לכל מי שמאשים ואומר שזה מנטליות ותרבות, אם זה ככה אז גם אני הייתי אלים, המשפחה שלי וכל מי שסובב אותי היה אלים ומשתמש בנשק על מנת ליישב סכסוכים לא משנה על איזה רקע. אז להאשים ולהגיד זה התרבות? לא".

הוא התריע: "זה לא יישאר בגבולות של הכפרים והגטאות של ערביי ישראל, מישהו צריך להתעורר. גם הציבור היהודי צריך להשתתף בהפגנות האלה, במאבק הצודק הזה של ערביי ישראל להוציא את הנשק הבלתי חוקי מהיישובים. הציבור היהודי חייב להיות שם, כי בסופו של יום הנשק הזה יגיע לכל מקום - הגיעו לכביש 6 יותר מפעם אחת. ה-M16 שתפסו אתמול? המשטרה עשו יפה שתפסו 2 כלים, שאולי אם לא היו תופסים אותם, היו הורגים עוד אנשים".

נסאר סיפר כי הוא מקורב למשפחתו של חג'אזי, שנהרג במהלך חילופי האש בין עבריינים לכוחות משטרה, ועל התחושות בעקבות האירוע הקשה: "כשזה קורה אצל החברים שלך אתה אומר – 'זה קרוב לכולם, לכל בית'. אני נכשלתי, אם לא הבאתי את הסיפור למרקע - אני צריך להתפטר. אנחנו לא מרגישים בטוחים, ואני מדבר לא כעיתונאי אלא כמי שנולד בטורעאן, אחד הכפרים השקטים שמדינת ישראל ידעה, ובשנים האחרונות זה הפך לשדה קרב. רחובות הכפר הפכו לשדה קרב. 2 צעירים קיפחו את חייהם. אני כעיתונאי לא יכול לדווח על מה שקורה בטורעאן כי זה קרוב לבית", והוסיף כי הוא גם חושש לעשות זאת: "אחרי מאמר שכתבתי נגד האלימות והפשיעה, התחלתי לקבל רמזים ואיומים".

"זה בא מהלב"

בהמשך, הביע את דעתו על הדברים שאמר מפקד המחוז – 'מי שמכוון אקדח לשוטר דינו מוות': "מתי שהמפכ"ל החדש קיבל את התפקיד באופן רשמי, יעקב שבתאי, הוא עשה כל מיני ביצועים חדשים חילופי דרגות, וכל מיני מפקדים חדשים. מפקד המחוז נשאר במקום, השאלה למה הוא היחידי שנשאר. אני לא יודע מה המניע או עמד מאחורי ההחלטה להשאיר אותו, האם בגלל שהתחיל במאבק עיקש להגדרתו לתפוס כלי נשק וכל מי שסוחר בנשק, או שבאמת המפכ"ל רואה שהוא עושה את העבודה. כעיתונאי שמסקר הרבה שנים אני רואה שיש התקדמות מבחינת המשטרה, אבל זה עדיין לא מספיק".

הוא התייחס להלוויתו ההמונית של חג'אזי שהתקיימה אמש (ג'), והסביר כיצד הדבר שונה מהלוויות הרבנים בירושלים: "מדובר במאבק עיקש של הציבור הערבי שנמאס לו ממגיפה שהורגת אותו ורוצחת אותו ביום-יום. נראה לי שבשנים האחרונות אנשים שילמו בחייהם מהמגפה של הרצח והפשיעה יותר מאשר קורונה. צריך לשאול איך משטרת ישראל נתנה לזה לקרות, זה קרה בהשגחתה ובידיעתה של משטרת ישראל. יכול להיות שהם יגידו שלא רצו שיהיה מרחץ דמים, כמו שטענו בירושלים", והוסיף כי לדעתו האירוע יכול היה להגיע למצב מסכן חיים.

לדבריו, רבבות האנשים שהגיעו ללוויה של חג'אזי עשו זאת כאקט מחאה: "לא מעניין אותם קורונה, מבחינתם שיחלו ויקבלו את הקורונה כי נמאס להם. יורים לעבר הבתים שלהם. אתמול נרצח בעיר התיירות בנצרת בחור ועד היום לא יודעים מה הסיבה, אדם שאין לו שום קשר לעולם הפלילי. אתמול כאשר היה עימות בטמרה בין השוטרים והמפגינים בעיר, נורתה אישה. עדיין שומעים את הירי בכל מקום, זה כבר 2 עשורים וזה מתחזק כל הזמן. הדיווח אתמול, זה לא בא סתם, זה לא בא בתכנון, זה בא מהלב".

    

עריכה: עופרי גליכמן

03/02/2021
הישארו מעודכנים

נשק בלתי חוקי - אילוסטרציה
נשק בלתי חוקי - אילוסטרציה  |  צילום: דוברות משטרת ישראל