ינון מגל ובן כספית

האתגר של פרויקטור הקורונה בחברה הערבית

איימן סייף על ניהול משבר הקורונה במגזר: "היו לנו בעיות פייק ניוז שמגיעות במינון גבוה מאשר אצל היהודים" • "ישובים בדרום מושכים אותנו מעט מטה"


אזרחי ישראל יוצאים אט־אט מן הסגר השלישי, ובמקביל המדינה דנה באפשרות להטיל עוצר במהלך חג הפורים. נתוני התחלואה עדיין גבוהים, ובשבוע האחרון החלה מגמת עלייה מטרידה במגזר הערבי. בנושא זה ביקשו בן כספית וינון מגל לשוחח עם ממונה הקורונה בחברה הערבית, איימן סייף.

איימן סייף עדכן במצב התחלואה וההתחסנות בקרב המגזר הערבי: "קבוצת הגיל מעל 60, הגענו ל-80 אחוז מחוסנים ומחלימים. יש שיפור. חולים קשים אנחנו סביב 20 אחוז מהחולים הקשים במדינה, היו תקופות שהיינו יותר, 30 אחוז ויותר", אמר, אך הוסיף כי: "יש לנו בעיות בעיקר בדרום ביישובים בדרום, וגם במזרח ירושלים. שיעור החיסונים אצל הבדואים עומד על כ-50 אחוז. נותרו 83 אלף אזרחים ערבים מעל גיל 50 בכל הארץ, כשהאתגר שלי זה 30 אלף במזרח ירושלים".

הוא הסביר את הסיבות לכך. לדבריו היו 2 בעיות מרכזיות, האחת נגישות והשנייה פייק ניוז: "לא היו מספיק תחנות בתחילת המצב ופתרנו את זה, יש תחנות חיסונים ברוב היישובים וניידות שאנחנו מפעילים עם משרד הבריאות, מד"א ופיקוד העורף. הבעיה השנייה, פייק ניוז, מודעות וחשיבות החיסון, שכנראה במינון הרבה יותר גבוה מאשר בשאר החברה הישראלית. גם על זה אנחנו עובדים, בעיקר באמצעות הצוותים הרפואיים, רופאי משפחה בעיקר, שלוקחים תפקיד מאוד משמעותי".

כמו כן, התפרסמה רשימת הערים האדומות ונמצא כי רובן ערים ערביות. הממונה על הקורונה בחברה הערבית הסביר כי בחודש האחרון מדדי התחלואה במגזר היו נמוכים ממדדי החברה היהודית. אך בשבוע וחצי האחרון, "המוטציה הבריטית ששולטת בחברה היהודית והחרדית נכנסה אלינו לחברה הערבית, וההדבקה של המוטציה הבריטית יותר מהירה. זה מביא לעליית במספרים בתחלואה ביישובים. אתה קופץ מהר מאוד מצבע לצבע, כי המספרים יחסית קטנים".

כמו כן, הוסיף וטען כי הבעיה המרכזית במזרח ירושלים היא בעיית אמון, "סוגיית אמון מול הממסד, אוכלוסייה יותר מאתגרת". בהמשך, התייחס להימצאותה של המוטציה הדרום אפריקנית בחברה הערבית, ועדכן: "היו כמה מקרים בודדים, בעיקר בטייבה, ועשינו מבצע מאוד גדול לזהות עוד מקרים. בימים האחרונים אנחנו לא מזהים עוד מקרים".

          

עריכה: עופרי גליכמן

23/02/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ינון מגל ובן כספית
ינון מגל ובן כספית  |  צילום: 103fm
Paris