103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

קורבנות הקורונה: סיפורם האישי של הקרובים הכואבים

טופז שירזי שאיבדה את אביה שחלה בקורונה יום לפני חתונתה, ומתחתנת היום • מיכאל שמש ('כאן 11') שאיבד את סבו • צילה פלס שאיבדה את בעלה


מגפת הקורונה גבתה את חייהם של מעל ל-6,000 ישראלים, והבוקר (ב') ביקשו גולן יוכפז וענת דוידוב לחזור אל הסיפורים מאחורי המספר הבלתי נתפס. השניים שוחחו עם מיכאל שמש, הכתב הפוליטי של כאן 11, שאיבד את סבו; צילה פלס שאיבדה את בעלה ארז, וטופז שיראזי שאיבדה את אביה אלי.

טופז שיראזי שוחחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב בזמן שהיא מתארגנת לחתונתה שתקיים היום בערב. היא סיפרה כי יום לפני שהייתה עתידה להינשא, אביה אובחן כחולה קורונה. "כשהייתי באותו מלון שאני נמצאת בו היום, שמו לב אמא שלי ואחים שלי שמשהו לא תקין אצל אבא שלי. חשבנו שזה אירוע מוחי, הוא היה מבולבל, קצת חלש, אבל זה לא היה שיעול וחום וכל מה שאנחנו מכירים מהקורונה".

לכן, החליטו לפנות אותו לבית החולים, שם אובחן כחיובי לקורונה. "אמא שלי ואחותי רצו למלון, מי שלקח את המושכות זה אחי ואבא של הארוס שלי. הארוס שלי לא הצליח להגיד לי את זה, כל החברות ידעו שהוא חיובי ואף אחד לא הצליח להגיד לי את זה. היה לי קשה מאוד לקבל את זה, אבל באותו רגע החתונה לא הייתה בראש מעייני, אבא שלי קודם כל. עברתי כבר דחייה מיוני לספטמבר, הכול התגמד ליד אבא שלי".

היום בערב בשעה טובה היא תצעד לחופה ותינשא לבחיר ליבה, אך חסרונו של אביה מורגש עד מאוד: "עברנו תקופה במשפחה לא פשוטה, לא חשבנו שזה ידפוק אצלנו בדלת בכלל. אבא הכי חסר בעולם, זה בוקר לא פשוט, מלא רגש, שמחה שמהולה בעצב. אני מרגישה אותו אבל, מרגישה אותו עוטף אותי בכל מה שעברנו מאז" ובקול חנוק מדמעות הוסיפה: "אני לא יודעת איך אני אכנס היום לחופה בלעדיו".

"לא היה אף אחד לידו באותם רגעים קשים"

מיכאל שמש סיפר על דמותו של סבו, חכם צלאח שמש ז"ל: "הוא היה אדם נקי, זך וטהור. אני מאמין שהוא היה קדוש, צדיק נסתר, האדם הכי צנוע שהכרתי. אני זוכר שפעם אחת בתור ילד ישנתי אצלו בבית, קמתי באמצע הלילה וראיתי אותו יושב לומד תורה, זה האדם שהיה הכי פשוט, מטפל בגינות, עושה עבודות כפיים, נוסע על אופניים". על הקשר העמוק איתו, אמר: הייתי קרוב אליו בנפש כי סיפור החיים שלו זה משהו שמאוד דיבר אליי, מאוד הערצתי אותו. הרגשתי שאני חי בצילו".

סבו, כך סיפר, אובחן כחיובי לקורונה וההתדרדרות הייתה מהירה. "אני מתקשר לברר, לראות עם מי אפשר לדבר, ואומרים לך 'תגיע למחלקה'. אתה מוצא מישהו, ואומרים לך 'הוא במצב טוב', אחרי שעה 'הוא במצב לא טוב', אחרי שעתיים 'הוא במצב אנוש'. למחרת בבוקר כבר אבא שלי הגיע לבקר אותו, והוא הבין שזה כבר נגמר. לא היה אף אחד לידו באותם רגעים קשים, ואני חושב שזה בלתי נסבל".

"חצאי משפחות"

צילה פלס, עלתה לשידור גם כן, וסיפרה על בעלה שלמה ז"ל לו הייתה נשואה מזה 40 שנה. השניים נדבקו בקורונה בראש השנה, "ביום חמישי בלילה בשעה 04:00 הוא העיר אותי וביקש שאני אתן לו כדור כי כולו צמרמורות וחום. בבוקר התקשרתי לרופא ואמרו שיעשה בדיקת קורונה ביום שני בראש העין, אנחנו גרים ברעננה, שום דבר לא דחוף. אני אמרתי, 'מה פתאום? אם יש קורונה אז אפשר לעצור את החג ולעצור את הכול'".

בנם הצעיר לקח את שלמה לבית החולים, שם עשו לו בדיקת קורונה ושיחררו אותו הביתה. צילה התרעמה: "אמרו שיש משהו בריאות אבל שלחו אותו הביתה. עברנו תקופה של עשרה ימים, שאני לא מאחלת לאף אחד. הוא שכב בבית החולים, כל המשפחה נכנסה לבידוד אז לא יכולנו להגיע אליו לבית החולים. ההתדרדרות הייתה מהירה מאוד, הוא נכנס בהתחלה למחלקת ריאות ומהר מאוד הודיעו לנו שמנשימים אותו".

על בעלה אמרה כי הוא "היה איש מיוחד עם נוכחות מיוחדת, כל מי שתשאלו - זה מה שיגידו לכם. איש פיקח עם חוש הומור ציני מהמם, עם רגישות מהממת באמת". כאשר נשאלה האם לתחושתה מספר המתים המטלטל לא חודר לציבור, השיבה: "כנראה שלא. מרה"מ והשרים אתה לא שומע מילה אחת על כל המוות הזה. לא חודר, לא חודר. 'הבאנו חיסונים', כל הכבוד, אבל יש כאלה שנשארו אומללים, חצאי משפחות".

               

עריכה: עופרי גליכמן

15/03/2021
הישארו מעודכנים