אודי סגל וענת דוידוב

פרופ' אש: מומלץ לא לטוס לחו"ל גם השנה

פרויקטור הקורונה התייחס להתפרצות הקורונה במודיעין ובבנימינה • "ממליץ לילדים בני 12-15 להתחסן באופן גורף"


בשל התפרצות הקורונה בבנימינה ובמודיעין, ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט נועד אתמול (א') עם שר הבריאות החדש ניצן הורוביץ (מרצ), והשניים סיכמו על הגדלה משמעותית של מתחם בדיקות הקורונה בנתב"ג בהקדם. זאת כתוצאה מחשש של כניסת ווריאנטים לישראל, ועל רקע העומס החריג בנתב"ג. גולן יוכפז וענת דוידוב ביקשו לשוחח עם פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש, שהגיב לדברים.

פרויקטור הקורונה ביקש להרגיע את החשש מפני גל רביעי, והסביר כי "השאלה הגדולה אם זה התפרצויות מקומיות שנצליח להתגבר עליהן או שזו התחלה של עלייה יותר עקבית ונראה מספרים יותר גדולים". הוא ציין כי טרם ניתן לקבוע בוודאות שהווריאנט ההודי הוא שגרם להתפרצויות המקומיות, אך "לפי בדיקות אחרות שאנחנו עושים, זה וריאנט הדלתא (ההודי)".

גולן יוכפז תהה האם משרד הבריאות והממשלה לא מיהרו להסיר את המגבלות, וכתוצאה מכך אנו עדים להתפרצויות. על כך השיב פרופ' אש בשלילה. "אנחנו בהחלט מודאגים, אבל האם היה אפשר להחזיק עדיין את הציבור תחת המגבלות והמסכות? אני מסופק". כמו כן, לא שלל החזרת המגבלות בעתיד הקרוב: "ההתמודדות שלנו היא דינאמית. אנחנו לא משנים את ההנחיות, כי בינתיים אנחנו מתייחסים לזה כהתפרצויות מקומיות שאפשר להשתלט עליהן. אם נראה שאי אפשר להשתלט, נחדש את המגבלות שהיו קודם".

"יש לא מעט ילדים שנדבקו בשבוע האחרון"

בהמשך, הביע את דעתו באשר לחיסון בני נוער בגילאי 15-12: "אני חושב שזה נכון, גם בגלל התפרצויות וגם בגלל ההיערכות לשנת הלימודים הבאה. זה נכון בשלב הזה, שאנחנו רואים את ההתפרצות של ווריאנט דלתא (הודי) בארץ. יש לא מעט ילדים שנדבקו בשבוע האחרון, ונכון למנוע את ההדבקה הזאת".

במהלך החודש האחרון נכנסו לישראל 4,874 בני אדם אשר חזרו ממוסקבה, 31 מהם מאומתים. זאת למרות שרוסיה מוגדרת על פי משרד הבריאות כ'יעד ברמת סיכון מרבית'. פרופ' אש, הגיב לנתונים, ואמר: "האחריות בסופו של דבר היא על הממשלה וגופי הביצוע, כולל משרד הבריאות. יש מדינות שאנחנו ממליצים לא לנסוע אליהן – זה לא נאכף כמו שצריך", והדגיש: "יש שיפורים ושינויים כדי למנוע כניסת תחלואה, אבל זה לא יכול להיות הרמטי; כי אי אפשר להגיד 'סוגרים את השמיים בצורה מוחלטת'".

בסיום השיחה קרא הפרויקטור להימנע מנסיעות לא נחוצות: "אני חושב שאפשר להתאפק עוד שנה, ולבלות את הקיץ במקומות בישראל. זה לא פשוט, אין ספק. אבל המגפה הזאת לא פשוטה, ומחייבת אותנו לעשות צעדים לא פשוטים, וכולם צריכים להתגייס לזה".

                 

עריכה: עופרי גליכמן

21/06/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris