103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אין כל סיבה להניח שיהיה סגר נוסף"

שר הבריאות יולי אדלשטיין פתח את השבוע עם בשורות מעודדות: "קורה לנו אותו נס שחלמנו עליו" • העריך: "בתוך כמה חודשים נחסן ילדים"


מבצע החיסונים בישראל הפך להצלחה בעלת שם עולמי עם למעלה מחמישה מיליון ישראלים שכבר התחסנו, ובעקבות כך גם מקדם ההדבקה ממשיך לרדת והגיע ל־0.80 אחוז עם 2,901 מאומתים שאובחנו בסוף השבוע.

סביב ידיעה זו ביקשו ענת דוידוב וגולן יוכפז לשוחח עם שר הבריאות יולי אדלשטיין שהתרגש מאוד מהנתונים המעודדים, וטען שהוא מופתע לטובה מההתמודדות של מדינת ישראל עם נגיף הקורונה. לדבריו, אנחנו עובדים תוך כדי תנועה, ועדיין הוא לא ימליץ על ביטול חובת המסכות בחוץ, זאת למרות שמומחים רבים בתחום הבריאות דווקא תומכים בדבר. בהמשך הסביר מה דעתו על הדחת היועמ"ש, וגם: האם הנגיף ישפיע על אחוז האזרחים שייגשו לקלפי להצביע?

בפתח הריאיון התייחסו צמד השדרנים לפיל הגדול שבחדר וביקשו לדעת האם לא מתוכנן לנו עוד סגר לפחות עד פסח. שר הבריאות הגיב לדברים ואמר: "אין שום סיבה להניח שיהיה סגר עד פסח. אנחנו בנתונים מאוד מעודדים. קורה לנו אותו הנס שכולנו חלמנו עליו - נס החיסונים. יותר מחמישה מיליון אנשים טובים באו והתחסנו ובזכות הצעד הזה אנחנו נמצאים עכשיו איפה שאנחנו נמצאים".

השר אדלשטיין ביקש לציין שהוא מופתע לטובה מהעניין ואמר שזו זכות גדולה מאוד להיות מקום ראשון בעולם בכל מה שקשור לחיסונים, אבל יש רק בעיה אחת קטנה, והיא שאין לו את מי לשאול. "העולם שואל אותי שאלות כמו מה קורה כשרק מחצית מהאוכלוסייה מחוסנת וכן האלה וכן האלה. אנחנו אין לנו את מי לשאול, ואנחנו לומדים תוך כדי תנועה".

"שותפה או נסיינית?"

בהמשך ביקש להדגיש כי נתוני האזרחים שמגיעים לקופות החולים בכדי לקבל את החיסון השני הם מצוינים. כשנשאל איפה אפשר לראות השפעת הבחירות אמר השר כי אפשר לראות אותה בפתיחת שדה התעופה בן גוריון שכן, משרד הבריאות לא ביקש לפתוח אותו, "אבל הסבירו לנו שלא ניתן לעצור אזרחים ישראליים בחו"ל מלבוא ולהצביע. אנחנו מנסים לשלוט במספרים כמה שרק אפשר. כרגע מדובר בכ־3,000 איש, ויש לנו צמידים אלקטרונים, ואנחנו מנסים לשלוט בשביל לא להכניס לכאן מוטציות. כן. אנחנו כרגע נמצאים במצב של פיילוט ועובדים בכל הכוח על להרחיב אותו ולהביא עוד צמידים. לצערי הרב רק משרד הבריאות כרגע במצב של קורונה בעוד כל השאר עובדים כרגיל ולא במיוחד ממהרים, אבל אנחנו נתגבר".

עוד הוסיף: "לגביי ההתקהלויות והמסכות אני רואה בדיוק כמוכם את כל ההתרופפות ואני מבקש בכל לשון של בקשה לזכור שקורונה רק מחכה שנעשה טעויות, אז בואו לא נעשה טעויות".

"אגב, יו"ר פייזר אמר בריאיון שרה"מ היה גם אובססיבי לכל עניין החיסונים. למה הוא התכוון בדיוק?" שאל יוכפז את שר הבריאות שטען שמדובר דווקא במחמאה. "הוא גאה שהם בחרו את ישראל כשותפה, ואנחנו עומדים בציפיות שלהם. כל הדברים האלה מוסיפים לי רק גאווה", אמר אדלשטיין, "שותפה או נסיינית? כי לא כולם בישראל חיים עם זה טוב", ביקשה דוידוב להזכיר. השר התייחס לנושא, ואמר: "אני מאחל להם לקחת כדור הרגעה ולחיות עם זה בשקט. אין שום סיבה לחשוב שיש עם החיסונים איזושהי בעיה. מיליוני אנשים ברחבי העולם התחסנו ואנחנו לא יכולים להניח שיש פה סכנה".

על השאלה האם ישקול את ביטול עטית מסכות במרחב בשל מבצע החיסונים אמר, "לא אמליץ על ביטול מסכות בחוץ, מי שיסיר את המסכות הם יהיו אותם אנשים שלא התחסנו שמצפצפים על ההנחיות ומחפשים בכל רגע לפגוע. יש לנו יותר ממיליון אנשים שהם ברי חיסון ולא הגיעו להתחסן ויש לנו 2.5 מיליון ילדים שלא אשמים בכלום, ולכן במצב הזה אני לא רואה שום סיבה להוריד את המסכות, זה רק יגביר את התחלואה".

על האפשרות להזיז את היועמ"ש מתפקידו אמר השר אדלשטיין: "לא היה ניסיון כזה, ואין ניסיון כזה. מה זה השאלה הזאת? אני לא מבין אותה, מה זה יהיה? במה אני אתמוך או לא אתמוך? מה זה? הוצאה להורג?", לדבריו הוא חושב כי היועמ"ש צריך לסיים את תפקידו בדרך הראויה.

הספירה לאחור החלה

לסיום נשאל שר הבריאות אדלשטיין עד כמה הקורונה תשפיע על אחוזי ההשתתפות בבחירות, ואילו הוא טען שאין דרך לדעת איך זה ישפיע. "אנחנו את שלנו עשינו מול ועדת הבחירות המרכזית, אבל האם האנשים ירצו לצאת? אין דרך לדעת".

עריכה: עדן בן ארי 

14/03/2021
הישארו מעודכנים

שר הבריאות יולי אדלשטיין
שר הבריאות יולי אדלשטיין  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90