103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

"המשפט שיבש את שיקול דעתו של נתניהו"

היועץ האסטרטגי רונן צור על התנהלותו של רה"מ ערב הרכבת הממשלה: "יש אדם אחד שאמור לנהל את ענייני המדינה, אך הוא מנהל את ענייניו שלו"


דרמה במערכת הפוליטית נוכח הדיווחים על מגעים חשאיים שהתקיימו בין הליכוד וכחול לבן; על פי הפרסומים, עולה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע באופן מפתיע במיוחד ליו"ר כחול לבן, בני גנץ, להתמנות לראש הממשלה ראשון ברוטציה, אך סירב שהממשלה שתוקם תהיה פריטטית, כמו הממשלה הנוכחית. בנושא זה ביקשה סיון כהן לשוחח עם היועץ האסטרטגי רונן צור, שהתייחס לסבך הפוליטי חסר התקדים.

ח"כ אופיר סופר שמשוריין בליכוד (האיחוד הלאומי) טען בריאיון אצל סיון כהן כי בימים הקרובים תושק ממשלת שמאל. רונן צור הבהיר: "מבחינת הפערים שקיימים, אין הצדקה לכך שלא תקום ממשלת אחדות; שתאפשר את החזרת המדינה לפסים נורמליים של ניהול ולא כמו שראינו את האנרכיה שמשתלטת כמעט על כל תחום מתחומי החיים שלנו". עוד הוסיף כי הדבר תלוי במשא ומתן המתקיים בין יאיר לפיד ונפתלי בנט.

כמו כן, התייחס לישיבה הסוערת שהתקיימה השבוע, בהמלכה ניסה נתניהו לקדם את ח"כ אופיר אקוניס לתפקיד שר המשפטים. לדבריו, "אם מישהו לרגע טעה לחשוב שאולי נוצרה הזדמנות לאפשר סוג של הידברות כנה עם נתניהו וצוותו, הוא טרח להבהיר לכולם שלא מעניין אותו באמת איך תתנהל המדינה. מעניין אותו לקיים ממשלת מעבר עוד כמה חודשים, ולמנוע מלפיד ובנט להגיע להסכם".

"השמיים לא נפלו"

בנט נועד השבוע עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס, במטרה לדון בתנאים אשר יאפשרו את שיתוף הפעולה בממשלת גוש השינוי. צור סבור כי מדובר בפגישה "מכוננת בהיסטוריה הפוליטית. השמיים לא נפלו, גם לא על נפתלי בנט. המדינה קיבלה את זה בשוויון נפש, גם בציונות הדתית. אנחנו כנראה נכנסים לתקופה אחרת, בה המנהיגים בהדרגה מפנימים שמותר להם לעשות דברים, שמשנת נתניהו מנעה מהם. מותר לדבר עם אחרים ומותר להיות במחלוקות ולנהל אותן בצורה הגיונית".

עוד הוסיף וטען כי "יש אדם אחד שאמור לנהל את ענייני המדינה, אבל הוא מטפל רק בענייניו שלו עצמו. אני חושב שרצף הטעויות האחרון שלו מעיד על כך שהמשפט שיבש את שיקול דעתו - זה מה שאנחנו רואים לנגד עיניו. סוג של מופע של חיה פצועה, שדומה למופע שראינו בזמנו של טראמפ, לפני אירועי הקפיטול. טראמפ חזר בו כשהוא הבין שהוא לפני הדחה, ונתניהו חזר בו כשהוא הבין שהוא לפני נבצרות".

צור מייצג את מפלגת העבודה במשא ומתן הקואליציוני, ועל פי המסתמן המפלגה תזכה לתיק משמעותי אחד, בעוד ימינה עם מספר מנדטים זהה תזכה בראשות הממשלה. צור הסביר את הפער: "נוצרה מציאות פוליטית שבנט עם 7 מנדטים יכול להביא תמיכה של 61. אנחנו יודעים שיאיר לפיד, אם יכול היה לקבל 61 תומכים, כנראה הוא היה הראשון ברוטציה. לכן אפשר לבחור - ללכת לבחירות או לגלות אחריות וללכת לממשלת אחדות. אני אופטימי ומאמין שזה עניין שממש נמצא לפתחנו וקרוב".

            

עריכה: עופרי גליכמן

29/04/2021
הישארו מעודכנים

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90