103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אנחנו עושים מאמצים כדי לכבות את השריפות"

פרופ' נחמן אש על ההתפרצויות המחודשות של המגפה: "אנחנו רוצים לתת סיכוי להתמודדות מול מדד התחלואה, מבלי להטיל מגבלות"


בעקבות העלייה המטרידה והפתאומית במספר חולי הקורונה בישראל בעקבות התפרצות במספר ערים בארץ, שמקורן בעיקר בחוזרים מחו"ל, שוחחו גולן יוכפז וענת דוידוב עם פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש.

בפתח דבריו התייחס לקשר בין ההתתפרצויות לכך שלא יצאה הוראה גורפת לחסן את בני הנוער, והדבר הושאר לשיקול דעתם של ההורים: "מהרגע שבו החיסונים אושרו במדינת ישראל ועד עכשיו לא היינו מצליחים לחסן מספר כזה שהיה מונע את העלייה בתחלואה. אנחנו יודעים איך הציבור בישראל מתנהג לכל אורך הדרך ויש חשיבות ליצירת יחסי אמון והיענות טובה, ואנחנו מעריכים שאם היינו יוצאים עם קמפיין התחסנות ילדים לפני מספר שבועות, כאשר הציבור לא הרגיש מוכן לקבל את זה - כנראה לא היינו משיגים את המספרים שאנחנו רוצים להשיג. ראשית, לא היו באים להתחסן, זה היה יוצר אנטי גדול מאוד, הציבור לא היה מוכן לקבל את זה ואולי זה היה אפילו מפריע להתחסנות היום".

"הפיקוח בנתב"ג לא היה מספיק"

לגבי ההחלטה להורות על הסרת המסכות גם בחללים סגורים אמר אש: "כשנתנו את ההוראה במקומות רבים כבר הלכו בפועל בלי מסכות. זה נכון שבדיעבד אפשר להגיד 'אולי נכון היה להשאיר את המסכות', אבל בהערכת המצב באותה נקודת זמן, הנטל מהמסכות בקיץ ובחום הרגיש קשה מדי. לאורך כל הדרך במגפה הזאת התאמנו את ההנחיות שלנו למצב, ואי אפשר להגיד שבכל מצב מתנהגים אותו דבר. כלומר, כשהתחלואה יורדת לרמה אפסית זה לא נכון להמשיך באותן מגבלות".

עוד התייחס לנושא הבוער של האכיפה והבדיקות בנתב"ג, לאור העובדה כי מרבית ההדבקויות מקורן בשבים מחו"ל: "היה ניסיון למצוא איזון בין היכולת להיכנס ולצאת מישראל והיכולת להגן על המדינה. אני מזכיר שהיו תקופות שהשמיים היו סגורים בצורה הדוקה והייתה על זה ביקורת מכולם. הפתיחה הייתה הדרגתית, כאשר ניסינו למצוא את האיזונים הנדרשים. זה נכון שהיו ויש עדיין חורים שצריך לסתום, וזה נכון שהעיכוב בסתימת החורים האלה של כניסת התחלואה לא טוב. לא היו קנסות על מי שנוסע, לא הייתה בקרה מספיק טובה. הפיקוח לא היה מספיק לכל אורך הדרךאבל אני מזכיר מה היה בתחילת הדרך ואיך התקדמנו עם הצעדים של הבדיקות לפני ואחרי וניהול הבדיקות בשדה התעופה, שתאמינו לי, לא נעשה בארצות רבות".

"רוצים לתת צ'אנס להתמודדות המקומית ללא הטלת מגבלות"

פרופ' אש הביא את נתוני התחלואה המעודכנים והסביר מה תהיה משמעותם בקביעת הצעדים הבאים: "אתמול היו 110 מאומתים ועדיין מבחינת תחלואה קשה ואשפוזים בבתי חולים אנחנו נמצאים במספרים הנמוכים. העלייה הזאת בהחלט לא טובה, אנחנו עושים מאמצים גדולים מאוד כדי לכבות את השריפות האלה. היום נציג לממשלה את המדרגות שנגבש במהלך הבוקר ונקבע באיזה מספר מאומתים ליום נחזיר את חובת המסכות", עם זאת, הדגיש: "אנחנו עדיין לא יודעים אם זאת תחילתה של עלייה במגפה או התפרצויות מקומיות ואנחנו רוצים לתת צ'אנס להתמודדות המקומית בלי להטיל מגבלות. זה יקרה בהתאם למדד תחלואה שנמליץ עליו, יכול להיות שזה כן יקרה מחר או מחרתיים, אני מניח זה לא יקרה היום".

עוד הוסיף, לאור העובדה כי כשליש מהמאומתים הם מחוסנים: "אנחנו בוחנים את הנתונים, זה עוד דבר שמאוד חשוב שיתקבל על בסיס נתונים ברורים. אם נראה שאכן מחוסנים נדבקים יותר ממה שאנחנו מצפים – נצטרך להחזיר את הבידוד למחוסנים".

עריכה: יעל טלמן

23/06/2021
הישארו מעודכנים

פרופ' נחמן אש, פרויקטור הקורונה
פרופ' נחמן אש, פרויקטור הקורונה  |  צילום: 103fm