103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

29 שנים לפטירתו של מנחם בגין

ד"ר אבישי בן חיים ('חדשות 13') ניתח את דמותו של ראש הממשלה מנחם בגין והשווה אותו לבנימין נתניהו: "בגין עבר רדיפה לא פחות קשה מנתניהו"


9 שנים עברו מאז פטירתו של מנחם בגין, ומחנה הימין שינה את עצמו בצורה יוצאת דופן. פרשן החרדים ד"ר אבישי בן חיים ('חדשות 13') שוחח עם אראל סג"ל (103fm) וטל שלו ('וואלה') על הנושא. הוא ניתח את דמותו של בגין, והשווה בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. בהמשך, הצטרף לשיחה ח"כ יאיר גולן (מרצ) שטען שבגין ישר דרך, בעוד נתניהו מושחת.

ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ז"ל השפיע רבות על ההוויה הישראלית. הוא כיהן כראש הממשלה בשישי, כיו"ר תנועת החרות והליכוד, כמפקד האצ"ל וכשר בממשלות ישראל, וחתום על הסכם השלום ההיסטורי בין ישראל למצרים. בגין החיל את החוק הישראלי על רמת הגולן, הורה להשמיד את הכור הגרעיני העיראק וזכה בפרס נובל לשלום בשנת 1987. אם כן, מי היה בגין, וכיצד דמותו נוכחת גם כיום בפוליטיקה?

ד"ר אבישי בן חיים טען כי בגין הביא בשורה חדשה לישראל, הכנסת ישראל השנייה לתוך החיים הישראליים, והפיכתה לחלק שוויוני בחברה. "בגין התחיל בזה שהוא שינה את האתוס הציוני הישראלי, פחות אתוס עברי ישראלי ויותר יהודי. ממילא, אם האתוס יותר יהודי, בני עדות המזרח הם חלק מהסיפור הזה יותר. בתוך זה כמובן גם המאבק שלו נגד הכחשת חלקה של ישראל השנייה במאמץ הלאומי להקמת מדינת ישראל. הדוגמה הקלאסית – כל פעם שישראל השנייה מושפלים בגין מתייצב עם כל הנשמה לגונן עליהם. השיא בנאום הצ'חצ'חים, שהוא אמר - 'עכשיו אני אספר לדודו טופז למי הוא התכוון כשהוא אומר צ'חצ'חים שהם רק ש.ג'.

הוא השווה את דרכו של בגין, לזו של נתניהו, והודה: "בגין טורח להוריד את האף לישראל הראשונה, הוא פוגע ביוקרה שלה, הוא מעליב אותה. המהלך שלו כפול, גם מרים את ישראל השנייה וגם מוריד את ישראל הראשונה. בבחירות ב-81', המכוננות יותר מ-77', הוא מכריז מול המזרחיים – 'אתם בני חורין'. בגין ממש עושה פה מהלך כפול, ביבי לא עושה אותו".

"אתם רוצים להכניס את בגין לכלא"

בהמשך, ד"ר בן חיים הסביר מדוע על אף שנתניהו נתפס כ'ישראל הראשונה', הוא נבחר ברוב קולות על ידי 'ישראל השנייה': "לפעמים יש דפוס כזה של ציבור, שנמצא תחת דיכוי של אליטה, שבוחר מישהו מתוך האליטה או שדומה לאליטה בשביל שיילחם עבורו באותה אליטה. במקרה של נתניהו, ישראל השנייה בחוכמתה בחרה מישהו שנתפס כמצטיין בפניה של האליטה, הכי דומה לאליטה והוא מייצג אותה במאבק. הדבר המרכזי גם בבגין וגם בנתניהו בתמיכה של ישראל השנייה, זה היסוד הלאומי. אנחנו מוכרחים להבין שהעניין הלאומי הוא בסיס ההעדפה ההיסטורית הברורה של ישראל השנייה, של הזהות והיסוד והאינטרס הלאומי והיהודי על פני האינטרס העדתי והמעמדי. היא קודם כל לאומית, ולכן נתניהו היום נתפס כמגן היהודים מול האומות, הוא הדמות המרכזי".

במהלך שנותיו בפוליטיקה, אמר בגין כי 'שלטון ממושך הוא סכנה לחירות האומה ולמוסר בניה, הוא מוליד שחיתות'. למרות זאת, נתניהו נמצא בשלטון מזה 14 שנה. "אנחנו לא נעמדים בשורה ומצייתים לכל מילה", הסביר בן חיים. הוא ציין כי "בפועל בגין היה מנהיג המחנה הלאומי במשך 40 שנה, שעליהם הוא אומר '40 שנה הם רצחו את אופיי', אי אפשר לברוח מזה. בגין עבר רדיפה לא פחות קשה מנתניהו, יש שיגידו יותר. על נתניהו אומרים ארדואני, ועל בגין אמרו היטלריסטי".

לשיחה הצטרף ח"כ יאיר גולן, שהביע את דעתו בנושא: "בגין היה איש ישר דרך ונתניהו מושחת. הוא רמאי, הוא נותן שוחד, הוא אדם שלא מהסס לחרב את הדמוקרטיה הישראלית לצרכים האיישם שלו, הוא לקח אותנו ל-3 מערכות בחירות מיותרות לחלוטין. לכן ההשוואה בין נתניהו לבגין, לדעתי, גורמת לבגין להתהפך בקברו". ד"ר בן חיים הדגיש: "ההשוואה היא ביחס לסנטימנט של המון העם כלפי המנהיגים. אני חושב שהאליטה הישראלית צריכה להבין שמה שאתם עושים, אתם רוצים להכניס את בגין לכלא. לכן תבינו למה התגובה של הציבור כל כך כואבת". גולן אמר בתגובה: "אתה איש ישר דרך, אל תיתן יד לשחיתות, ונתניהו הוא מושחת".

    

עריכה: עופרי גליכמן

17/02/2021
הישארו מעודכנים

מנחם בגין ז"ל
מנחם בגין ז"ל  |  צילום: הרמן חנניה/לע"מ