103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"אני סבור שנעשה עוול בתיקי ראש הממשלה"

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה בעקבות הדיון שנערך הבוקר (ב') במשפט נתניהו: "היועמ"ש מחויב כל כולו לחיסולו הפוליטי של ראש הממשלה"


הבוקר (ב') נערך הדיון במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, במהלכו נתניהו כפר באישומים נגדו. כמו כן, סנגוריו הציגו טענות נגד האישורים של היועץ המשפטי לממשלה שהתקבלו במהלך חקירת הפרקליטות. השר לביטחון פנים אמיר אוחנה (הליכוד) שוחח עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים, והתייחס לדיון שנערך. הוא הביע את תמיכתו בנתניהו ומתח ביקורת חריפה על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

משפטו של נתניהו חודש היום, ובשעה 09:00 התייצב ראש הממשלה על דוכן הנאשמים. השר לבט"פ אמיר אוחנה לא נכח בדיון זאת בשל נתוני התחלואה הגבוהים בקורונה, אך הדגיש כי הוא "בהחלט נמצא שם ברוחי לצידו של רה"מ". לדבריו, נעשה לרה"מ עוול. "היועמ"ש משחק משחק פוליטי, הוא מחויב כל כולו לחיסולו הפוליטי, המשפטי, של רה"מ מכיוון שיוקרתו מונחת על הכף", הסביר והוסיף: "יש פה ניגוד עניינים שאין מובהק ממנו".

כמו כן, השר טען כי "אם יקרה מה שמבחינתו הוא אסון, ונתניהו יזוכה מכתב האישום, הוא לא יוכל להראות את פניו ברבים. הייתי מצפה שעם הגשת כתב האישום הוא יגיש את מכתב התפטרותו, כי הוא לא יכול להיות היועמ"ש כשבראש הממשלה עומד אדם שבעיניו עבר עבירות כל כך חמורות, יש בכך ניגוד עניינים". כמו כן, אוחנה הדגיש: "אני לא כופר בסמכותו להגיש כתב אישום, זו סמכותו, אבל ההגינות מחייבת שבד בבד עם הגשת כתב האישום, הוא יגיש גם את מכתב התפטרותו. יש אחרים שיכולים לעשות את העבודה. המערך המשפטי המפואר של מדינת ישראל לא יקרוס אל תוך עצמו לו אביחי מנדלבליט לא יעמוד בראש התביעה הכללית".

בהמשך, התייחס השר לביטחון פנים לבחירות הרביעיות שיתקיימו בחודש הבא, ולתוצאות הסקרים לפיהן יש שוויון בין הגושים: "המפלגה הגדולה ביותר בפער ניכר מהמפלגה הבאה בתור אחריה, עם למעלה מ-30 מנדטים כמעט בכל סקר, זו הליכוד". הוא התייחס גם לאיחוד המפלגות הדתיות, והודה: "אני וודאי מתנגד לכל מי שמביע עמדות הומופוביות, ולצערי יש כאלה כבר בכנסת במפלגות החרדיות, במפלגות הערביות, בשני הגושים. אני קורא לציבור לא להצביע לסמוטריץ' ולא לבן גביר אלא לליכוד, למפלגה הלאומית ליברלית בראשות נתניהו".

"הסגר עובד"

מדינת ישראל החלה ביציאה מן הסגר השלישי אתמול (א'), זאת למרות מדדי התחלואה המטרידים. השר אוחנה טען כי למרות הביקורת הרבה, הסגר מילא את תפקידו במיגור התפשטות הנגיף: "עם המוטציה הבריטית שמשתוללת בארץ ובעולם הצלחנו לייצב את מספר החולים החדשים מדי יום, להוריד את מספר החולים הקשים בצורה משמעותית. הסגר עובד", והוסיף: "בסגר הראשון הייתה פאניקה ולאורך הזמן חלה התרופפות במשמעת הציבורית, חלה עייפות, זה אנושי. בקרוב, בעזרת השם, אם רוב רובו של הציבור יתחסן נוכל גם להרשות לעצמנו להקל על הציבור, לשחרר, לפתוח מסעדות ותיאטראות". השר הבהיר: "אני נגד כפיית חיסונים ונגד סנקציות, כי יש אוטונומיה של האדם על גופו, אבל כשמישהו לא מתחסן הוא צריך להכיר בכך שיהיו דברים שהוא לא יוכל לעשות".

אתמול הודלפו חלקים מישיבת הקבינט שדנה באסטרטגיית היציאה מן הסגר, במהלכה נשמעו נתניהו וגנץ מטיחים זה בזה האשמות. נתניהו טען כי קריאתו של גנץ לפתוח את המשק פופוליסטית ותעלה בחיים רבים. מנגד, טענו המתנגדים כי רצונו של נתניהו להאריך את הסגר מונע משיקולים פוליטיים. השר אוחנה הגיב לדברים: "אנחנו כבר שנה נמצאים בסגרים לא בתקופת בחירות. למה? כי אנחנו רוצים שהתחלואה תרד, אנחנו רוצים לחסוך חיי אדם ולהציל את הציבור. זה שיש בחירות או אין בחירות לא משנה את זה".

כמו כן, התייחס להחלטתו של היועמ"ש לבטל את הכרעת הממשלה בדבר הארכת הסגר, לאחר שכחול לבן התנגדו. לטענת מנדלבליט, במתכונת של הממשלה הפריטטית, מדובר בהפרה של ההסכם. לדברי השר, "הממשלה הייתה צריכה לכונן מנגנון שיקבע איך ההצבעות מתקיימות במידה ואין שוויון בין הגושים, אבל היא לא עשתה זאת", לכן לטענתו היועמ"ש "יוצר יש מאין. הוא אומר לי יש חוות דעת, ביקשתי שיציג אותה, מסתבר שלא היה ולא נברא - אין חוות דעת".

   

עריכה: עופרי גליכמן

08/02/2021
הישארו מעודכנים

השר אמיר אוחנה
השר אמיר אוחנה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90