השגריר החדש

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הודיע על מינויו של טום ניידס לשגריר ארה"ב בישראל • יקי דיין, לשעבר קונסול ישראל בלוס אנג'לס, סיפר על דמותו


אתמול (ג') הודיע נשיא ארה"ב ג'ו ביידן באופן רשמי על מינויו של טום ניידס לתפקיד שגריר ארה"ב בישראל; אך המינוי נדרש לעבור את אישור הסנאט האמריקני, מהלך שצפוי להימשך כחודשיים. ניסים משעל וענת דוידוב ביקשו לשוחח עם יקי דיין, לשעבר קונסול ישראל בלוס אנג'לס, שהגיב לדברים.

יקי דיין סיפר על דמותו של השגריר המיועד טום ניידס: "בן למשפחה יהודית רפורמית ממינסוטה, בנקאי, כרגע סגן יו"ר בנק מורגן סטנלי. היה בלא מעט ממשלים כראש מטה של כמה חברי קונגרס מאוד בכירים דמוקרטיים, היה מנהל הקמפיין של ג'ו ליברמן היהודי שרץ לנשיאות ארה"ב. אם הילרי הייתה זוכה ב-2016 הוא היה אמור להיות ראש המטה שלה כנשיאה.

לדבריו, הוא "פרו ישראלי מאוד. במסגרת ממשל אובמה היה מעורב בסיוע הצבאי הגדול לישראל", והוסיף: "זה מינוי טוב לנו, אבל בסופו של דבר הוא לא יהיה רוח המפקד, הרוח היא ביידן. הוא יהיה שונה מפרידמן, קודמו היהודי שבא ממחוזות הימין היהודי, הוא בא מהמחוזות היהודיים הליברליים בארה"ב. הוא באמת מאוד מכיר את ישראל, מאוד אוהב את ישראל, איש מאוד נעים". לדעתו של דיין, ניידס "יהיה מאוד משמעותי פה".

כמו כן, התייחס לעמדת הממשל האמריקני כלפי הממשלה החדשה בראשות נפתלי בנט: "ממשל ביידן מקבל בזרועות פתוחות ובחום את הממשלה החדשה בישראל. הם רוצים לקחת את שיקום רצועת עזה ולנסות לחזק את הרשות הפלסטינית על חשבון חמאס. אין ספק שהם רוצים לראות את הרשות הפלסטינית יותר דומיננטית. מצד שני, האמריקנים מבינים יותר טוב פוליטיקה מכל אחד אחר, ועד כמה שברירית הממשלה בישראל. לכן, לא נראה את הממשל מפעיל לחצים על בנט ולפיד לזוז עכשיו לכיוון של תהליך שלום עם הפלסטינים".

     

עריכה: עופרי גליכמן

16/06/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן  |  צילום: Sean Rayford Getty Images
Paris