103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

אסון הומניטרי בלתי נתפס בהודו

שניאור קופצ'ק, שליח חב"ד בדלהי: "זינוק קיצוני במספר החולים - הכפיל עצמו פי 10 תוך חודש וחצי" • הוסיף: "לאחרונה נדבקו עשרות ישראלים"


ההתפרצות החמורה בעולם: נגיף קורונה בהודו תקף בצורה קשה מאוד, והוגדר כאסון הומניטרי. מספר הנדבקים עבר את ה-350 אלף נדבקים ביום, עם מעל ל17- מיליון מקרים שהתגלו מאז פרוץ המגפה, ולמעלה מ200- אלף הודים שמתו מהנגיף והמספר רק ממשיך לטפס. התושבים מחפשים בלוני חמצן בכל דרך אפשרית, ובארגון הבריאות העולמי הודיעו כי אסון הקורונה ההודי יוצא דופן בגודל שלו. מחשש להתפרצות הווריאנט ההודי בישראל משרד הבריאות המליץ לעצור את הטיסות היוצאות והנכנסות לישראל, ונשקלת האפשרות לעצור טיסות גם ממדינות דומות בהן הקורונה משתוללת. 

דיפו שארמה, הודי שנמצא במנאלי, ושניאור קופצ'ק שליח בית חב"ד בדלהי שוחחו עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על המצב במדינה.

שניאור קופצ'ק שליח בית חב"ד בדלהי סיפר על מקרה של חבר קרוב שניסה לסייע לאימו: "אמא של ידיד מקומי טוב שלי חלתה, הוא השיג בלון חמצן, החמצן נגמר באמצע הלילה ולצערנו היא מתה לו בידיים בבית. אתמול אשתי מקבלת טלפון מידידה מקומית שביקשה עזרה 'איפה לאשפז את אחי אני בארה"ב' אנשים ממעמד ביניים והם לא מוצאים איפה לאשפז את בן משפחתם. אשתי ישבה כמה שעות על הטלפון וניסתה למצוא מיטת טיפול נמרץ, שפשוט אין. בית חולים אחרי בית חולים היא מצלצלת מבקשת, אמרו לה 'אין לך מה לפנות אלינו יש רשימה של 500 איש בהמתנה'. כשהודו הייתה במצב יותר טוב היא סייעה לפקיסטן וכרגע היא מחזירה לה, יש סיועי הדדי בין מדינות אויבות. אני מכיר אנשים שנשארו בבית, באמצע הלילה הבחור הזה שסיפרתי עליו לבסוף הוא כן הצליח למצוא מקום להתאשפז אני מקווה שזה יעזור לו, אחרי יממה שחיפשנו עבורו מקום לטיפול נמרץ. אבל את הצילומים האלה אני לא רואה בעצמי לא הלכתי לאף בית חולים לראות את הסיטואציה".

 

דיפו שארמה שמתגורר במנאלי אמר: "במנאלי בינתיים הכול בסדר שאנטי שאנטי אין תיירים בכלל אין ישראלים בכלל. יש כמה מקרים של קורונה, לא רבים, האנשים נשארו בבתים, בשישי ושבת יש סגר. אם אתם תיירים מדלהי אתם לא יכולים להיכנס לעיר. ביתי החולים פה עדיין לא עמוסים, אנשים נשארים בבית לא פותחים את החנויות. המושל שלנו עשה סגר בסופי שבוע, ושערי הכניסה לעיר סגורים. אם מישהו רוצה לבוא הוא צריך להראות בגבול בדיקת קורונה שלילית.

  

קשה שלא לראות את המראות הקשים מהמדינה ואת האזרחים חסרי הישע שאינם מצליחים למצוא מנוחה ליקיריהם ולשרוף את גופתם כפי שנהוג בהודו, על כך שניאור סיפר: "אין פה בתי עלמין, רק למוסלמים ונוצרים רוב ההודים שורפים את הגופות שלהם, כשרואים תמונות צריך לקחת אותן בפרופורציה הנכונה, אבל גם על זה שמעתי מהחבר שאיבד את אמא שלו על התמודדות לא פשוטה עד שהוא הצליח לקבל את השירות הזה. צריך לשים לב הזינוק בהודו היה מאוד קיצוני, תוך חודש וחצי הכפיל את עצמו פי עשר מעשרים אלף לשלוש מאות חמישים אלף. המתים של היום זה מהתקופה של פחות ממאתיים אלף נדבקים אז צריך לחשוב".

 

"מה שעצר את מבצע החיסונים היו מסיבות המוניות שנערכו בהודו".

 

שניאור המשיך וסיפר: "יש פה מבצע חיסונים אדיר מאוד גדול, נותנים קרוב לשלושה מיליון חיסונים ביום אבל בגודל האוכלוסייה אז זה באמת לוקח זמן להגיע לכולם. אתם אומרים רק שלושה אחוזים אבל מדובר על מילוני אנשים שקיבלו את המנה הראשונה. אם הרגיעה הייתה ממשיכה, המצב של הודו היה טוב מאוד. ההתפרצות הנוכחית יש כאלה שתולים אותה בפסטיבלים גדולים שהתייקמו היא זאת שהרסה את מבצע החיסונים, אדם מעל גיל 45 יכול ללכת להתחסן. אשתי ואני החלמנו לפני חצי שנה, היה לנו בסדר, חלינו הרגשנו את זה, בלי סימפטומים שבוע, שבועיים ויצאנו מזה. ההתפרצות היא מאוד רצינית, ואני מניח שהיא שייכת לווריאנט ההודי. במשך כל השנת קורונה הזו בקושי הכרנו ישראלים שנדבקו הם שומרים על עצמם ונשארו בבתים. יהודים מאוד נזהרו דווקא בשבועיים האלה אנחנו בקשר עם יהודים שגרים בדלהי ועשרות מהקהילה היהודית שחלו. אתמול הייתה טיסה והשליחים מגואה ניסו ולא הצליחו לעלות עליה, יש טיסות ישירות פעם בשבוע אנחנו מקווים בשבוע הבא נוכל לטוס לארץ".

עריכה: רעות מתתיהו ארגון

27/04/2021
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm