ינון מגל ובן כספית

"נאום רה"מ מביש - הוא התיר דמם של פרקליטים"

עו"ד עמית בכר תקף את התנהלות רה"מ בפתח שלב ההוכחות: "הוא פעל כך כדי לשמוט את הלגיטימציה של מערכת אכיפת החוק, הרס שלה יוביל לאובדן הדמוקרטיה"


"התיק שנמצא היום בפני בית המשפט הנכבד הוא תיק משמעותי וחמור בתחום השחיתות השלטונית. נאשם 1 הוא ראש ממשלת ישראל אשר על פי כתב האישום עשה שימוש פסול בכוח השלטוני הרב שהופקד בידיו, בין היתר, על מנת לדרוש ולהפיק טובות הנאה פסולות מבעלים של כלי תקשורת מרכזיים בישראל לשם קידום ענייניו האישיים, לרבות עת לנגד עיניו עמד רצונו לשוב ולהיבחר": במילים אלה פתחה התובעת במשפט ראש הממשלה בנימין נתניהו, עורכת הדין ליאת בן ארי, את שלב ההוכחות במשפטו.

עורך הדין עמית בכר, יו"ר מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין, שוחח עם בן כספית וינון מגל ב־103fm והביע את דעתו על דבריו של נתניהו בפתח שלב ההוכחות: "נאום נתניהו היה מביש ומסית נגד הלגיטימציה של מערכת אכיפת החוק שהוא מופקד עליה, ועל הדרך מתיר את דמם של פרקליטים באופן אישי. מעבר לזה שזה שקר, זה הסתה אישית, ואנחנו יודעים לאן זה יכול להוביל. לדעתי זה חמור מאוד".

לדבריו, "נתניהו לא זעק את זעקתו כדי לתקן את הפגמים במערכת. הצורך לזעוק הוא צורך אנושי ומובן לחלוטין, אבל הוא בחר להישאר ראש ממשלה ולזעקה שלו יש משמעות. הוא זעק 'הופכים הפיכה שלטונית', זה דבר שמי שמקשיב לו ומאמין לו - יכול לעשות מעשה. זה מהלך כפול, לשמוט את הלגיטימציה של הפרקליטות כאכיפת חוק ולשים דמויות כמושא לשנאה ועל ידי כך הוא מקווה לגרום ללחץ ציבורי, כדי שהמערכת הפוליטית תשיג לו הישג, כמו נשיא, לחלץ אותו מהדין. את זה צריך לגנות, זה אובדן כל תוקף מוסרי להנהגה. זה לשים אותו לפני כולם ולפני המדינה".

בכר התריע: "הרס מערכת אכיפת החוק יוביל לאובדן הדמוקרטיה", והדגיש: "בצוות התביעה, אני מכיר את כולם, יש אנשי ימין, אנשי שמאל, מזרחיים, הם עיוורי צבעים פוליטיים. כשאומרים שהם עושים את זה בכוונה, זה שקר וזה הסתה נגדם, זה גם לא מועיל לתחושות הציבור". לסיום, השווה את פרשת נוחי דנקנר לתיקי נתניהו, ואמר: "דנקנר לא העז להתנפל על התביעה, הוא התייחס בכבוד וכשהוא נכנס לכלא, אמר 'אני מרכין את הראש בפני מערכת החוק' ונכנס לכלא לתת את הדין. הוא התנהג כמו מנהיג כשהוא נכנס לכלא. נתניהו עושה הפוך. מעבר לזה שאני לא חושב שזה מועיל לו בפן המשפטי, זה מזיק למדינת ישראל".

                   

עריכה: עופרי גליכמן

06/04/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו בבית המשפט
בנימין נתניהו בבית המשפט  |  צילום: אורן בן חקון/POOL
Paris