103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"מי שיחגוג יותר מדי בפורים - יסגור אותנו בפסח"

משרד הבריאות שוקל להטיל עוצר לילי במהלך חג הפורים • שר הבריאות יולי אדלשטיין (הליכוד) מגלה דאגה: "הרשתות החברתיות מלאות בהזמנות למסיבות"


החשש מהתקהלויות המוניות בחג הפורים גובר, ולכן שוקלים במשרד הבריאות להטיל מגבלות במהלך סוף השבוע, ובין היתר נשקלת האפשרות להטיל עוצר לילי. המטרה: להימנע מתחלואה קשה כפי שהייתה בשנה שעברה לאחר חג הפורים. בנושא זה ביקשו גולן יוכפז וענת דוידוב לשוחח עם שר הבריאות יולי אדלשטיין (הליכוד). הוא התריע: "מי שיחגוג יותר מדי בפורים, יסגור את כולנו בפסח".

בעוד 3 ימים יחגגו בישראל את חג הפורים, חג שלרוב מאופיין בתהלוכות המוניות, מופעים, התקהלויות, קריאת מגילה בבתי הכנסת וטישים בחצרות. השנה, לאור נתוני התחלואה בנגיף קורונה, וכלקח מהשנה שעברה, משרד הבריאות נערך להטלת מגבלות על מנת למנוע התפרצות מחודשת של הנגיף. שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן כי "היום דווח שיש עלייה של 35 אחוז במכירת משקאות חריפים בימים האחרונים", והוסיף כי: "הרשתות החברתיות מלאות בהצעות של מסיבות פירטיות".

השר הודה: אנחנו מאוד מודאגים מן המצב, מצד אחד אנחנו רוצים לאפשר לאנשים לחוש את החג, אין סיבה למנוע סעודה משפחתית וקריאת מגילה. מצד שני, כל ההתקהלויות ודאי אסורות בתכלית האיסור", והזהיר: "מי שיחגוג יותר מדי בפורים, יסגור את כולנו בפסח, ועוד פעם נשב בבית עם משפחה גרעינית". באשר לחשש מהפרות במגזר החרדי, אמר: "יש כמה וכמה חצרות שאנחנו יודעים שלא כל כך מתכוונים לשמור על ההנחיות, לכן אנחנו מנסים לבדוק מה הדרך הנכונה. כי הנגיף לא מבדיל בין מי שחובש כובע למי שלא חובש כובע".

נושא נוסף בו נגע השר אדלשטיין הוא קצב ההדבקה בקרב נשים הרות. לטענתו, החיסון בטוח גם לנשים שמתכננות היריון או עתידות ללדת בחודשים הקרובים. "לצערי הרב, חלק גדול מהאנשים מקשיבים לכל מיני פייק ניוז, לאנשים שלא היית פונה אליהם גם אם הייתה כואבת לך הציפורן". הוא קרא לציבור: "אל תקשיבו לכל מפיצי הפייק ניוז, אין להם מושג, הם מדברים שטויות ולפעמים אחראים גם על כך שאנשים הולכים אל מותם. אין אדם בישראל שלא הכיר מישהו שנפטר בקורונה. גם עם כל ההצלחה של מבצע החיסונים ועם יותר מ-4 מיליון איש שקיבלו את החיסון הראשון, עדיין אנחנו לא מדינה שיצאה מקורונה, ולא בעולם שיצא מקורונה".

"ביני ובין בן גביר אין מכנה משותף"

בהמשך, הביע את דעתו באשר לפתיחת מערכת החינוך: "כשאני שומע תיעדוף מערכת החינוך, אני תמיד שואל – על פני מה? כי בעברית מתעדפים על חשבון משהו אחר. אם היו אומרים לנו לפתוח רק את מערכת החינוך היינו יכולים לעשות את זה, אבל כשכל אותם גיבורים צועקים איפה החינוך, ובאותה הזדמנות גם המסחר, והספורט, והתרבות, ובתי המלון, זה לא נקרא לתעדף, זה נקרא להיות פופוליסטי". הוא אף ביקר את ראשי הרשויות שהחליטו לפתוח את מערכת החינוך במלואה בניגוד להנחיות: "אילו הייתי פותח את החינוך ולא את המסחר, הם היו מתכנסים ומחליטים שבא להם לפתוח את המסחר".

אתמול (א') פורסם שיכול להיות שבשבועות הקרובים יאזלו החיסונים במדינת ישראל, אך שר הבריאות הרגיע: "אם אנחנו נגיע לקרוב ל-5 מיליון מתחסנים, ואנחנו לא רחוקים מזה, הם עלולים להיגמר. אנחנו וודאי נשמור את המנה השנייה לכל מי שבא למנה הראשונה. יש לנו בדרך את חיסוני מודרנה, במידה ויהיה צורך אנחנו נשתמש בהם".

לסיום, התייחס השר לסרטון שהפיץ איתמר בן גביר, ובו אזכור להיטלר עם לב: "בתור בן לניצולי שואה, אני סולד מכל שימוש בסמלים של אותה תקופה, לא חשוב לאיזו מטרה ולאיזה צורך. כמי שלאחרונה באופן חופשי מקבל את כל הדברים האלה, התמונה שלי עם מדי SS ו'מנגלה' וכל מיני כינויים 'היטלר' וכו, אני מבקש להפסיק את השימוש בדברים האלה, אנחנו צריכים לזכור שאנחנו יהודים". באשר לשותפות קואליציונית עם בן גביר, הבהיר: "ביני ובין בן גביר אין מכנה משותף מבחינה אידיאולוגית, ואני לא חושב שאני צריך לראות בו שותף כלשהו".

חוק צרפתי, חסינות, אתה בעד?
"תמיד אמרתי שאין שום מקום לחוק צרפתי, לא היה ולא יהיה חוק צרפתי".

אם נתניהו מעלה את זה בממשלת 'ימין מלא', תצביע נגד?
"ודאי".

    

עריכה: עופרי גליכמן

22/02/2021
הישארו מעודכנים

שר הבריאות יולי אדלשטיין
שר הבריאות יולי אדלשטיין  |  צילום: אולבייר פיטוסי/פלאש90