ינון מגל ובן כספית

"נשמור על ארץ ישראל יותר מאשר נתניהו"

ח"כ מתן כהנא: "אני מרגיש שבסיטואציה שנוצרה לא היה מנוס מממשלת שינוי, וחושב שברגע שהלכנו לממשלה הזו, יכולים לעשות בה דברים נהדרים"


אמש (א') מסר ראש הממשלה המיועד יו"ר ימינה נפתלי בנט הצהרה לתקשורת, בה התייחס למאמצי הרכבת הממשלה. בנאום, טען כי מופעלת נגד מפלגתו 'מכונה אלימה', והכול כחלק מ'מבצע ממומן לשבור את חברי ימינה ותקווה חדשה'. כמו כן, קרא לרה"מ המכהן בנימין נתניהו להרפות, והדגיש כי 'לאף אחד אין מונופול על השלטון'. הבוקר שוחח חבר הכנסת מתן כהנא (ימינה) עם בן כספית וינון מגל, והסביר מדוע נאלצו בלית ברירה להפר את הבטחותיהם ולהצרף לממשלת השינוי.

בפתח השיחה פנה ינון מגל אל חבר הכנסת מתן כהנא, ואמר: "אכזבת אותי. עשיתם פה כיפה אדומה. לא משנה איך תציגו את זה. הבטחת לי ממשלת ימין על מלא, בלי מרצ ובלי איבתיסאם, בסוף הפרתם. אני מבין שאתה חבר של בנט מהיחידה, אבל היית לוחם. היית מפקד טייסת. אני מצפה שבן אדם כמוך יהיה עם עמוד שדרה. לא בגלל שמישהו הביא אותו לפוליטיקה הוא הולך אחריו".

על כך השיב כהנא: "האמת שאני מבואס שאכזבתי אותך, ושיש כאלה שהתאכזבו. אני מרגיש שבסיטואציה שנוצרה לא היה מנוס מללכת לממשלה הזאת, ואני חושב שיכולים לצאת ממנה דברים נהדרים לאזרחי מדינת ישראל". באשר להבטות הבחירות שנאלצו להפר, אמר: "ממש ניסינו לעמוד בהבטחות האלה, עשינו הכול אבל לא הייתה ממשלת ימין, אי אפשר היה להקים ממשלה".

עוד הוסיף, כי: "הבטחנו שלא נגרור את ישראל בחירות חמישיות, אמרנו שאנחנו חושבים שצריך להחליף את נתניהו כל הזמן. בנט היה מוכן לוותר על המון דברים כדי שתקום ממשלת ימין, אבל אין". כמו כן, הסביר כי חרף המאמצים הרבים להקמת ממשלת 'ימין על מלא', "הבנו שכל מה שנתניהו רוצה זה לגרור אותנו לעוד ועוד מערכות בחירות, ולדבר הזה לא יכולנו להסכים. האם אני מרוצה מזה שלא עמדנו בכל ההבטחות שלנו? לא. אם אתה חושב שאני הולך רק כי אני חבר של נפתלי מהסיירת – בעיה שלך".

לדעתו, "הממשלה בעזרת השם קום תקום", ובכך תהיה "בשורה אדירה לאזרחי מדינת ישראל. הבשורה של האחדות בין ימין, מרכז ושמאל; ממשלה שתעבוד בשביל האזרחים שלה, שתתחיל למשול, שמשרדי הממשלה יתחילו לתפקד, שיהיה כאן תקציב אחרי שנתיים. נוכל לשמור על הדברים שיקרים לנו, נשמור על ארץ ישראל יותר מאשר נתניהו שמסר את חברון, נאם את נאום שתי המדינות, שלא החיל ריבונות. אנחנו נשמור על ארץ ישראל ועל ערכי היהדות. האם תהיה פה פריצת דרך של אידיאולוגיה ימנית? התשובה היא כנראה שלא".

"יש תמיכה ציבורית ענקית לממשלה הזאת"

בהמשך, התייחס למכתב הרבנים שעורר סערה גדולה, והדגיש: "אני בקשר איתם ואף אחד מהם לא חושב על אלימות פיזית או מילולית. כשרבנים אומרים 'הכול' ומחברים את זה למה שרה"מ אומר שאנחנו מסוכנים לחיילי צה"ל, יכול להיות מבולבל בקצה שיעשה מעשה. אני מעריך את הרבנים האלה ויודע שהם נגד אלימות. מותר ורצוי להביע מחאה ואני מבין את אלה שמביעים מחאה". באשר לסיכויים שח"כ ניר אורבך יסכל את הקמת הממשלה, אמר: "אני מתרשם שהוא בוודאות לא יהיה זה שעוצר את הקמת הממשלה".

ינון: איך מנהלים ממשלה עם 6 ח"כים ובלי תמיכה ציבורית?
"יש תמיכה ציבורית ענקית לממשלה הזאת".

ינון: איזה תמיכה יש לבנט?
"בנט עושה את המעשה המנהיגותי הנכון. גם אם התמיכה כרגע נמוכה, היא תגדל כי הם יראו שהוא פועל בצורה עניינית לטובת מדינת ישראל".

ינון: לוקח בחשבון שזה סוף דרככם הפוליטית?
"אני לא באתי לפוליטיקה כדי להתנחל בה עד גיל 120, אם המחיר של זה הוא קץ דרכי הפוליטית – לו יהי".

בן: אני רואה בזה את ההתחלה.

     

עריכה: עופרי גליכמן

07/06/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מתן כהנא
מתן כהנא  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90
Paris